Gordon W. Allport

Gordon W. Allport

Yazar
7.5/10
2 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
263
Gösterim
Adı:
Gordon W. Allport
Unvan:
Yazar
Dünyaya bağımlı ve etkinlikliklerimin sahnesine prangayla bağlı olan ben, insanlığın ulusal ve bireysel farklarını hissettiğimi itiraf ediyorum...Daha açıkçası ben, hoşlanmalar ve hoşlanmamalardan oluşan bir önyargılar çıkınıyım ve sempatilerin, duyumsamazlıkların, antipatilerin su katılmadık kölesiyim.

charles lamb
Irk önyargısı, sömüren sınıfın bir grubu aşağı diye damgalamak koşuluyla halka yaydığı bir sosyal tutumdur, öyle ki grubu ya da kaynaklarını sömürmeyi haklı gösterebilsin.
160 syf.
Kitap altı bölümden oluşuyor ve her bölüm kendi içerisinde bölümlere ayrılıyor.
Dini arayışın nereden geldiği ile başlayan kitap psikolojik açıdan insanın dini nasıl ürettiği veya neden dine ihtiyaç duyduğu gibi sorulara cevaplar arıyor.
Psikolojik açıdan dine ihtiyaç duyan insanın çocukluk döneminde öğrendiği dinin temellerini ele alıyor ve büyüyen insanın şüphelerine cevaplar aramasıyla gerçekleşen olgunluk dönemini ve bu dönemin dine bakış açısını sorguluyor. Daha sonra ortaya çıkan din anlayışı ve zihniyetle devam ediyor. Niyet, ritüel ve benzeri şeyleri ele alması ayrı konu.
Bölümler çok akıcı ama çok anlaşılır şekilde yazılmış değil. Okuduğunuzu anlamanız İçin iki kere okumanız gereken yerler var.
Yazar Bütün dinleri ele almaya çalışmış ancak her ne kadar din anlayışını objectif şekilde vermeye çalışmışsa da Hristiyanlık üzerinden anlatılmasının ağırlığı ciddi derece de hissediliyor. Tabi bunda yazarın Hristiyan Kültürü içerisinde yer almasının ve bir Hristiyan eleştirisi yapmasının büyük etkisi var.

Güzel bir kitaptı. Din psikolojisi çalışması yapan veya yapmak isteyenlere tavsiye ederim.
160 syf.
·Puan vermedi
Kişilik kavramı ile ilgili genel bilgiler çoğunlukla Freud'un görüşlerine dayanmaktadır. Allport kendine ait görüşleri ile okuyuculara bambaşka bir bakış açısı kazandırıyor..

Yazarın biyografisi

Adı:
Gordon W. Allport
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 37 okur okuyacak.