Gökhan Aya

Gökhan Aya

Yazar
7.0/10
1 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
196
Gösterim
Adı:
Gökhan Aya
Unvan:
Yapımcı, Müzik Yazarı.
Aslında “Emrah”, sözleri bir halk ozanından alınıp popüler bir müzik tarzları ile bestelenen ilk parçalardan biriydi. Müzikal yapısı itibariyle, ilginç bir Akdeniz-Anadolu ritm-ezgi hibridine dayanıyor ve bir rock grubu tarafından çalınıyordu. “Emrah”, Cem Karaca’nın ilk plağı olmasına yanı sıra Cem Karaca’yı Cem Karaca yapan plaktı.
Gökhan Aya
Sayfa 24 - Ada Müzik
Cem Karaca’nın ‘devrimci müzik’ yaklaşımını Edirdahan konserlerinde de devam ettirdiğini görüyoruz. 1978 Şubat'ının sonlarında verilen bir Cem Karaca-Edirdahan konserinde çalınan parçalar şöyleydi: ‘1 Mayıs’, ‘Mor Perşembe’, ‘Bir Mirasyediye Ağıt’, ‘Adiloş Bebe’, ‘Maden Ocağının Dibinde’, ‘İhtarname’, ‘Kerem Gibi’, ‘Durduramayacaklar Halkın Coşkun Akan Selini’, ve ‘İşçi Marşı’. Politik çizgisini Dervişan’da bıraktığı yerden Edirhan’la konserlerinde devam ettiren Karaca, kayıtlarına ilkbaharda girmeyi planladığı albüm içinse daha değişik şeyler düşünüyordu.
Gökhan Aya
Sayfa 131 - Ada Müzik
Karaca ve arkadaşları, 1963’e doğru DİNAMİTLER adı ile sahne almaya başlamışlardı. Çoğunlukla Elvis Presley ve dönemin diğer rock’n roll müzisyenlerine ait parçaları yorumlayan Dinamitler’in repertuarında “I Who Have Nothing”, “King Creole”, “What Did I Say?” gibi günün popüler parçaları vardı.
Gökhan Aya
Sayfa 16 - Ada Müzik
1965’in Kasım’ında Antakya 121. Jandarma Er Eğitim Alayı’nda askerlik hizmetini yerine getirmek üzere yola çıktı. “Daha önce benim Anadolu hakkında okul kitaplarından başka bir malumatım yoktu” diyor Karaca. “İlkokul hayat bilgisi kitaplarından bildiğimiz şırıl şırıl dereler, koyunları meler, ah beni şirin köyüm, orda bir köy var uzakta türü şeyler vardı kafamda” Ama gerek yolculuk esnasında gerekse askerliğinde durumun hiç de öyle olmadığını görmüş Karaca: “Anadolu’nun anlatılanlarla, yeşillikler içinde minarelerle mutlu insanlarla bezeli olmadığın gördüm. Ama bir yandan da fena halde İstanbul özlemiyle doluyum, Üç günlük evliyken askere gitmişim, eşimi düşünüyorum, anamı düşünüyorum, babamı düşünüyorum. Evimiz Bakırköy’de deniz kenarında orayı düşünüyorum. Tarifsiz kederler içindeyim.” İşte Karaca’nın kendi toplumunun kimliğiyle tanışması bu günlerde gerçekleşti: “Bir de baktım, orda askerliğini yapan birisi saz çalıyor. Ben düne kadar ‘ne garip, ilkel bir müzik’ diye düşünürken, bir de baktım ki benim o anda içinde bulunduğum hissiyatı o müzik canlandırıyor, o müzik dile getiriyor, anlatıyor, hiçbir Elvis Presley şarkısı o duyguyu anlatamaz. mümkün değil!”
Gökhan Aya
Sayfa 18 - Ada Müzik
…. kendilerine APAŞLAR adını verdiler. “Apaş”, sokak serserisi anlamına geliyordu ancak bu ismi almalarındaki başka önemli etken de o günler çok popüler olan grup elemanlarının da çok sevdiği Shadows’un “Apache” adlı parçasıydı.
Gökhan Aya
Sayfa 20 - Ada Müzik
Fraksiyonel çatışmaları aşıp enternasyonel bir devrim marşı niteliğini kazanacak olan “1 Mayıs” niteliğini kazanacak olan “1 Mayıs” adlı plak, 1977 Aralık’ının son haftasında piyasaya çıktı.
Gökhan Aya
Sayfa 130 - Ada Müzik
“Etkilemek için ne yapsam ne etsem diye uzun uzun düşündüm” diyor Cem Karaca, “……ve sonunda buldum. Ona şarkı söyleyecektim.” Düşündüğünü de o günlerin ilk şarkısı “Johnny Guitar’i söyleyerek yapar Cem Karaca….
Gökhan Aya
Sayfa 14 - Ada Müzik
‘Acı Doktor’ her açıdan ilginç ve hiç benzeri olmayan çok ‘ayrıksı’ bir çalışmadır ve bu ayrıklık yalnızca Anadolu Pop akımı sınırları için değil 60’lı yılların ilk yarısından günümüze kadar gelen bütün akım ve türler kapsamında da geçerliliğini halen sürdürmektedir.
Gökhan Aya
Sayfa 75 - Ada Müzik
Bu parça bence albümün ikinci zirvesiydi ve günün toplum bilincindeki sıkışmaları can alıcı dramatik bir melodi eşliğinde Karaca'nın üstün vokal yorumuyla sunuyordu.

“Radyolarda şarkılar ‘boşver’ diyorlara
Açlıktan verem olana ‘bal ye’ diyorlar
Yoksulluk kader olamaz kader değildir
Firavunlar bile böyle zalim değildir
…Bir kilo et seksen lira tadını unuttum
İnsan gibi yaşamanın adını unuttum…”

1977’den bu yana pek bir şeyin değişmemiş olduğunu görüyoruz değil mi?
Gökhan Aya
Sayfa 127 - Ada Müzik
“Emmioğlu”ndan sonra piyasaya çıkan Cem Karaca plağı “Kendim Ettim Kendim Buldum”, bu dört plak arasında müzikal açıdan en ilginciydi. Yanı sıra ticari açıdan da en çok rağbet gören plak oldu. Bu 45’likte, “Emmioğlu” gibi Werner Müller’in orkestrasını grup formasyonuna indirgemesiyle yapılmıştı. “Kendim Ettim Kendim Buldum” bir Neşet Ertaş türküsüydü ve o günlerde epey popülerdi.
Gökhan Aya
Sayfa 58 - Ada Müzik
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gökhan Aya
Unvan:
Yapımcı, Müzik Yazarı.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.