Güray Beken

Güray Beken

Çevirmen
6.0/10
4 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
46
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
S. Ali
S. Ali Dünya Savaşında Osmanlı ve Filistin'i inceledi.
103 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
Franz Carl Endres tarafından yazılan "Dünya Savaşında Osmanlı ve Filistin" adlı kitabı, 'Güray Beken' Türkçeye tercüme etmiş. Franz Carl Endres kim diye baktığımızda ise, çevirmen, kitabın giriş kısmında ayrıntılı bir şekilde bilgilendirme eklemiş. Bu sayede 1878'de doğan, Osmanlı ordusunda yüzbaşı olarak görev yapan, 1912/13 Balkan Savaşlarına katılan, 1. Dünya Savaşında çeşitli cephelerde bulunduktan sonra 1954 yılında İsviçre'de ölen bir asker olduğunu öğreniyoruz. Balkan Savaşları ve 1.Dünya Savaşı sırasında İstanbul'da kurmay subaylık yapıp, eğitmen olarak görev yaptığını da yine kitaptan öğreniyoruz.

Kitap 'Osmanlı İmparatorluğunun içinde bulunduğu coğrafi ve askeri konular'ı anlatarak başlıyor. Bugünden geriye dönerek yazılmış bir tarih okumuyoruz. Kendi zamanı içine yazılmış bir tarih okuyoruz. Bu sayede olayları ve şartları bulundukları ortama göre daha aydınlatıcı bir şekilde değerlendirebiliriz.

Bir yabancı yani Alman subayın gözünden olaylara bakışın, dillenmiş halini okuyoruz. Açık ve net bir şekilde daha ilk sayfalardan itibaren gördükleri ve buna karşın olması gerekenleri açıklamaya çalışıyor. Bu kadar büyük coğrafyanın ve bunun büyük kısmının da ıssız ve çöl olmasından kaynaklı iletişimsizliği anlatıyor. Yoksulluğu, yolsuzluğu, iletişimsizliği, demiryolu olmayışını anlatıyor.

Demiryolu ve karayolunun doğru dürüst olmaması hem askeri birliklerin hem de araç gerecin sevkiyatında ne kadar zorluklar yaşandığını açık örneklerle anlatır. Bu büyük sorun ise savaşın kaderi üzerinde bir etken olur.

Hatırat anlamında okuyoruz. Bulunduğu yerleri ya da sıcağı sıcağına duyduğu şeyleri anlatır. Kitap 1918 yılı öncesi Osmanlı coğrafyasında yaşanan olaylara kısaca değinir. Bunu yaparken de Türkleri sevdiğinden değil Alman bakış açısıyla olaylara yaklaşır. Almanlar nasıl bakar Türkler neler yapar şeklinde anlatır. Balkan Savaşları ve 1.Dünya Savaşlarında yaşanan idari, askeri, lojistik vb. sorunları kısaca dillendirir.

Özel düşünceler olmakla birlikte anlatılanların çoğuna başka kaynaklardan da doğru ve yanlışlığına bakılabilir. Osmanlının askere alma yapısından tutun da, rüşvet, yolsuzluğa varıncaya kadar çeşitli sıkıntıları açıkça yazar. Askerlerin %95'inin okuma yazma bilmemesini anlatır. Bu askerlerin, herhangi bir Avrupa ülkesinde görülmeyecek kadar vatanlarına bağlı olmasına ve bu insanların niçin ve nereye gittiklerini bilmeden sadece 'otorite' istedi diye, imkansızlık içinde anasını, babasını, karısını, çocuğunu bırakıp askere gitmesine hem şaşırır hem de anlamaya çalışır.

Franz Carl Endres, Osmanlı ordusunda bulunmuş bir Alman subayı. Kişisel gözlemlerinden yola çıkılarak ortadoğu tabir edilen coğrafyada özellikle 1.Dünya Savaşı sırasında yaşananları kısaca anlatmaya çalışmış. Kitap 1918 yılında Almanya'da yayımlanmıştır. İçindekiler kısmı ise aşağıdadır:

1 .Osmanlı İmparatorluğunun İçinde Bulunduğu Coğrafi ve Askeri Koşullar /13

2.Savaşın Başlaması ve İtilaf Devletlerinin Çanakkale Operasyonu / 21

3.Mezopotamya’da İlk Sefer / 30

4.Erzurum’a Karşı Rus Saldırısı / 33

5.Bağdat’a Karşı İkinci İngiliz Operasyonu / 36

6.Kudüs’ün İngilizler Tarafından Fethine Kadar Filistin ve Sina Yarımadasındaki Olaylar / 41

7.Ermenistan’da Ve Kafkasya’da Son Savaş Operasyonları / 52

Mezopotamya’daki Son Savaş Operasyonları / 57

9.Filistin’de Oryantal Savaşm Son Operasyonları / 61

10.Ateşkes ve Türkiye’nin Kaderi / 65

2. Bölüm

Filistin /
168 syf.
·2 günde
İşin gerçeği kitabı ilk aldığımda ki beklentinin yanına bile yaklaşamadı.Yazar 5 sene kadar Osmanlı topraklarında yaşamış ve denildiğine göre birçok belge ve bilgi götürmüş.Fakat anlatım tarzı ile bu kitap çok rağbet görmez ve sanırsam görmemiş de zaten.İçindeki bilgiler bir kere çok fazla yanlı,terimleri kendine göre değiştirmiş.Kitap düzenlemesi çok kötü.Sanırsam tek baskı yapmış,ikinci baskı zaten zor olurmuş.Oldukça vasat bir kitap idi.Okuduğum şeyleri bazen tekrar okumak zorunda kaldım.
168 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Sultan II. Abdülhamit döneminde hayatının 5 yılını İstanbul'da geçiren Bernhard Stern Avrupa'ya dönünce kaleme aldığı bu kitapta Yıldız Sarayı'nda günlük hayatın nasıl cereyan ettiği hakkında duydukları ve kısmen görebildikleriyle saray yaşamı hakkında bize ışık tutmakta.
Kitap 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı topraklarına gelen Alman binbaşı Franz Carl Endres'in. Kitap hiç akıcı değil ve sıkıcı, ağır bir dille yazılmış. Kaynak olarak sağlam bir kaynak fakat okurken çok zevk almayacağınızı tahmin ediyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.