Gül Çağalı Güven

Gül Çağalı Güven

YazarÇevirmen
8.2/10
359 Kişi
·
943
Okunma
·
2
Beğeni
·
402
Gösterim
Adı:
Gül Çağalı Güven
Unvan:
Çevirmen
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi (1982); Boğaziçi Üniversitesi’nde tarih yüksek lisansı yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde muhabir. Cumhuriyet‘te Çeviri Servisi şefi (199394), Aksoy Yayıncılık’ta editör (199798) olarak çalıştı. Tarih, edebiyat, felsefe ve medya/iletişim gibi değişik alanlarda çeviriler yaptı.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
248 syf.
·153 günde·Beğendi·9/10 puan
Mustafa Kemal daha hayattayken 1932 yılında yazılmış olup, kitap o zamanlar Türkçe'ye çevrilmeden önce mecliste alınan bir karar ile yasaklanmıştır. Bunun üzerine Mustafa Kemal henüz daha hayatta iken kendisi ile ilgili yazılmış biyografiyi bir çevirmene çevirterek dinlemiştir. Dinledikten sonra da kitap hakkında: 'bunun ithalini men etmekle hükümet hataya düşmüş. adamcağız yaptığımız sefahati eksik yazmış, bu eksiklerini ben ikmal edeyim de kitaba müsaade edilsin ve memlekette okunsun!' diye latife etmiş. Kaynak: Kılıç Ali, Atatürk'ün hususiyetleri, 1955. Kitapta yanlış bilgiler bulunmamakta olup, üslubu rahatsız edici olabilir. Atatürk'ü gerçekten tanımak isteyenlerin okuması gereken bir kitaptır. Kitap, bol bol Mustafa Kemal hakkında detaylar vererek çoğu yerde rastlanmayacak bilgiler içermektedir. Herkese tavsiye edilir...
296 syf.
Tanıtımına aldanarak okuduğum kitaplardan birisi daha.. Kaçırılan bir genç kızın bir odada yaşamaya mahkum edilmesi , doğurduğu çocuğu sayesinde kurtuluşu anlatılıyor. Ama heyecanla başlayan kitap beklenilenden daha da basit bir sonla noktalanıyor..
Gökhan
Gökhan Hint Sanatı ve Uygarlığında Mitler ve Simgeler'i inceledi.
260 syf.
·2 günde·7/10 puan
Zimmer, bu eserinde Hind uygarlığı'nda dolayısıyla da Hinduizm'de simgeler, metaforlar, mitler ve efsaneler üzerine anlatı ve bilgi paylaşımı yapmıştır. İçerik itibariyle konuya sıfırdan başlanmamış, zaten belli bir birikimi olan okuyucuya hitap edecek şekilde düzenlenmiş bir yapıdadır.

Eser başlangıçta Hind Mistizminin ana kaynağı olan, aynı zamanda tarihsel değeri olan upanishadlar ve Bhavad Gita'dan kısa metinler ve tarihsellikle alakalı açıklamalar yapsaydı sanki daha faydalı olurdu diye düşünüyorum. Çünkü Hind mitinde dinsel öğeler ile kavmin tarihi içiçe geçmiş durumdadır. Hinduizm'i anlamadan Hind kültürünü anlamak pek de mümkün değildir. Hindliler mitsel motiflerini, ziyadesiyle sanatlarına, şarkılarına ve hatta hayat tarzlarına aktardıklarından Hindu inanışını hayatın her alanında görmek mümkündür. Eser Hinduizmi takip etse de orjinal elyezmalarına yeterince yer vermemiştir. Bu durum da okuyucunun konuya tam hakim olamamasına sebebiyet verebilecektir.

