Guy Claxton

Guy Claxton

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
56
Gösterim
Adı:
Guy Claxton
Unvan:
Yazar
Doğum:
Londra, 1947
Duygularımızı akıllıca hareket etme kabiliyetimize engel olarak değil, söz konusu eylemlere katkı sağlayan unsurlar olarak görmeye başlamalıyız.
Ne zaman düşünseniz veya inansanız veya bilseniz, başka bir sürü insan olursunuz; ama hissettiğiniz anda kendinizden başka kimse olmazsınız...
Duygular zeki donanımızın bir parçasıdır. Duyguların sapkın veya güvenilmez bir hale gelebilmesi duygularla değil, kültürle bağlantılı bir durumdur.
Avrupa da zihni bedenden tamamen ayırmayı başaran kişinin René Descartes olduğunu düşünülür. Onun gözünde, 'beden kavramında zihne ait olan hiçbir şey bulunmadığı ve zihinde de bedene ait hiçbir şey olmadığı 'açıktır.
Akıl bir yetenek değildir; akıl bütün bir sistemin o daimi soruya iyi cevaplar bulabildiği zaman gerçekleştirdiği davranıştır.
Sinir sistemi kimyasal olduğu kadar elektrilseldir de. Sinirsel itkiler, kimyasal konsantrasyonlardaki mikroskobik değişimler tarafından tetiklenir ve birçok organ ve dokudan kaynaklanabilen her türden kimyasal nöromodülatörler tarafından düzenlenir. Kalbin daimi nörokimyasal cıvıltısı, vücudun farklı bölümleri arasındaki daimi sohbetine bir örnektir.
Zekanın baskın bir şekilde düşünme ve muhakeme yeteneğiyle özdeşleştirilmesi doğru değildir; bu bizi yanlış yönlendiren kültürel bir inanıştır ,hatta bazılarının ifadesiyle tehlikeli bir mem 'dir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Guy Claxton
Unvan:
Yazar
Doğum:
Londra, 1947

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.