Gül Melis Taze

Gül Melis Taze

Çevirmen
7.3/10
274 Kişi
·
726
Okunma
·
0
Beğeni
·
96
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
383 syf.
·5 günde·5/10
Yürüyen Ölüler roman serisinin beşinci kitabı ile seriyi tamamlamış bulunuyorum. İlk dört kitabı Robert Kirkman ve Jay Bonansinga ikilisi birlikte yazarken, son kitapta sadece Jay Bonansinga'yı görüyoruz. Peki bu durum bir farklılık yaratmış mı, hayır yaratmamış. Serinin ilk kitabından son kitabına heyecan düzeyinde, merak uyandırmada, aksiyon öğelerinin artması anlamında değişiklikler yoktu. Yani yaşanan olayların farklılaşması dışında diğer öğelerde herhangi bir farklılık yok.

Yürüyen Ölüler' in Robert Kirkman imzalı çizgi roman serisinin dizisinin çekilmesi ve dizinin tüm dünyada beğeniyle takip edilmesinin ardından bir kitap serisi yazılmaya karar verilmiş. Serinin her kitabında bunu hissediyorsunuz diyebilirim. Yani dizinin büyük ses getirmesi ve hatırı sayılır bir hayran kitlesi kazanmasının ardından "Bir de romanlarını yazalım" diye düşünülmüş hissini. Ama maalesef pek başarılı bir roman uyarlaması olmamış. Neden mi?

Birincisi; seri boyunca olayların içinde olan ana karakterlerden biri dizide izleyicilerin sevmediği biri olan Vali, bir diğeri ne dizide ne de çizgi romanlarda olmayan Lilly isimli bir karakter. Walking Dead denildiğinde akla gelen karakterlerden hiçbirinin olmadığı seri maalesef son derece yavan geliyor. Çünkü Walking Dead demek Rick, Darly, Michonne, Carol vb. demektir. Dolayısıyla romanlarda adı geçen karakterlerden hiçbiriyle bağ kuramayınca bu durum otomatikman okuru olumsuz yönde etkiliyor.

İkincisi; dizinin ve çizgi romanların o kendine has heyecanları, bitmek bilmez aksiyonları romanlarda kesinlikle yok. Yazarlar okuyucuya olayları, heyecanı geçirememiş. Dizinin sıkı takipçilerinden biri olarak kitap serisinin, dizinin ve çizgi romanların yanından bile geçemeyeceği düşüncesindeyim.

Üçüncüsü; benim seriye dair beklentilerimin çok yüksek olması olabilir. Yani dizi ve çizgi romanların birincisini çok beğenmemin ardından yükselen beklentilerimin karşılanamamasıdır belki de kitaplara ısınamamama neden olan unsur.
 
Şunu da söylemem gerekir ki; umduğum gibi olmasa da dizinin tutkunu biri olarak seriyi bitirdiğim ve kütüphanemde seti olacağı için memnunum. En azından hayranlık duyduğum bir şey hakkında birçok fikrim oldu. Gerek dizi, gerek çizgi roman, gerekse kitaplar için görüşüm olması benim açımdan memnuniyet verici.

Serinin ilk kitabı olan Yürüyen Ölüler'in incelemesinde de söylediğim gibi, diziyi izlemeden seriye başlamak yanlış olacaktır. Seriye sadece diziyi çok seven ve benim gibi kitapları çok sevemese de dizi ile ilgili ne varsa fikir sahibi olmak isteyen kişilerin başlamasını öneririm. Aksi takdirde çok sıkılabilirsiniz...
383 syf.
·3 günde·7/10
Bu seriye geçen yıl bașlamıș 4.kitabına kadar okumuștum. Bu sene ise kitaplığıma bakıp hangi kitabı okusam diye düșünürken serinin kitaplarını gördüm ve duygulandım. İyisiyle kötüsüyle okuduğum seriye kaldığım yerden devam etme kararı aldım. Heyecanlıydım, dizisini izlemiș, çizgi romanını 70 küsür sayılarına kadar okumuștum. Neyse romanının kapağını açtığımda "ÖLÜP ÖLÜP DİRİLECEKSİNİZ" yazısını gördüm, hadi bakalım korkut beni, gerileyim, gece rüyalarıma girsin dedim....

Fakat beklediğim gibi oldu mu?
TABİİ Kİ HAYIR
Kitabı bitirdikten sonra içimde hiçbir gerginlik yoktu, çerezlik bir aksiyon, macera kitabı okumuștum...

Velhasıl Kelam kitap sıradandı, çerezlikti, 4.kitabı neden öfkeyle bitirdiğimi hatırladım, maalesef 5. kitapta beklenenin altındaydı.

Belki kitabın ismi The Walking Dead olmasa daha çok sever, daha çok ısınırdım çünkü insan bu ismi duyunca kalite bekliyor (gerçi dizinin son sezonlarını saymayalım)

Kısa kesiyorum eğer ismine bakıp büyük bir beklentiyle bașlarsanız üzülürsünüz çünkü ticari kaygılarla yazılmıș bir roman (gerçi siz bu incelemeyi okuyorsanız 5. kitaba kadar okumușsunuzdur). Aman neyse ne Lilly ablamı unutmayacağım Saygılar...
368 syf.
·Beğendi·10/10
Kesinlikle okunması gereken çok güzel polisiye roman kesinlikle tavsiye ederim
Korku asla ölmez!