Eserle alakalı okuma yapmayı düşünen okurlarına öncelikle Kahramanın Sonsuz Yolculuğu isimli eseri okumasını salık verir, keyifli okumalar dilerim.
469 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Osmanlının sona ermesinden sonra balkanlarda, orta-doğu da kuzey afrikada bıraktığı mirasın ekonomik soyadı sosyal boyutlarıyla inceleyen 17 makaleden oluşuyor.
340 syf.
·12 günde·Puan vermedi
"Bir subay ve bir insan olarak kendisini kozmopolit bir zihin ve ruhla geliştirdiğinden, savaş döneminde bir askerden, kafasında tek bir düşünce, bir irade ve amaç asker-devlet adamına geçişi kolaylaştı." s.281

Atatürk üzerine yaptığım okumaların arasında içerik, anlatım ve tutarlık yönünden ilk beşe koyacağım bir kitap. Ulu önderi anlamak ve anlatabilmek için yüz kitap okuma hedefi benimsediğimde, sürekli aynı şeylerin tekrarını okumaktan sıkılacağımı düşünmüştüm. Aslında çoğu kitabın ve yazarın kendini tekrarladığını bilmemden kaynaklanıyordu. Bu kitabı diğerlerinden daha özel kılan, sadece asker Atatürk'e odaklanması. Bir iki askerlik anısı veya Atatürk'ün askeri başarılarından ziyade, o başarıların nasıl oluştuğuna değinmesi ve askerlik mesleğinin, disiplininin insan ruhuna, karakterine nasıl nüfuz ettiğini başarılı bir şekilde anlatmakta. Bir yetim olarak büyüyen Atatürk'ün, askeri okulda hocaları ve arkadaşları ile olan bağını incelemesi bir yana, bu çevreden elde ettiği kazanımları yazarın iyi yakaladığını düşünüyorum. Okul dönemlerinde yaşadıkları ve o yaşadıklarına tepkileri, olaylara karşı tutumlarını anlayarak, Atatürk'ün mücadeleci yapısının temelini öğrenmemize vesile oluyor. Hayatının büyük bir bölümünü savaş cephelerinde geçiren bir liderin, askeri okuldaki tutumunu, tepkilerini,hüzünlerini bilmek o lideri anlamanın önemli şartı olarak görmekteyim. Kitabın en sevdiğim bölümü, yazarın Atatürk'ün öğretmenlerine değinmesi. Hangi öğretmeni daha çok sevdiği ve o öğretmenin derslerine önem verdiğini veyahut hangi hocasına mesafeli yaklaştığı konuları kitabın okuyucusuna sağlam bir izlenim sunuyor. Asker Atatürk'ü anlamak, Atatürk'ü anlamaktır.

"Atatürk, önündeki ödevleri ciddi bir biçimde irdeleyen ve bunların üstesinden gelen, adanmış bir profesyonel ve mükemmeliyetçi idi."
296 syf.
Küçük kahraman Jack'in 5 sene sonra gerçek dünyayla tanışması ve bir annenin yaşadığı en büyük haksızlık, küçücük bir odaya hapsedilişi yaşadığı zulüm ve daha fazlasını konu alan şahane bir roman  :(

Yaşanmış bir olaydan alınıp kitap haline getirilmesine çok çok üzüldüm.. Keşke hiç yaşanmamış olup da, sadece bir kitap olarak okuyup geçseydik..

Alıntı
“Bugün beş oldum. Ben hiç eksi sayılar oldum mu?
.
.
336 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Birkaç yıl önce okumuş ve inceleme yazma fırsatı bulamamıştım. Sade ve akıcı bir dille kaleme alınmış. Onaltıncı yüzyıl İtalya'sının anlatıldığı çok güzel bir kitap.
488 syf.
·Beğendi·10/10 puan
"...Yani tarih daima kazananlar tarafından yazılır. İki kültür çarpıştığında, kaybeden silinir ve tarih kitaplarını kazanan taraf yazar... kendi davalarını yücelten ve kaybeden düşmanı küçük düşüren bir tarih. ..."
Dan Brown - Da Vinci Şifresi.

Yabancı birinin gözünden yakın tarihimiz ve aktörleri. Bize yıllardır ders kitaplarında anlatılanlarla dış gözün gördüklerini okuyunca çok şaşıracaksınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gül Çağalı Güven
Unvan:
Çevirmen
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi (1982); Boğaziçi Üniversitesi’nde tarih yüksek lisansı yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde muhabir. Cumhuriyet‘te Çeviri Servisi şefi (199394), Aksoy Yayıncılık’ta editör (199798) olarak çalıştı. Tarih, edebiyat, felsefe ve medya/iletişim gibi değişik alanlarda çeviriler yaptı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 943 okur okudu.
  • 58 okur okuyor.
  • 1.239 okur okuyacak.
  • 37 okur yarım bıraktı.