Gülşah Nezaket Maraşlı

Gülşah Nezaket Maraşlı

Yazar
7.3/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
348
Gösterim
Adı:
Gülşah Nezaket Maraşlı
Unvan:
Yazar
"Dini konularda çevrilen Yeşilçam filmlerinde şeyh, derviş kostümlerinin yahut kadın karakterler de tesettürün çok özensiz olmasının yanında, gayet uydurma, aslı ile alakasız olarak tasarlandığı görülmektedir.Bunun bir kısmına maddi yoksunlukların sebebiyet verdiği söylenebilir.Ancak gözardı edilen bir gerçek vardır ki, bazı hususlar eksiklik kabul etmez. Özellikle din mevzu bahis olunca, "yarım hoca dinden eder yarım doktor candan eder"misalince ya hiç yapılmamalıdır yahut eldeki imkânlar zorlanmalıdır.Mesela bir hoca efendi rolündeki oyuncu, inandırıcılığı olsun diye sakal bırakmak yerine neden takma sakal takmaktadır?"
Gülşah Nezaket Maraşlı
Sayfa 105 - (Gönüller Fatihi Yunus Emre filminin değerlendirilmesi, Ö. Tuğrul İnançer)
376 syf.
·12 günde·10/10
Radyo ve televizyon programcılığı öğrencisi olarak en temelden alarak vizyonu tanıma isteğimi karşılayan bir kitap oldu. Kitap içerisinde yapımcılarla geçen röportajlarla yapımcılardan,Hristiyanlık sahnelerinin yorumlanması konusunda Klise görevlilerinden yardım alınmış. Temel olarak Yeşilçam'ın İslama olan olumlu ve olumsuz işleyişlerini anlatmaktadır.
376 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10
YORUM
Kitapta, özellikle Yeşilçam sineması ve günümüz Türk sinemasından örneklemeler ile din adamı modeli, dini unsurlar, dindar karakterler konu edilmektedir.Şunu ifade etmeliyim ki ;şu ana kadar okuduğum Türk sineması ile ilgili kitaplar arasında, konusu bakımından, en kapsamlı ve bilimsel kitap diyebilirim.Yazar, Müslüman ve Hristiyan din adamları ile filmleri izleyerek, sahnelerin değerlendirilmesine yer veriyor.Başlangıçtan itibaren (1920'ler),80'lerin ikinci yarısı veya 90'lı yıllara kadar, dini unsurlar alay seviyesinde işlenip, dindar kişilikler birer figürasyon olarak ele alınırken, 90'lı yıllardan itibaren, dinin hayatın içinde yaşanabilirliği gösterilip, dindar kişilikler figüranlıktan kurtarılarak, filminin baş karakteri olarak sunuluyor.Daha açık ifade etmem gerekirse, sinemamızın başlangıcından, 85 ve 90'lı yıllara kadar, din adamı karakteri genellikle sapık,üçkağıtçı, ırz düşmanı ve hatta vatan haini olarak gösterilmekte iken, bu tarihlerden sonra din adamı veya dini unsurların anlatımıyla ilgili çok mesafe kat edilmiştir.Peki bu derece kötü, dinle ilgisi olmayan din adamı hiç mi yok? Elbette var.Fakat senarist veya yönetmenlerin görevi, sürekli kötü örnekleri vermek olmamakla birlikte, 'demek ki böyle güzel filmlerde yapılabiliyor (Küçük ağa, Kurtarın beni, Eşrefpaşalılar gibi)' dedirtip, seyirciye gına getiren, berbat ve fazlasıyla abartılmış o tiplemeleri daha makul seviyeye çekmek olmalıdır.376 sayfa.

Kitapta işlenen filmler:

Sinekli Bakkal
Yılanların Öcü
Hz Ömer'in Adaleti (İslam'ın kılıcı)
Yunus Emre
Rabia (H.Koçyiğit)
Rabia, İlk Kadın Evliya (F.Grik)
Vurun Kahbeye
Kara Çarşaflı Gelin
Kibar Feyzo
Davaro
Küçük Ağa
Züğürt Ağa
Derviş
Vizontele
Dondurmam Gaymak
Adem'in Trenleri
Eşrefpaşalılar

Kitapta fikirlerine başvurulan bazı din adamları:

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı
İlahiyatçı Prof.Dr.Hayrettin Karaman
Beyoğlu Sen Antuan Kilisesi Başrahibi P. Julian Pişta
Fatih Camii İmam-Hatibi Osman Şahin
Mutasavvıf,müzisten Ömer Tuğrul İnançer

Kitapla kalın.
376 syf.
Kitap için yoğun bir emek ile hazırlanmış desek yalan olmaz herhalde. Gerçekten okumaya başladığınız zaman bunu hissediyorsunuz. Kendi konusu ile alakali olarak baktığınizda açıkçası çok tatmin edici bir eser olmadığını üzülerek söylemek zorundayım. Ama yine de farklı bir konuda okuma yapmak isteyenler için önerebilirim. Sadece bu kadar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gülşah Nezaket Maraşlı
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.