Gizem Çay

Gizem Çay

Çevirmen
8.0/10
5 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Adı:
Gizem Çay
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
144 syf.
·2 günde·8/10
***SPOİLER***
Birbirinden ilginç 3 hikaye.Bir solukta okudum.Kesinlikle öneriyorum.Özellikle 'Palto' çok iyi.


Bir Delinin Hatıra Defteri,Palto ve Burun isimli üç hikayeden oluşuyor.

Bir Delinin Hatıra Defteri=Öyküdeki deli fakir biridir ve çalıştığı yerdeki albayın kızı Sofi'ye aşık olmuştur. Bu delinin adı  İvanov’dur ve bu adam sürekli olarak köpeklerle konuşmakta ve zaman zaman Sofi'ye gelen mektupları çalıp okumaktadır.Bu mektuplardan Sofi'nin başkasıyla evleneceğini öğrenip evi basar.
O sırada İspanya kralı 8.Ferdinand tahtını terk etmiş olduğu için Ivanov kendisini İspanya’nın tahta çıkan yeni kralı sanmaktadır.Artık Kral olduğunu zannettiği için Sofi ile evlenebileceğini düşünmektedir.Sonunda Ivanov'u akıl hastanesine tıkarlar.Ama o İspanya'ya gittiğini ve orada Kral 8.Ferdinand olduğunu sanmaktadır.Akıl hastanesini İspanya,oradaki delileri de kendi halkı sanmaktadır.  

Palto=Palto hikâyesinin kahramanı sıradan bir memurdur.Vaktini yazıları ve mektupları muntazam bir şekilde kopya etmekle geçirmekte olan işine düşkün,tek işi de bundan ibaret olan bir adamdır.Ancak adı Akaki olan bu memurun akıl sağlığı da yerinde değildir ve oldukça yoksul biridir.Bu adam yıllardır aynı paltoyla işe gidip gelmektedir.Paltosu çok eskimiş olduğundan diğer memurlar tarafından alay konusu olmaktadır.Yeni bir palto yaptırıp o paltoyuda çaldırıyor.Soğuktan hasta olup,ölüyor.

Burun=Binbaşı Kovalev küçük bir memur iken özel eğitim alarak binbaşı rütbesi almayı hak etmiştir.Fakat tam da rütbesini hak edeceği günlerde Binbaşı Kovalev bir sabah uyanmış ve burnunun yerinde olmadığını fark etmiştir.Kovalev burnunu aramaya başlar.Bu burun o sabah berber İvan'ın ekmeğinin içinden çıkmıştır.Lakin İvan sarhoş olduğu için o burnu kendisinin kesip kesmediğini anımsayamamaktadır.Üstelik İvan bu burnu bir beze sarıp kaldırıp göle atmıştır.

Kovalev ise burnu olmadığı için rütbe sahibi olamayacağını ve alt sınıf insanı olarak kalacağından dolayı çok üzüntü duymaktadır.Ama yapacak bir şeyi olmadığından çaresiz bir şekilde kaderine razı olur.Aradan yedi ay geçtikten sonra Kovalev bir sabah uyandığında burnunun yerine tekrar geri geldiğini görmüştür.
144 syf.
·7/10
Kitap bana komik geldi üç farklı hikaye anlatıldı aralarında bir bağdaştırma aradım okurken zorlanmadım ama neden diye sormadım da değil kitap güzel komik ama neden dedim yani