Gizem Yiğit

Gizem Yiğit

Çevirmen
7.2/10
6 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
“Yugoslav Edebiyatı profesörü olan Vojislav Maksimoviç,bir Müslüman’ın kesik başını futbol topu yapmıştı.Bu yüzden insanlar hakkında hiçbir beklentim kalmadı.Bu yüzden İsa’yı çarmıha germeyecek hiçbir milletin olduğunu sanmıyorum.
Sadece dünyam değil,dilim de paramparça.
Örneğin bir kütüphane artık kitaplarla dolu bir bina değil,kül olmuş bir harabe.”
.
Yanıbaşımızda oldu bu olanlar.Dilleri,bedenleri,düşünceleri parçalandı insanların.Komşuları tarafından tecavüz edildiler,sınıf arkadaşları tarafından öldürüldüler.Tarihin ilk dönemlerinde değil; televizyon ekranlarında yayınlanacak kadar yakın bir geçmişte oldu olanlar.
Derseniz ki hala olmuyor mu bunlar?
Olmaz mı derim ben de..İsa çarmıha gerildi,Muhammed taşlandı,yan komşunuzu kocası çocuğunun gözü önünde bıçakladı,sokağınızdaki kedinin bağırsakları çıkarıldı zevk için.
Ben derim ki, insan unuttu.Sadece Saraybosna’yı değil..
İnsan derim,insan kendini unuttu.
.
Semezdin Mehmedinoviç,öyle vurucu yazıyor ki.İçindeki tüm fırtınalarda biz alabora oluyoruz.Yazılanları dahi sindirebilmek kolay değilken; yaşamak..Havsalam almıyor..Savaşın orta yerinde bir çift göz oluyor Mehmedinoviç. Gördüklerini yazıyor, yazdıklarıyla hatırlıyor..
.
Bu eseri okuyabilmek benim için çok kıymetli.Gizem Yiğit de nasıl güzel bir dille çevirmiş.Kapak tasarımı Harun Tan’a ait.
104 syf.
·7/10
İsminden de anlaşılacağı üzere Bosna Savaşı'nın gölgesinde geçen eser şiirler, denemeler ve anılardan oluşuyor. Savaşın içinden yürek yakan manzaralar sunuyor yazar; ama bu manzaraları trajedinin getireceği "kurgusal" bir soğuklukla değil de, Cahit Zarifoğlu'nun Yaşamak'ındaki gibi bir samimiyetle aktarıyor. Yaşamak nasıl "aksak" olduğu için güzelse Saraybosna Blues da öyle. Ölüm ilanına sarılı sigaralar, saçına ak düşen çocuklar, "Sana bu havlu ve sabunu ayırıyorum." diyen bir gassal, bir Müslüman'ın kesik başını futbol topu olarak kullanan edebiyat profesörü bahislerinin yanında, Semezdin Mehmedinoviç bir sanatçı duyarlılığıyla savaşın çeşitli yönlerine dair insanı düşüncelere sevk eden denemelerle metnini zenginleştirmiş ve bu acı dolu savaşın kayda değer vesikalarından birini meydana getirmiş. Bir çırpıda okunabilecek ama bir ömür boyu izi kalacak kitaplardan.