H. Emre Oktay

H. Emre Oktay

Yazar
7.9/10
7 Kişi
·
27
Okunma
·
2
Beğeni
·
116
Gösterim
Adı:
H. Emre Oktay
Unvan:
Yazar
1950 öncesi ve bugünün ekonomik verilerini Devlet İstatistik kurumlarından elde ederek karşılaştırmalı inceleyebilirsiniz. Keza ülkedeki fabrikalar, barajlar, sanayiler tesisleri, bankaların sayısı, nereden nereye gelmiş, biraz gayretle ülkesini sevenler için iftihar edilecek rakamları müşahede etmek mümkün...
240 syf.
·Puan vermedi
Türk Tarihinin Kayıp, aynı zamanda en karanlık,buhranlı zulum ve dikta zamanlarını çok akıcı bir uslub ile anlatıyor.Yazarın babası 1960 darbesinde Menderes aleyhinde olmadığı için işkence edilen ölume terk edilen bir emniyet müdürü.Yazar CHP diktatörlüğü zamanlarını bizzatihi yaşamış ve acısı halen taze olarak eseri kaleme almış.İnönü dönemi M.Kemal dönemine pek toz kondurulmadan anlatılmış,MKemal biraz aklanarak suçlar inonu dönemine atılmış. Yani inönü döneminin faciasını öğrenmek istiyor başlangıç seviyesi bilgi edinmek istiyorsanız alın,1938 öncesine fazla eleştiri yok.Son diyeceğim Allah tekrar o günleri bu güzel millete yaşattırmasın.
344 syf.
·7/10
Darbenin türü ne olursa olsun; askeri veya sivil... ismi değişse de bıraktığı travmatik etkisi aynı. Kitap, darbe konusunun iğrenç yüzünü göstermesi ve yaşanan çok acı gerçeklerin hafızalarda yer etmesi adına okunabilir bir kitap. Suçu ne olursa olsun, belki bir insanın savaş esiriyken dahi karşılaşmayacağı muameleye kendi ülkesinin askeri tarafından maruz bırakılan, ama ölüme giderken bile nezaketlerinden ödün vermeden gösterdikleri vakur ve nazik tepkileri yönünden ibretlik anılar mevcut.
Cemaat ve cami görevlileri Türkçe ezan konusunda kaçamak yollar icat etmeye başlamışlardı. Örneğin Türkçe ezan çocuklara veya akıl hastalarına yüksek sesle okutturuluyor arkasında hafif sesle Allahuekber nidaları başlıyordu.

(Türk Tarihinin Kayıp Yılları : İnönü Dönemi Sf. 154)

Yazarın biyografisi

Adı:
H. Emre Oktay
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.