Gustav Von Hochwachter

Gustav Von Hochwachter

Yazar
8.8/10
12 Kişi
·
26
Okunma
·
0
Beğeni
·
140
Gösterim
Adı:
Gustav Von Hochwachter
Unvan:
Alman Asker
Osmanlıların Edirne’yi geri alması ise, Bulgaristan’ın bu savaştan gereğinden kârlı çıktığını düşünen Sırbistan ile Yunanistan’ın savaşı yeniden başlatması sayesinde olacaktı.

26 Haziran’da Bulgaristan’ın taaruzuyla başlayan ikinci savaş 40 gün sürmüş, 21 Temmuz’da Edirne Bulgar işgalinden kurtarılmıştı.
Gustav Von Hochwachter
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 4. Basım - Editörün Notu
Balkan Savaşları, Rus Çarlığı’nın Balkanlar ve Kafkasya’da Osmanlı Devleti aleyhine yayılma projesinin son aşaması olarak kabul edilebilir.
Gustav Von Hochwachter
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 4. Basım - Editörün Notu
Tren hattı düşman elinde olduğu için, yaralılar Çorlu'ya kadar yürümüş olmalı. Düşman herhalde zayıftı ki yaralıları esir alamamışlar.
Gustav Von Hochwachter
Sayfa 40 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
İlk hazırlıktaki eksikliklerin, her birinin başlı başına bir yenilgi nedeni olduğu bir orduda askeri yanlış aramak, yıllardan beri birikmiş olan eksiklikleri, yanlışları yükleyecek adam aramak anlamına gelir.
Sefa Örnek
Sefa Örnek Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede"'u inceledi.
152 syf.
·6 günde·9/10
Balkan Savaşı'nın kaybının nedenlerini görmek için değerli bir kaynak. Alman subay Gustav Von Hochwachter tarafından kaleme alınmış anı kitabı. Savaşın neden kaybedildiği, dönemin askeri, ekonomik, siyasi vb. şartlar iyi gözlemlenmiş. Tavsiye ederim.
152 syf.
Koskoca bi imparatorluğun düştüğü zavallı durum! Ve buna sebep olan;

Basiretsiz siyasiler,
İş bilmez komuta kademesi .

Vatanın müdafaası yerine siyasetle uğraşan askerlerin koca imparatorluğu düşürdüğü vahim bi tablo.

Kendini hala büyük sanan ama gerçekte bütün gücünü yitirmiş hasta bi imparatorluğun düştüğü vahim tablodan günümüz Türkiyesi'nin alması gereken çok ama çok ders var. Yanlış balkan politikası ve sonuç ortada. Günümüz de ise yanlış Ortadoğu , Suriye politikası ve sonuç ortada: boşa harcanan milyarlarca dolar ve yüzlerce şehit. Ülke yönetiminde hayalperestligin ve gereksiz maceraların bizleri ne duruma soktuğunu hem tarihte yaşıyoruz hemde maalesef günümüzde. Allahtan yapilan tüm yanlışlar içinde şimdiye kadar yapılan tek doğru hareket zeytindali operasyonu. Zararın neresinden dönersek kârdir. Mutlaka bu kitabı bizi yönetenler okumalı !!!
Burak CAN
Burak CAN Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede"'u inceledi.
152 syf.
·1 günde
Ahmet Muhtar Paşa'nın düşünceleri ile desteklenmiş net bir Balkan Hezimeti tarihçesi hatıratı olmuş. Gözlemler oldukça yerinde ve çok canlı. Yenilginin sebepleri güzel etüt edilmiş. Önerimdir
152 syf.
·9 günde·10/10
1.Balkan Savaşında, Osmanlı ordusu içinde görev alan bir Alman Subayın savaş esnasında tuttuğu notlardan oluşan kitap, savaşın Edirne civarındaki cephesinin fotoğrafını çekiyor. Özellikle askerlerin açlık ve giyim bakımından durumlarını anlattığı yerler içinizi acıtıyor. Benim için önemli yerleri alıntı bölümünde paylaştım. 500 yıllık Osmanlı coğrafyasının 2 yıldan kısa zamanda nasıl elimizden çıktığını anlıyorsunuz.

600 yıllık İmparatorluğun asil evlatları, günlerce aç, soğuk ve yokluk içinde savaştılar. Kitabı okurken bir an bile o durumu gözünüzde canlandırdığınızda içiniz ürperecektir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gustav Von Hochwachter
Unvan:
Alman Asker

Yazar istatistikleri

  • 26 okur okudu.
  • 27 okur okuyacak.