H. Hüseyingil

H. Hüseyingil

Çevirmen
9.4/10
72 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
36
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
248 syf.
·9/10
Kitap , bir kadının İSLAM için verdiği mücadeleyi anlatıyor.
Yeryüzünün tağutlarının , Allah ve İslam düşmanlarının Allah ve Kuran yolunda ki müslümanlara reva gördükleri zulüm ve işkenceleri konu alıyor.
Rabbim Allah'tır diyen ve Allah yolunda yürüyen Zeyneb El-Gazali'nin başına gelenleri dehşetle okuyacak ve İslam için nelere katlandığına şahit olacaksınız.

Zeyneb El-Gazali ' ni , İslam davetçisi ve aynı zamanda Müslüman Kardeşler'in kadın üyelerindendir. İlk çalışma yıllarında Hüda Şaravi (Müslüman kadının örtüyü atmasını ve her yönüyle Batılı olmasını savunan ABD'de ve Avrupa'da yetişmiş Mısırlı bir kadın) ile aynı doğrultudadır. Sonra Hüda Şaravi'den ayrılıp İslam yolunu seçer , 1936 yılında da Müslüman Kadınlar Birliği’ni kurar ve “Müslüman Kadınlar” adı altında bir de dergi yayımlamaya başlar.
1965 yılında Müslüman Kardeşler'in bir çok üyesiyle beraber Zeyneb El-Gazali de tutuklanır. Her türlü eziyet ve işkenceye maruz kalır. Defalarca falakaya yatırılıp , soğuk günlerde buz gibi sulara batırılıp saatlerce ve günlerce bekletilir.

Zeyneb El-Gazali , 3 Ağustos 2005 yılında 88 yaşında vefat etmiştir.
255 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İslamı anlatmak için kadınlar arasında kurduğu toplulukta mücadele ederken Hasan El Benna ile tanışıp islamın sadece kadınlar yada sadece erkekler eli ile yükseleceğini değil de hem erkeklerin hem kadınların tutup kaldıracağını bu şekilde yükseleceğini anlıyor.
Bu süreçte Seyyid Kutub ile de tanışıyor.
Onun ilminin derinliğinden de istifade ediyor.

Zeyneb Gazali örnek bir mücahide, saygı değer bir kadındır.
Dik duruşu ve cesareti örnek alınmaya değer zeki bir kadın.
Mısır zindanlarında gördüğü işkenceleri ve verdiği mücadeleyi anlatıyor bu kitapta.

İlk başta yazmak istemiyor ama birkaç kişinin kalbine dokunur uyanış vesilesi olur diye yazıyor.

Anlatırsa eğer anlaşılır diye umut ediyor.
248 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Bir Zeynep Gazali geçti bu dünyadan, davasına sadık, tek isteği îlâ-i kelimetullah ve rıza-i ilahi olan bir Zeynep Gazali.
Kitabı okudukça kendimi sık sık muhasebeye çektim. Dava uğruna çekilen bu çileler ve bu denli işkenceye rağmen asla vazgeçmeyen bir Zeynep Gazali, dava için çabaladığını zanneden bizler. Kitabı okurken yer yer 'bu gerçek olamaz' / 'böyle bir şey mümkün değil' demekten kendimi alamadım ama maalesef zalimin zulmü gibi bir gerçek var. Ve bu kitapla birlikte yüreğimdeki bir acı tekrar açıldı "MUHAMMED MURSİ" Yıllardır haksız yere hapiste olan Mursi'nin durumunu düşünmekten kendimi alamadım şuan ne durumda kamuoyuna bildirilmeyen neler yaşıyor Zeynep Gazaliye yapılanlar ona da yapılıyor mu? Neler çekiyor? Bir yerlerde ümmet zulüm görüyor ve bizim aklımıza hiç gelmiyor. Rabb'im önce bize şuur ihsan eylesin sonra umuyorum ki ümmetin yarayan kanaları bir bir iyileşecektir inşallah
255 syf.
·10/10
İnce bir sızım...
Abdunnasır yönetimi altında Batı, sosyalizmi ... hüküm sürdüğü sözde Müslüman bir adamın, Zeynep el-Gazali el- Cebili ‘i Müslüman şuurunu güçlendirmek , akideyi kökleştirmek , imanı yaymak amcasıyla yaşayan bir kadın Mücahidi ,Allah’ın emir ve yasakları gözeterek çalışmalar yaptıkları için , Zeynep Gazali ve onun gibi bir çok Mücahidi tutuklayıp bin bir türlü işkenceleri yapıp ve Zeynep Gazali’nin kendi işkencelerini , vahşide davranışlarını kaleme aldığı kitap ...
Okuyalım kardeşler , kitabı okuyalım ... Ders alalım , şuur kazanalım .
Hepimizin aynı cennete talib olduğu dünyada , neyimizi feda ediyoruz onun muhasebesini yapalım ...
255 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Zeyneb el-Gazali el-Cebili

