Güniz Galay

Güniz Galay

Çevirmen
7.8/10
45 Kişi
·
112
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Adı:
Güniz Galay
Unvan:
Türk Akademisyen, Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
416 syf.
Jose Mendoza veya İsa al-Tarauf... Filipinlerde Arap,Kuveyt'te Filipinli...Hiçbir yere ait olamayan ve her yere ait olan bir genç adamın hayat öyküsü...

Filipinli bir anne ve Kuveytli bir babanın trajik hatası olmak,onu var olabilecek en büyük arayışın içine düşürmüştü...

Kendi kimliğini arayış...

Coğrafyalar, diller ve dinlerin,aşkının ve kendinde olmayanı dışlayan toplumların kıskacında,kendi adını bile sahiplenemediği ülkelerde hayalinin peşindeydi...

Peki,hayal gibi bir ülke hayal ettiklerimizi bize verebilir miydi...

Kitabın gerçek bir hayat hikayesi olması beni çok etkiledi...zor bir hayatta bir çocuğun hayatta kalması mücadelesi umarım okuyacak olanları da derinden etkileyecektir...
416 syf.
Kitabın hikayesinden çok etkilendim.
Herkesin bir hayatı var ve evet herkes bir şeyler yaşıyor. Ama bilemeyiz dimi? Hayatın bir başkasına ne kadar zor olduğunu. Bazı hayatlar bizim kalbimizin göremeyeceği kadar uzakta. Biz o hayatların ne acısına ne yanlışlığına ne doğrularına dokunmayacak kadar uzağız ama herkesin her zaman başka hayatlar için bir bildiği var dimi? Belki de dünya bu yüzden bu kadar kötü... Jose bu hayatta pişmanlıklar, kötü yaşanmışlıklar, arada kalmalar, bir yere ait olmama duygusu, insanların seni görüntün için yargılanmaları ya da yaşadığın veya inandığın hayat için yargılanmaları sadece senin hikayen değil, senin gibi bir sürü insan var. Kısacası Jose bu hayatın o kadar çok yüzü var ki kötülük hepimizin hayatının içinde yalnız değilsin...

Filipler'den Kuveyt'e gelip kendi kimliğini nereye ait olduğunu ya da hangi ülkeye ait olduğunu bilmeyen Jose'nin verdiği her türlü mücadelenin bize gösterdiği şu ki insanların ve toplumların bazı kurallarının olduğu ve bunlar söz konusu olduğunda da insanın ne kadar çaresiz kaldığının güzel bir örneği bu kitap.
Önyargı sen ne zaman biteceksin! Bir insana sadece insan olduğu için yaklaşmayı ne zaman başarıcaz? Bu galiba yeni bir dünya istemek kadar uzak bize...

Keyifli okumalar.
416 syf.
·3 günde
Yazarın Kuveyt'ten dönerlerken yazdığı bir kitap.Biyografik özelliği taşıyan bir kitap.Spoi içerir.
Jose kelimesi her dilde farklı bir anlamı var.Jose kendisini İsa diye çağırılmasından rahatsız oluyor.Annesi,babası Ve geniş ailesiyle yaşadığı her şey anlatıyor,sırası ile.Kuveyte gidişi,Kuveyt'te yaşadıkları,annesi ile birlikte yaşadıkları,arkadaş edinilip,çalışma hayatı Ve bir çok şey.
Kesinlikle güzel bir kitaptı.Çünkü zor bir hayatta bir çocuğun hayatta kalma çabası anlatılmakta.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.
408 syf.
·19 günde·7/10
D&R'ın sitesinde ismini ve konusunu beğenmiştim ama anladım ki bazı kitaplar gerçekten arka kapak yazısında okunduğu gibi kalmalı.
İlk aşkınıza bir şans daha verir miydiniz? Emely yakın arkadaşı Alex'in abisi Elyas'a aşıktır. Aradan 7 yıl geçmiş ve de tekrar karşılaşmışlar bu defa roller tersine dönmüştür.
Elyas ilk görüşte tanımamıştır sonrasında Elyas peşinden koşmaya başlamış,başarı elde edememiştir.Tam da bu olay yaşanırken mailleriyle hayatına dahil olmuş Luca vardır.Sadece
e-posta ile süren bu flörtleşme birbirlerini görmeden devam etmiştir.
Daha farklı bir kurgu beklemiştim ama tam bir hayal kırıklığıydı.Yazarın ikinci kitabını okumayı düşünmüyorum.
416 syf.
·19 günde·8/10
Çok tesadüfi bir şekilde alıp elimden bırakamadığım kitaptır kendisi. Hikayesi çok akıcı ve gerçek bir hayat öyküsü oluşu da ayrı bir güzel. Evet okunmalı dediğim kitaplardan biridir.
416 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Yazarın Kuveyt'ten dönerlerken yazdığı bir kitap. Jose kelimesi her dilde farklı bir anlamı var.Jose kendisini İsa diye çağırılmasından rahatsız oluyor.Annesi,babası Ve geniş ailesiyle yaşadığı her şey anlatıyor,sırası ile.Kuveyte gidişi,Kuveyt'te yaşadıkları,annesi ile birlikte yaşadıkları,arkadaş edinilip,çalışma hayatı Ve bir çok şey. Kesinlikle güzel bir kitaptı.Çünkü zor bir hayatta bir çocuğun hayatta kalma çabası anlatılmakta.

