Gordon H. Orians

Gordon H. Orians

Yazar
7.2/10
6 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
Adı:
Gordon H. Orians
Unvan:
Biyoloji Emisyon Profesörü, Yazar
Doğum:
Eau Claire, Wisconsin, ABD, 10 Temmuz 1932
Biz insanlar için bir omurgalı hayvanı, özellikle bir memeliyi tespit etmenin ve niyetlerini anlamanın en kolay yolu yüzüne bakmaktır. Bizler ayrıca gözü andıran, hedef tahtalarının ortası gibi simgelere de tepki veririz. Otomobillerde eşmerkezli iki disk şeklinde, göze benzeyecek biçimde tasarlanan stop lambaları, diğer stop lambası modellerinden çok daha güçlü bir psikolojik uyarandır.
Bilgi süzmenin çarpıcı bir örneği de yarasanın yankıyla yön belirlerken (ekolokasyon) kulaklarının tamamen kapalı olmasıdır; çığlığı sona erince kulağını açar, böylece kulak saliseler içinde gelen hafif yankılara tepki vermeye hazır olur. Çığlık atarken kulakları calışsaydı , çığlığın kendisi kulakta hâlâ yankılanıyor olurdu, dolayısıyla yarasa hafif yankıları yani avının veya engellerin olduğu yerleri ona söyleyen ipuçlarını saptayamaz hale gelirdi. Yarasanın hayatta kalması harici sinyalleri süzme kabiliyetine yani kendi ekolokasyon çığlığına bağlıdır.
"Charlie Chaplin'in ayakkabıdan dört başı mamur bir sofra kurması, kötü zamanlarda insanların açlıktan ölmemek için neler yiyebileceğine dair ipuçları barındırır."
Estetik konusuna evrimsel bir yaklaşım, güzellik ve çirkinliğin nesnelerin yapısal özellikleri olmadığını öne sürer. Aslında güzellik ve çirkinlik, nesnelerin özellikleri ile insanın sinir sistemi arasındaki etkileşimlerden kaynaklanmıştır. Bu görüşe göre, güzel nesneler onlara olumlu tepki verdiğimizde hayatımızı iyileştiren -yani hayatta kalma, eş bulma ve yavrulama olasılığımızı artıran - şeylerdi. Çirkin nesneler ise yaşamın bir vechesini olumsuz etkileyen ya da engelleyen şeylerdi. Bir diğer değişle, güzellik ve çirkinliğe verdigimiz tepkileri, bu tepkilerin neye yaradığını sorarak değerlendirmeliyiz.
Ekolojik zihinlerimiz karmaşık girdileri neden ikili çıktılara dönüştürerek çözmek üzere evrildiğimize açıklık getiriyor. Eylem kutupsaldır!
İnsan atalarının aşklarını süslü ifadelerle ilan etme becerisi kazanmadan önce,müzik notaları ve ritim kullanarak birbirlerini cezbetmeye çalışmış olmaları mümkün görünüyor. Müzik aynı zamanada hem anlaşılır hem de tercüme edilemez bir şey olarak birbirine zıt özellikler barındıran bir dil olduğundan, müzik yaratanlar tanrılara benzer varlıklardır,müziğin kendisi ise insan biliminin en buyuk gizemidir.
256 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Orijinal dediğimiz, zevklerimizin, becerilerimizin, müzik seçimimizin, zaaflarımızın; insanı insan yapan duyguların, plan becerilerinin ve kadim korkularımızın izini süren kitap okuması gayet keyifli, dili son derece anlaşılır (bu yüzden ileri okuyucular için basit” gelebilir) , yolculukta okumaya da bi hayli uygun.
Kitabın son sayfasından bir cümle ile “Boğazımıza kadar bilgiye gömülüyüz ama bilgelikten yoksunuz” tavsiye (özellikle gençlere) ederim.
256 syf.
·15 günde·Beğendi·7/10
Amerikalı evrim biyoloğu Gordon H. Orians'ın yazdığı kitaptan daha fazlasını beklemiştim. Özellikle korkularımıza dair daha çok açıklama umuyordum ama pek öyle olmadı. Evet, beğenilerimiz (özellikle, ağaçlarla ilgili olanlar) ve korkularımızla (özellikle, zarar verici unsurlardan korunma) ilgili satırlar yok değil ama bunlar ikna edici biçimde verilmemiş. Örneğin, yazar, geçmişte kadınların ağaçta, erkeklerin ise ağaç diplerinde uyumasını gerekçe göstererek, bugün kız çocukların yataklarının altından bir şey çıkacağını; erkek çocukların ise yan taraflarından (dolap) tehlike beklediklerini söylüyor.
Kitabın altıncı bölümü olan "Yerleşmek ve Yurt Tutmak" isimli başlıkta, ağaçlarla ilgili gereğinden fazla bilgi verilmiş. Bu kısım benim için en zor okunan kısım oldu. Son bölümde, doğaya evrimsel bir bakışla yaklaşmanın, bilimsel açıdan ne gibi katkılar sağladığı açıklanmış ki, bu kısmı başarılı buldum.
Kitap 11 bölümden oluşuyor ve bu bölümlere ilgi çekici isimler verilmiş: "Islıkla Bal Aramak", "Fidye Olarak Biber" ve "Müzikal Maymun" bu isimlerden bazıları. Bazı konuların resimlerle örneklenmesi de kitabın başarılı işlerinden biri olmuş. Kitabın yedinci bölüm ve sonrası ilgimi daha çok çekti. Evrime ilgi duyanlar için öğretici bir okuma olabilir.
256 syf.
·23 günde·Beğendi
Kitabın üzerindeki "evrim korkularımızı ve beğenilerimizi nasıl şekillendirir." Açıklaması kitap hakkında en iyi özeti anlatmış.Kitabı okumak için öncellikle evrim hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.Duygularimiz , korkularımız , haz aldığımız müzik enstrümanı , lezzetli yemekler ve hoş kokular gibi kültürümüzle bütünleşmiş izlenimlerimizin altında yatan etmenleri somut örnekler vererek yalın bir şekilde anlatmış.Kitabı okuduktan sonra basit gibi görünen insan davranışlarının altında yatan etmenlerin aslında atalarımızın çevreye uyumunu , türünün devamını sağladığını görebiliriz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gordon H. Orians
Unvan:
Biyoloji Emisyon Profesörü, Yazar
Doğum:
Eau Claire, Wisconsin, ABD, 10 Temmuz 1932

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.