Gün Köleoğlu

Gün Köleoğlu

Çevirmen
8.5/10
6 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
200 syf.
·6 günde·10/10
Okuması aşırı kolay ve eğlenceli bir kitaptı. Yazarlar çok sade bir dille yazmış kitabı, konuyu görsellerle desteklemiş ve karikatürlerle de kitabı eğlenceli yapmış. Okumadan önce bu kitabın ileri seviye bir kitap değil, daha temel bir kitap olduğunu bilmeniz gerekli. Yetkinliğiniz varsa size göre basit kalacaktır. Bir de kitaptaki beş temel fikre siteden kitabı aratarak ulaşabilirsiniz.

Kitabın adından anlaşıldığı üzere beş temel fikir (onlara göre) anlatılmış. Ancak bunun dışında fazladan üç konu daha eklenmiş ki bunlar çok önemli. Bu konuların ilki kitabın en başındaki ''bilimsel yöntem'' kısmı. Siz de takdir edersiniz ki bilimle uğraşmadan önce bilimin kendisini ve bilimin sistemini anlamak gerekir. Bu kısım bilimde bir kuram kurma aşamaları, gözlem-hipotez-öngörü-deney ilişkileri üzerinde durmuş. Bilimsel çalışma yapacak olmasanız bile düşünce sisteminizi geliştirebilir diye düşünüyorum.

Bir diğer fazla kısım ise kitabın sonlarında. Beş temel fikir anlatıldıktan sonra bu ve bundan başka fikirler üzerine düşünmek ve düşünme tarzını daha bilimsel temellere dayandırmak için tümevarım, tümdengelim, soyutlama, somutlama gibi yöntemler açıklanmış. Bunların bir kuram oluştururken kullanılma şekilleri görsellerle desteklenmiş. Aynı zamanda matematikle bilimin ilişkisine değinilmiş ve aralarındaki temel fark açıklanmış.

Fazladan olan son kısım ise yarar/zarar çözümlemeleri üzerinde durmuş. Bir fikrin veya bir buluşun insan yaşamını kısa ve uzun vadede nasıl etkileyeceği üç basit örnek üzerinden şematik bir şekilde açıklanmış. Bu bölümün en güzel yanı ise buradaki çözümlemeleri sadece bilim için değil, hayatımızdaki insanlar üzerinde de kullanabilecek olmamız. Kısa bir çözümleme ile hangi insanı hayatınızdan çıkarmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Kendimden biliyorum, bu gerçekten çok kullanışlı bir yöntem.

Kitabın asıl kısımları bittikten sonra ''Fikir Dosyaları'' adında bir ek bölüm var. Bu bölümde kırk tane fikir birkaç sayfayla özetlenmiş. Bu bölümün sonuna da ''İleri Okuma'' başlığı altında okunması tavsiye edilen kitaplar verilmiş ki ilk defa bir kitapta böyle bir şeyle karşılaştım.

Fiyatını da belirtmek isterdim ancak kitabı kütüphaneden aldım. Bunun için net fiyatını bilemiyorum.
200 syf.
·Beğendi·9/10
Bilim nedir ve önemli 5 buluşu nedir?Bu kitapta hepsinin cevabı bulunuyor.Kitapta güzel bilgiler de yer alıyor. Hele ki bilime ilgisi olan herkes bu kitabı okumalı...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.