1000Kitap Logosu
Güngör Karauğuz
Güngör Karauğuz
Güngör Karauğuz

Güngör Karauğuz

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
30 Kişi
68
Okunma
5
Beğeni
314
Gösterim
İsa
Âdem'in Çocukları'ı inceledi.
374 syf.
·
16 günde
·
1/10 puan
İnceleme değildir; Beklentileri yüksek tuttuğum ancak içeriği Tevrat, İncil, Kur'an ve kramer'in alıntıları dışında herhangi ilginç bulacabileğiniz bilginin bulunmadığı derleme bir çalışma olmuş, yazarın çoğu yerde şöyle söyledim, şöyle yazdım diye kendinden bahsetmesi kitaba verilen puanı hayli düşürecek cinsten. Adı geçen kitapları okuduysanız bu kitabı okumak zaman kaybı olur.
Âdem'in Çocukları
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Gamze
Âdem'in Çocukları'ı inceledi.
365 syf.
·
33 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kendisinden bir dönem boyunca ders alabilme şansını bulduğum sevgili öğretmenimin kitabı. İlk zamanlarda anlatacaklarının ilgimi çekmeyeceğini düşünmüştüm fakat dersler ilerledikçe ve doğru bildiğim yanlışları öğrendikçe derse daha heyecanlı gitmeye başladım. Ve kitabını da okumaya karar verdim. Kitapta Kuran, Tevrat ve İncilin karşılaştırması yapılıyor. Bizim bildiklerimizin aslında Kuranda geçmediği bir efsane, bir mit olduğu yada tevratta geçtiği görülebiliyor. Birçok konuya açıklık getiriyor. Çiviyazılı kaynakların, kutsal kitapların, arkeolojik bulguların sizin yerinize taranıp analiz edildiği dinle bilimin bir araya geldiğini düşündüğüm güzel bir kitap. Hak ettiği değeri umarım bir gün bulur sevgili yazarımız ve bu aydınlatıcı kitap.
Âdem'in Çocukları
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Özge
Ötüken'de Elli Beş Gün'ü inceledi.
134 syf.
·
14 günde
·
5/10 puan
Kitap, yazarın Zonguldak/Devrek’te başlayıp, Moğolistan’da kazı çalışmalarında bulunduğu elli beş gün hakkında yazılmış bir kitap. Yazarın elli beş gün boyunca not aldığı gerek kazı çalışmalarından gerekse gözlemlerinden oluşan bu kitapta Göktürkler ve Moğollar hakkında bilgilere yer verilmiş. Kitabı okurken zaman zaman Moğollar ile Türkler (Göktürkler) hakkında yazılan benzerlikler dikkat çekiyor. Kitabı okurken çıkarım yapmak, karşılaştırma yapmak çok doğal. Yazar da sık sık karşılaştırmalara yer vermiş. Ötüken’de geçirilen elli beş günün, gün gün anlatılması dışında Göktürkler ve Moğollar hakkında verdiği bilgiler ile güzel bir kitap. Türk tarihinin ilk yazılı vesikaları olan Göktürk Kitabelerinin ve çeşitli tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması esnasında notlar oluşturulan bu kitap bir solukta okunabilir. Kitabın sonunda bazı fotoğraflara yer verilmiş. Bu fotoğraflar son sayfalarda kullanılmak yerine ilgili oldukları bölümlerde kullanılsaydı daha çok ilgi çekerdi diye düşünüyorum. Eğer ilgili oldukları bölümde kullanılmış olsalardı buluntuları ya da konu bahis olan çevrenin görüntüsünü gözde canlandırmak daha kolay olurdu. Yazarın okumuş olduğum ‘’Adem'in Çocukları Çiviyazılı Kaynaklar, Tevrat, İnciller ve Kur'an'a Göre‘’ kitabını daha çok beğenmiştim bunu da söylemeden geçemeyeceğim.
Ötüken'de Elli Beş Gün
OKUYACAKLARIMA EKLE
6