#kitaptanalıntılar

  José ya da İsa, her neyse. Yaşadığım isim karmaşası ya da ismimin nereden geldiği gibi konular konuşulmaya değer sayılmaz. Asıl mesele isimler değil, o isimlerin altında nelerin yattığı gerçeği.

"Yaşadığımız her şeyin bir sebebi vardır." derdi annem ve ne zaman yaşadığımız her şey için bir sebep aramaya kalksam, fakirlik çirkin başını uzatıverirdi bir yerlerden.

  Trajediler hafızamızın duvarlarında derin izler bırakıyor, mutluluksa ışıl ışıl resimler çiziyor. Zaman duvarlarda yağan yağmur gibi, renkleri siliyor ama izleri olduğu yerde bırakıyor.

#kitaptanalıntıları #kitapcandır #kitapvekahvekeyfi #hayatevesığar #evdekalkitapoku #saudalsanousı #bambusapı #eksikparçayayınları #sayf416
416 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Adımı, dinimi ve ülkemi arayarak yaşamak benim kaderim.
Tanısak herkesi sevebiliriz, dinlesek herkes haklı çıkabilir. Ama tanımamakla duymamakla ısrar ediyoruz. Ön yargı İnsanın kalbine giden tüm yolları tıkamakta. Unutulmaması gereken yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın rengi aynıdır.
Hiçbir yere ait olmayan ve her yere ait olan bir genç adamın hayat öyküsü. Coğrafyalar, diller ve dinlerin aşkının ve kendinden olmayanı dışlayan toplumların kıskacında, kendi adını bile sahiplenemediği ülkelerde hayalinin peşindeydi. Peki, hayal gibi bir ülke hayal ettiklerimizi bize verebilir miydi?
Kitabın alıntılarına bakıp okunup okunmamasına karar verebilirsiniz. Ben beğendim. Sağlıcakla kitapla kalınız...
416 syf.
·Beğendi·6/10
Çok tesadüfi birşekilde elime alıp bırakamadığım bir kitaptır. Hikayesinin çekici ve öyküsünün gerçek oluşu, size bu kitabı tavsiye etmeme olanak sağlıyor.

Güzel, akıcı ve elbette ki gerçek bir yaşanmışlık isterseniz hepinizi bu kitaba davet ediyorum.
416 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitabi çok övmek belko iticiliğe sebep olabilir. Ben çok beğendim kitabı ödünç aldığım için altını cizemedigim icin burada alıntı olarak paylasamadigim bir çok cumle oldu. Kitabın son kisminda yasadiklarina dair bıraktığı mektup inanilmaz bir dille yazılmış bence çeviriyi yapanı da kutlamak lazım. Bence okunmalı. arada kalmış veya arafta olanlara, nereye gitse geldiği yeri özleyenlere yazılmış bir kitap.
416 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Tesadüfen gördüm bu kitabı, elime alır almaz okumalıyım dedim. Yanılmamışım, dil akıcı, sade, insanın içine işleyen bir konusu var. Keşke dünyadaki sınırlar kalksa ya da kim ne diyecek diye yaşamasa insanlar, kendi kendimize toplumsal baskıları yaratıp o yarattığımız parmaklıkların ardında yaşamasak, şu ön yargılarımızı yıksak. Belki de daha mutlu olurduk.. Bence bu kitaba bir şans verin, okuyun. Kendinizi ait hissettiğiniz yerde mutlu yaşayın hepiniz :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Güniz Galay
Unvan:
Türk Akademisyen, Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 112 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 36 okur okuyacak.