Gregory Clark

Gregory Clark

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
1
Beğeni
·
8
Gösterim
Adı:
Gregory Clark
Doğum:
Bellshill, UK, 19 Eylül 1957
İnsan servet biriktirir ve onu çocuklarına bırakır; böylece, zenginlerin çocukları başarı mücadelesinde yoksullara karşı avantajlı olur...
Belki de, modern insan, elindekiyle yetinecek şekilde tasarlanmamıştır. Belki de dünya açgözlülere kalmıştır.
Gregory Clark
Sayfa 18 - İstanbul Bilgi Üniversitesi
Yıkanmak İngiltere'de sevilen bir şey değildi ve hatta erken modern dönemde israf veya lüks olarak görülürdü. 1811-17 gibi ileri bir tarihte bile, Jane Austen'ın romanlarında, ev içinde geçen her şey anlatıldığı halde, yıkanmaya ilişkin tek bir söz geçmez.
Gregory Clark
Sayfa 115 - İstanbul Bilgi Üniversitesi
Düşük konumda gördüğümüz birinin davranışına bakarak o kişinin eline zenginlik ve iktidar verilirse nasıl davranacağını kestirmek zordur.
SAMUEL JOHNSON
Gregory Clark
Sayfa 379 - İstanbul Bilgi Üniversitesi
Gerçek Felsefe yeni bir şey bulmaz; olanı tarif ve tespit eder.
VICTOR COUSIN
Gregory Clark
Sayfa 353 - İstanbul Bilgi Üniversitesi
Hastalığın ilk çıkışı bir kere atlatıldıktan sonra, veba, Avrupalılara, ortalama ömür uzunluğundan küçük bir bedel ödenmesi karşılığında çok daha yüksek bir maddi hayat tarzı hediye etti. Malthus dünyasında, Tanrı'nın hediyeleri şaşırtıcı şekiller alabiliyordu!
Gregory Clark
Sayfa 110 - İstanbul Bilgi Üniversitesi
Bir adama "Bu çıplak kaya senindir" diye garanti verin; o adam o kayayı bahçeye çevirir... MÜLKİYET denen büyü, toprağı altına çevirir.
ARTHUR YOUNG
Gregory Clark
Sayfa 161 - İstanbul Bilgi Üniversitesi
Sanat yok, edebiyat yok, toplum hayatı yok; asıl fenası, sürekli bir endişe ve her an öldürülme korkusu; işte insanın hayatı: Yalnız, yoksul, pis, hayvani ve kısa.
THOMAS HOBBES
Gregory Clark
Sayfa 21 - İstanbul Bilgi Üniversitesi
Nitekim, 1350-1650 yıllarında Avrupalıların son derece yüksek hayat standartlarına sahip olmasının sebebi, hiç şüphe yok ki 1347'de Kara Ölüm'ün gelişi olmuştur.
Gregory Clark
Sayfa 108 - İstanbul Bilgi Üniversitesi
Her gün birçok şey öğrenilsin; her gün, atalarımızın tabiatta mümkün olabileceğini hiç düşünmedikleri daha fazla şeyler öğrenilsin.
SIR ROBERT FILMER
Gregory Clark
Sayfa 147 - İstanbul Bilgi Üniversitesi
 Dünyanın Kısa İktisadi Tarihi kitabımız 3 bölümden oluşuyor.( her ne kadar Fukaralığa Veda olarak ismini alsada kütüphanecimiz )
      1.bölümde Malthus kapanını,
      2.bölümde şu anki ekonomik konjöktürün sebebini Malthus kapanından nasıl kurtulduğu
     3.bölümde ise büyük Ayrılış diye adlandırdığı ülkelerin gelir dağılımı adeletsizligini
   Kitap çok ilgi çekici öyle ki neden 1800 e kadar olan ve daha önceden dünya da Malthus Kapanı bu kadar hakimdir. Neden 1800 e gelindiğinde gelirler bir anda arttı ve kısa bir süre içerisinde dünya nüfusunda bir patlama oldu.
    Yoğun istatiskler, grafikler, analizler ve kaynakça sizi bekliyor. Bu biraz yorucu olsa da grafikler ve İstatistikler anlatılmak isteneni özetliyor. Hatta öyle ilginç veriler bağlantısında konuya hakim oluyor ki itiraz edilecek çok şey olmasına karşın, çok şaşıracağınız şeyler öğreniyorsunuz ve bu olamaz demenize karşın olduğunu göreceksiniz. ( o yüzden bilimsel itiraz etmeniz lazım )
     Kitap hoşuma gitti ve bu konuya yani en azından dünya tarihi ve ekonomi' ye ilgi duyanlar için ikisini bir arada bulabileceğimiz ender kitaplardan olduğunu düşünüyorum ve öneriyorum.
      Keyifli okumalar :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Gregory Clark
Doğum:
Bellshill, UK, 19 Eylül 1957

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 1 okur okudu.