Güneş Günter

Güneş Günter

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
0
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
294 syf.
·30 günde·Beğendi·8/10
TRT'nin tek kanallı ve siyah beyaz yayın yaptığı yılları hatırlayanların ve elbette sinemaya gönül verenlerin tanıdıkları bir sinema oyuncusudur Katharine Hepburn ( bu arada kütüphaneye yanlışlıkla Herburn şeklinde eklenmiş- umarım düzeltilir ) .

Pulitzer ödüllü yazar A.Scott Berg'in kaleminden çıkan yarı biyografik yarı oyuncunun kendi anlatımına dayanan anılardan oluşan bu kitap, onun yaşamını merak edenlerin hoşlanacağı türde. Üstelik sadece oyuncunun yaşamı değil, yirminci yüzyılın başından günümüze kadar sinema sektörünün gelişimi de anlatılıyor kitapta.

96 yıllık yaşamına 12 Oscar adaylığı, 4 Oscar ödülü sığdıran, 80'li yaşlarına kadar sahne performansını sürdüren bu olağanüstü oyuncunun günümüzde bir benzeri yok. Kalbe ve akla birlikte hitap ettiği için heyecan verici biri. Yetmiş yıl boyunca zirvede kalmasının nedeni cesaret, bağımsızlık, doğruluk, idealizm ve sevgi gibi sonsuza kadar geçerli olacak insani değerlere sahip karakterleri sahnede temsil etmesi...

Sinema dışında şöhretini yıllarca kadın hakları için yürüyüşlere katılmak, McCarthy'ciliğe karşı çıkmak ve aile planlamasını savunmak gibi değişik amaçlar uğruna kullanması, kitabı okurken onun hakkında öğrendiğim yepyeni bilgiler oldu ve beğendiğim oyuncuya saygım arttı.

Kitabı okumasanız bile onun Afrika Kraliçesi, Altın Göl ve -benim favorim olan -Beklenmeyen Misafir adlı filmlerini mutlaka izlemenizi öneririm.