Günseli Özkaya

Günseli Özkaya

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
601
Gösterim
Adı:
Günseli Özkaya
Unvan:
Yazar
kadınların tam ve eşit haklara erişmesi için büyük çaba göstermemizin nedeni,uygarlık ve ilerlemenin,ancak kadının gelişmesi ve her alanda yer bulması ile mümkün olabileceği gerçeğine inanmamızdandır.
antalya'nın perge kazası ve dolaylarında yıllarca hükmetmiş ve m.s. 1. ve 2. yüzyıllarda yaşamış olan Plankia tarihteki ilk kadın başbakandır.
isa'nın dini de,kadına karşı bir nefret duygusu vermenin ötesine geçemedi.kadını,erkeğine bağlı ve ona sadık bir hizmetkâr durumunda nitelendirmekle,bu din de kadınları bekledikleri sonuca ulaştıramadı.
aile değersiz bir istasyondur.evlenmek iyidir ama,evlenmemek daha iyidir.ruhlar arasına karış ama,nefsinin isteklerine karşı koy.nefis ruha düşmandır.
j.j. rousseau,kadın haklarının varlığını kabul etmiştir.ancak,kadının analığını ön planda tutmuş ve ev işlerinin önemini belirterek,kadının sorumluluğunu bu noktaya yöneltmiştir.
montesquieu,kadınlara siyasal hakları tanımakla beraber,kocalara saygılı olunmasını savunmuş ve kadının zayıf bir yaradılışı olduğunu iddia etmiştir.
voltaire de kadının vücut yapısı ve ruhsal yönden erkekten daha zayıf ve aşağı durumda olduğunu söylemiştir.
186 syf.
·Puan vermedi
Geçmişten bugüne kadınların hor görüldüğü, savrulduğu, yok sayıldığı bir toplum düşünün, evet tam burası. Ataerkil toplumun başlıca suçlularından biri siyasettir, adalet sistemidir. Cinsiyet eşitliğini savunan, bunu benimseyen herkes bu kitabı okumalı. Tek kelime ile mükemmeldi...

Yazarın biyografisi

Adı:
Günseli Özkaya
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.