Gustavo Mercado

Gustavo Mercado

Yazar
10.0/10
3 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Gustavo Mercado
Unvan:
Film Yönetmeni -Yazar
Sinemasal kompozisyon kurallarını izlemek (ya da, uygun bağlamda yapmanız koşuluyla, yıkmak), görsel açıdan dikkate değer görüntüler yaratmanızı garantileyebilir, ama bu görüntüler ancak sizin öykü hakkındaki görüşünüzü dile getirdikleri zaman gerçekten izleyiciyle ilişki kurabilirler.
Etkili bir öykücü olmak istiyorsanız, yapacağınız en önemli şeylerden biri, öykünüz hakkında başkalarının değil, yalnızca sizin yaklaşımınızı yansıtacak berrak bir görüş sahibi olmaktır.
208 syf.
Gustavo Mercado bu kitabında bence muhteşem bir iş yapıyor ve görsel örneklerle destekleyerek sinemada çerçeve nasıl oluşturulur, ve dolayısıyla oluşturulmuş çerçeve nasıl okunur bize bunu anlatıyor. Tek tek plan türlerini anlatmaya geçmeden önce okuyanı bilgilendiriyor, eğitiyor adeta Mercado. "Çerçeveyi Bulmak" bölümünde filmde bir çerçeveye baktığımızda ne görmeyi bekleyeceğimiz ve o çerçeveye nasıl bakacağımız konusunda yol gösteriyor. Sonraki "Kompozisyon İlkeleri ve Teknik Kavramlar" kısmında, ilerleyen bölümleri kavrayabilmemiz için gerekli ilke ve kavramları görsellerle açıklıyor. Sonra gelen "İmge Sistemi" bölümünde ise "Oldboy" filminden planları ele alarak ince ince o planlardaki imgeleri görebilmenin yollarını gösteriyor. Ardından da kitabın büyük bölümünde tek tek planları, bunların kurallarını, kuralları yıkan örnekleri gösteriyor. Bir filmi okumak konusunda çok yararlı olduğunu düşündüğüm muhteşem bir kitap..

Yazarın biyografisi

Adı:
Gustavo Mercado
Unvan:
Film Yönetmeni -Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.