Mısırda Müslüman kardeşler Kadın Birliği grubuna üye olup Hasan el-Benna'ya biat etmiş.Aynı zamanda  Müslüman Kadınlar Birliği'nin kurucusu.
Tek gayesi Allah rızasını kazanmak, İslam'ı anlatmak, İslam'ın gereğini  risalet davetini yerine getirmek olan grubu
Abdunnasır dağıtıp, mallarına el koyuyor.
1965'de Zeynep Gazali ile birlikte birçok grup üyesi tutuklanıyor. Seyyid Kutub, kardeşi Halime Kutub ile aynı zindanda...


Ve sayısız işkenceler....
Fareler, köpekler, kırbaç, açlık, susuzluk, asılma...
Tüm bunlara rağmen imanı ve davetine sadık kalışı dimdik duruşu ile 'bu yoldaki en küçük fedakarlığımız şehid olmaktır.' diyebilen mücahide kadın Zeynep Gazali.

Sorgulattırıyor... Fazlasıyla....
Bizler belki İslam'ı yaşamaya gayret ediyoruz bır çok kez yenik düşerek... Ama yaşatmak için çile çeken, idam edilen alimlerin varlığından, risalet davalarından bihaberiz..Oysa İslam'ı yaşayarak ve  anlayarak tebliğ etmek, imkan nisbetinde her mü'minin vazifesi değil midir?
Görüp, duyup ikaz ve irşadında ihmalkar davrandığımız pek çok kimse âhirette bize hesap sormayacak mı?
Mesulüz ...

Özgür ama Zeynep Gazalilerden daha tutsağız.
255 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Zeynep el-Gazali: Mısırlı, Hasan el-Benna ve Seyyid Kutup zamanlarında yaşamış, kararlı, cesaretli, gücünü Yüce bir Kudretten alan, Rasulallah'ın rüyalarıyla kendisine şeref verdiği mücahide kadın.. Tutuklandıktan sonra gördüğü işkencelere rağmen bir adım atmayı dahi düşündürmeyecek yüce bir imana sahip. Kitabın bana neler kazandırdığını anlatmaya kelimelerim yetmez. "Davam" dediği, inandığı bir değeri olan herkese özellikle de kadınlara kesinlikle öneririm. Nasıl bir duruş sergilememiz gerektiğinin çok güzel bir örneği.
255 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Mısırdaki islâmî bir grup olan Ihvân-ı Müslimîn cemaatinin önde gelen isimlerinden biri olan Zeynep Gazalî, Abdunnâsır zamanında ihvanın uğradığı iftirâ ve zulümleri, yıllarca zindanda gördüğü türlü işkenceleri ve bunlara nasıl dayandığını, çekilen acıları anlatıyor.

Kitabı okurken insan gözyaşlarını tutamıyor. Kalp sıkışıyor, ruh daralıyor. Okuması böylesi zor ise, yaşamak nasıldır.. Allah kimseye yaşatmasın..

Okumaya dayanabilecek olanlara öneririm.
255 syf.
·Puan vermedi
Bazı kitaplar insanı konusturur üstelik bu kitap sadece bir kitap olmasının dışında uzak olduğumuz dünyanın acı gerçeklerini görmek, özümsemek, düşünmek için ve yaşanmış olmasından dolayı her hecesine dikkat ettiğim ,kendini tekrar eden olaylara aldırmaksızın idrak etmeye çalıştığım akıcı bir kitaptı.Zeynep Gazali, 2005 yılında biz varlığından habersizken bu dünyaya gözlerini kapatmış.Onunla tanışamasakta Allah O'na rahmet eylesin bizlere de onun gibi güçlü ve sadık olmayı nasip etsin.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okuyacak.