H. Deniz Güneri

H. Deniz Güneri

Çevirmen
8.4/10
14 Kişi
·
46
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
H. Deniz Güneri
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
310 syf.
·20 günde·8/10
Darwinin, kendisinin bile bu kadar aşırı bir tutum beklemediği 'Sadece en güçlüler hayatta kalır' ilkesinin, kraldan çok kralcı olan Darwinciler için cevap niteliğinde bir kitaptır. Kropotkin 'En güçlü değil, En çok yardımlaşan hayatta kalabilir' düşüncesiyle yazdığı bu kitap karıncalardan başlayarak hayvanlar, eski çağdaki insanlar ve modern zamanlardaki insanlara kadar olan 'Karşılıklı Yardımlaşma' üzerinde birçok örnekler vermiş, 'Acımasız Mücadele', 'Zayıfı Ez' fikirlerini kendi kaleminde çok güzel argümanlarla çürütmüştür.
310 syf.
İnsan doğasında ne var? Rekabetçilik mi dayanışma mı ? Bu soruya vereceğiniz cevap benimsediğiniz ideolojiye göre değişir. Ancak tarih derslerinde sürekli savaşlar işlenir, hayvanlar alemi ile ilgili belgesellerde hep bire-bir mücadele sahneleri yer alır, ilkel kabileler deyince herkesin aklına yamyamlıkla ilgili düşünceler gelir. Dolayısıyla rekabetçilik hepimiz için daha yakın seçenek gibi duruyor. Çünkü sürekli bir mücadele olduğunu varsayıyoruz doğada.

Ancak Kropotkin insan doğasında dayanışmanın olduğunu düşünüyor ve bunu hayvalar alemi ve insanlık tarihinden verdiği örneklerle kanıtlamaya girişiyor. Kropotkin, özellikle aynı tür hayvanlar arasında müthiş bir dayanışmanın söz konusu olduğunu, doğada rekabetin değil aksine rekabetten kaçınmanın daha tercih edilen bir durum olduğunu belirtir. Vahşi olarak adlandırılan kabilelerin bizden daha medeni olduklarını ifade eden Kropotkin, gözlemleme şansı bulanların söz konusu kabilelerin ne kadar da barışçıl olduklarını gördüklerinde şaşkına uğradıklarını vurgular.

Günümüz modern toplumlarında bile Kropotkin'e göre dayanışmanın örneklerini bulabiliriz. Dernek, sendika vb. yapılar bunlara örnektir. Ne diyelim inşallah insanoğlu doğasında var olan dayanışma özelliğini aktive eder, dayanışarak önce direnir, sonra da daha yaşanabilir bir dünya inşa eder.
184 syf.
·8/10
İşin teorik kısmından çok pratikteki uygulamaları anlatan bir kitap. Son derece rahat okunuyor. Bu düşünceyi araştırmak isteyenler için okunacak ilk kitaplardan biri olabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
H. Deniz Güneri

Yazar istatistikleri

  • 46 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 60 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.