H. Ahmet Özalp

H. Ahmet Özalp

Yazar
7.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
"O zamanki mekteplerde, iyi bir-iki arkadaştan başka ruha lezzet veren hiçbir şey yoktu... Edebiyat ve tarih, bu iki zevk, zihnin bu bu iki içkisi memnu derecesinde mahdut idi."
"Bilmem bu ciheti hiç düşündünüz mü, tafsilâtıyla gözünüzün önünden geçirdiniz mi? Faraza Meşrutiyet olmasa, ilan edilmese idi şimdi ne olur, memleket ne hâlde bulunur, rical-i meşhure-i hürriyet ne yapar, ne iş görürdü? "
195 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Refik Halid Okları Kırılmış Kirpi, N. Ahmet Özalp tarafından 2011 yılında yayınlanmış eserdir. Özalp, bu eserde Refik Halid Karay'ın siyasi muhalif kimliğinin sorgulamasını onun ilk yazdıkları kapsamında ele almaktadır. Yazar, Refik Halid'in totaliter rejime karşı olan muhalif kimliğinin, o dönemde eserleri üzerinde oynamalar yapılarak bilinçli olarak silinmeye çalışıldığını ispat etmeye çalışmaktadır.
Özalp'ın tezine göre totaliter rejimlerin egemen olduğu ülkelerde sanatın özellikle de edebiyatın gelişmediği yönündedir. İspat olarak da Refik Halid'in ilk yayınlanan yapıtları ile sonraki dönemde yayınlanan yapıtlarını karşılaştırarak, buralarda yapılan oynamaları bize göstermeye çalışmaktadır.
Refik Halid Okları Kırılmış Kirpi, özellikle İttihat ve Terakki Partisi'nin iktidar olduğu dönemin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal yönünü büyük bir açıklıkla bize gösterdiği için okunmaya değer bir eser olarak görülmelidir...

Yazarın biyografisi

Adı:
H. Ahmet Özalp
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.