Altı bin yıl önce tuhaf bir cinayet işlenir. Bu ayinsel cinayet, Alaska’da buzun içinde mumyalanmış bir cesedin bulunmasıyla ortaya çıkar. Bu gizemi çözmek için gazeteci Maura County, FBI’ın en iyi suçlu profil uzmanı ve Özel Ajan Ulysses Grove kişisel trajedilerinin yanı sıra çözülmemiş bir dizi korkunç cinayet için bir araya gelirler. Grove, bu tarihöncesinden kalma katil hakkındaki her şeyi çözmeye kendini vermişken, binlerce yıl önce yaşanmış bu olayla yaşamı arasında tahmin edilemez bir bağı keşfedecektir.

Geçmişin ve şimdinin bu bir aradalığında County ve Grove, insan yüreğinin en karanlık dehlizlerine uzanacakları adeta kâbuslarla dolu bir gece uykusuna atılıyorlar. Büyüleyici bir sırrın peşinde sürüklenmeye hazır olun!
448 syf.
·10/10
Kitap kapaginda ismi gectigi icin Debbie macomber tarzı yalın anlatımli duygu yüklü satırlar bekledim sonuna kadar ancak begenmedim. Tamam hikaye güzeldi ama anlatım şekli biraz boğdu
383 syf.
·34 günde·Puan vermedi
Beklenen korku dolu olaylar bu sefer pek yaşanmadı. Daha çok aksiyon ve macera tadındaydı. Lilly kasabanın yönetimini ele alıyor. Demokratik şekilde yönetilmeye başlayan kasaba daha olumlu sonuçlar veriyor. Ama kasabaya gelen peder tüm düzeni bozmayı başarıyor. Yaptığı plan herkesi tedirgin ediyor. Bob'un yaptığı plan hayatta kalmalarını sağlıyor ama maalesef kasaba eskisi gibi olamayacak dereceye geliyor. Dediğim gibi aksiyon dolu doluydu heyecanla okudum ama korku yada gerilim pek yoktu açıkçası. Herkese keyifli ve huzurlu bir hafta dilerim. Kitapla ve sağlıcakla kalın.
508 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Thanatos
Larissa Ione
İşte aradığım kitap seride şimdiye kadar en çok beğendiğim kitap oldu . Beş yüz küsür sayfayi kaç saate sığdırdım çok sürükleyiciydi çünkü
Ölümün böyle olmasi nedense bana çekici geliyor. En sonu ifade eder ama normalde başlangıçtır.
Her bir sayfasını sevdim kitabın bilmiyorum kitaplarda romantiklik arıyorum her zaman bu kitapta beni doyurdu sanırım. Her türlüsü ile
Thanatos Kızgınlığı duruşu hareketleri verdiği tepkiler hepsini sevdim
Konu olarak hiç bir şey yazamıyorum çünkü ilk üç kitabı okumayan için fena halde tüyo olur. Ama şunu söyleyim serinin en güzeliydi bana göre. Sonucu da öyle son kitabı da deli gibi merak ediyorum salgın in dönüşü
368 syf.
·6/10
Polisiye seven biri olarak şunu söyleyebilirim ki başta kitabın ismi ve arka kapakta yazılanlar bana çok şey vadetti ancak beklediklerimi bulamadım açıkçası. Neden mi? Evet, kabul ediyorum binlerce yıl önce öldürülen birinin bir buz dağında ortaya çıkışı ve onun öldürülüş biçiminde esinlenen bir manyağın günümüzde benzer cinayetler işlemesi ilgi çekiyor ama arkadaşım bence konu gereğinden fazla mistikleştirilmiş. Bir ara ruh çıkartıldı. Psikopat ruh oradan oraya dolaştı ve sonu malesef vasattı. Okunur mu? Vaktin varsa ve aman okunacak başka bir şey kalmadı dur bunu da bir okuyayım diyorsan oku. Yazarın yine de emeğine yüreğine sağlık.
320 syf.
·Beğendi·9/10
Film ile kitap birbiri ile örtüşmüyor. Aynı olayın farklı karakterleri üzerine yazılmış bir kurgu. Kitap okuyucuda gerilimi ve heyacanı sağlıyor ama finali insanı gereğince tatmin etmiyor. Bence daha iyi final kurgulayabilirlerdi. Ama kitabı okumanızı tavsiye ederim. Heyecanla okuyup kısa süre içinde bitirdim. Öneririm.
520 syf.
·Beğendi
Fantastik bir kitap okumayı seviyorsanız size bu kitapı onerebilirim.Ben pek bir ilgimi çekmemisti ama yinede bu kitaba zaman harcadığıma pişman değilim.Konusunu net hatırlamıyorum o yuzden size fazla bir bilgi veremicem.Sadece kurt adamaların olduğunu ve insanların ruhlarıyla beslenen kadınlar olduğunu hatırlıyorum.Dediğim gibi fantastik bir kitap arıyorsanız size bu kitapı ve diğer serileride okumanızı tavsiye ederim...
368 syf.
·2 günde
Kitap benim için hüsrandı. Böyle ünlü ve sevilen bir yazarın okuduğum ilk kitabında bu kadar basit kalmasını istemezdim. Basit bir dili ve üslubu vardı. Bu kitaba yaklaşık 3 yıldır okumaya çalışıyorum sürekli başlıyorum ve sıkılıp kapatıyorum. Artık okumuş olmak için okudum. Macera veya sürükleyicilik yoktu. Acaba şimdi ne olucak gibi düşündürmüyor. Birşey olmaz olamaz diyerek okuyorsun. Ve içinde uygun olmayan şeyler vardı mesela burundan uyuşturucuyu nasıl alınacağını söylemiş.
Kısaca hüsranlarla dolu bir kitap. Ayrıntıları güzel ama olmamış.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 726 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 291 okur okuyacak.
  • 20 okur yarım bıraktı.