Güneş Öztoprak

Güneş Öztoprak

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
14
Gösterim
Adı:
Güneş Öztoprak
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
88 syf.
·Puan vermedi
#pandadiyorki Mor Restoran//Kitap Yorumu
.
Hiç bir restoranın arka planında neler olduğunu merak ettiniz mi ? Şahsen ben küçükken deli gibi merak ederdim orada neler olduğunu, yiyeceklerin nasıl hazırlandığını, kimlerin çalıştığını. Her seferinde parmak uçlarımın üzerinde yükselir ve minik bir bakış atmaya çalışırdım eve gitmeden önce. İşte Mor Restoran beni bu merak ettiğim ortama zahmetsizce ışınladı fakat içtenlikle söylüyorum ki benim de minik Tutuko’nun da beklediği bu değildi.

Aysel,Ahmet,Bahar ve tabi ki Nergis. Bu birbirinden farklı dört karakteri ve arka plan öykülerini öğreniyoruz fakat kitabın genel olarak Nergis’in geçmişi üzerine kurulu olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Bir restoranın mutfağında Özbek olduğu için sigortasız çalışan Nergis. Çok görmüş, çok yaşamış, yaralı bir kadın. Bu yaraları kim, nasıl açtı ? Türkiye'ye nasıl geldi ? Ülkesinde neler yaşadı ? Restorandan önce hayatı nasıldı ? Bunların hepsini öğreniyoruz fakat bilmek kalbinizi koca bir hüzün bulutu ile kaplıyor.

Öyle şeyler yaşamış ki Nergis, öyle şeylere maruz kalmış ki. Hikayesini okumak sizi allak bullak ediyor ve çok fazla duyguyu bir arada yaşatıyor. Hele yaralarına sebep olanları öğrendikçe o katıksız öfke bir an olsun yakanızı bırakmıyor. Kendinizi bunların gerçek olmadığını umarken buluyor fakat uzaklarda birilerinin benzer hayatlar yaşadığı düşüncesini de aklınızdan çıkaramıyorsunuz.

Nergis bugüne kadar okuduğum en güçlü kadınlardan biriydi. Her şeyden önce o bir anne. Hayatı tepetaklak giderken çocuğu için, onu korumak için verdiği mücadele, yaptığı fedakarlıklar beni kalbimden vurdu. Çoğu insanın içerisinde kaybolup gidebileceği bir hayat yaşarken bir an olsun baş eğmeden kendine öyle güzel yollar çizdi ve o yolda öyle emin adımlarla ilerledi ki her anında gurur duydum. Nergis'in kısacık bir kitaba sığan hayatı beni dumura uğratmaya yetti de arttı anlayacağınız. Detayları kendiniz keşfedin istiyorum bu yüzden artık sıramı size devrediyorum. Hadi bakalım Nergis ile tanışmaya var mısınız ?

Yazarın biyografisi

Adı:
Güneş Öztoprak
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.