Haim Watzman

Haim Watzman

Çevirmen
8.7/10
111 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Adı:
Haim Watzman
Unvan:
Yazar, Çevirmen
Doğum:
Cleveland, Ohio, Amerika Birleşik Devletleri, 1956
Haim Watzman, Amerikan doğumlu, Kudüs merkezli bir yazar, gazeteci ve tercümandır. Watzman, Cleveland, Ohio'da doğdu ve Silver Spring, Maryland'de büyüdü.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
512 syf.
·10/10
Gözlerinizdeki perdeyi kaldırma vakti geldi.Bilişsel,tarım,bilimsel devrimleri sizlere anlatılabilecek en basit bir dil ile sunan yuval nuah harari sizleri dünyada peşinden en çok koşulan soruların cevaplarına götürüyor.Diyebilirsiniz tarım dan bilişsel devrimden banane o günkü yaşam şartlarından edindiğiniz bilgileri bugün ile kıyasladığınız zaman size mutsuzluk veren sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bir kitap.Bitirdiğinizde bambaşka bir insan olacaksınız.
498 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Doğa her zaman işini bilmiştir.
Su her zaman yolunu bulmuştur.
Kutup yıldızı her zaman parlak ve kuzeyi gösterecektir.
Yaşam, her zaman cıvıl cıvıl,
Ölümsüzlük belki de yarından da yakın olacaktır.
Ya ilahi şeyler ve mucizeler!
İşin sırrı doğada gibi.
Aramaya devam.
Doğaya iyi davranalım.
Hasan
Hasan Sapiens: A Brief History of Humankind'i inceledi.
498 syf.
Öncelikle kitap mottosunun hakkını vererek insanlık tarihinin "kısa" bir tarihini anlatıyor. Doğru bildiğimiz yanlışları, bugün itibariyle dünyada tek egemen güç olan homo sapiens'in diğer gelişmemiş insan türlerini nasıl domine ettiğini, parayı ve beşeri tarihte çığır açmış buluşların homo sapien'i nasıl ekolojik bir katile dönüştürdüğünü gözler önüne seriyor. Yazar, konuları daha iyi anlayabilmemiz için tek bir baskı değil, çok sattığı ülkelerde kitabın içeriğini ve baskısını o ülkelerin tarihi ve günümüzdeki sosyal, siyasi ve ekonomik olaylarından faydalanarak anlatıyor. Jared Diamond okuyan kişilere özellikle önerimdir, iyi okumalar :)
Ef
Ef Sapiens: A Brief History of Humankind'i inceledi.
@bicirdek·31 Mar 18:09·Kitabı okumadı
İnsanlik tarihinin kisa bir ozeti olan bu kitabi seveceginize garanti veriyorum.Biz aslinda kimiz, neyiz sorusunun cevabini arayanlar icin bir numarali kaynak olarak bu kitabi gostermemek icten bile degil.Okuyun, serinin devamini da kutuphanenize eklemeyi unutmayin
Mori Kante
Mori Kante Sapiens: A Brief History of Humankind'i inceledi.
@Moriqwerty·23 Haz 13:53·Kitabı okumadı
Kitabı sevdim.
Harari açısından gerçekten farklı ve hoş bulduğum bir şey, gerçek bir cevabı olmayan şeyleri tartışmasıydı. Sonunda, hayvanların ve dünyanın Sapiensin yükselişi için korkunç bir bedel ödediği gerçeğine dokunmaya devam ediyor. Gezegenimizin biricik konumu bize üzerinde bu ayrıcalıklı yaşamı sağlamış. Milyonlarca yıl süren evrimin sonunda da, daha dünkü çocuk olan Sapiens bunu yıkıyor.

Kitaba yıldız vermedim. Böyle birşey yapmaya hakkım olmadığını düşünüyorum. Sonuç olarak para verdim. Bu da değerini verdiğimi kanıtlar.

Son olarak, baskıyı ve kaliteyi beğenmedim. Kitabı satın alırsanız karton kapaklı versiyonunu arayın.
512 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İnsan türünün bilinen en ilkel zamanlarından günümüze kadar geçirdiği sosyolojik gelişimi konu alıyor. İnsanların işbirliği özelliğiyle diğer hayvanlardan ayrıldığını ve bu sayede günümüzdeki durumuna erişebildiğini anlatıyor. İnsanlığın bilim yoluyla kendi cehaletini keşfetmesinin, son iki yüzyılda gelişimimizi hiç olmadığı kadar hızlandırdığını anlatıyor.

Bilimin, hümanizmin, serbest piyasa kapitalizminin yeni ve en geçerli dinler haline gelmesiyle insanlığın gelecekte yeni bir evrim geçireceğini ve belki de kendi türünün sonunu getirip yapay zekanın çağını başlatacağını öngörüyor.

Okunması çok keyifli, dinler, imparatorluklar, ekonomi, antropoloji, bilim vb farklı konulardan örnekler veren bir anlatımı var. İnsanlığın hikayesini düşünmek isteyen herkese tavsiye ederim.
512 syf.
·84 günde·10/10
Kafanızdaki sorulara aradığınız cevapları bulma çabanızda , tür olarak "insan"ı tanıma, yaptıklarını "anlamlandırma" sürecinde yanı başınızda olması gereken müthiş bir kaynak kitap.
512 syf.
·62 günde·Beğendi·7/10
Kitabı insanlık tarihini ve insanların dünyaya nasıl yayıldıklarını, dillerin nasıl oluştuğunu ve insanların birbirinden nasıl farklılaştığını merak ettiğim için okumaya başladım. İtiraf etmeliyim ki kitap hakkında çokça iyi ve kötü yorumlar okumuştum ve okumayı düşünmüyordum ama mesleğim gereği ve tarihe olan merakımdan dolayı kitaba başladım.

İlk bölüm oldukça hoşuma gitti neredeyse bir çırpıda okudum diyebilirim, bir biyoloji mühendisi olarak insanın evrimi her zaman ilgimi çekmiştir. İlk bölümün sonunda neredeyse kitapla ilgili tüm önyargılarım kırıldı keşke daha önce okusaydım dedim kendi kendime. Fakat daha sonra doğada bulunmayan her şeye sanalmış gibi hayal ürünü demesi ve doğal kelimesini doğada bulanan değil doğada olma olasılığı olan şeklinde tanımlaması ve bu (bana göre) hatalı yaklaşımı üzerine fikirlerini inşa etmesi ve bu fikirleri okuyucuya mutlak gerçeklikmiş gibi yansıtması kitabı bilimsellikten aldı ve resmen bir deneme yazısına çevirdi. Bir bilim insanı olarak bu kadar bilimsel başlamış bir kitabın geri kalanında sadece yazarın önyargılarını okumak hoşuma gitmedi.

Kitabın bir kısmında yerinde dibine soktuğu bir görüşü başka bir bölümde yücelttiğini görebiliyorsunuz. Bana kafası karışık bir adamın kafasındakileri toparlamak için yazdığı bir kitapmış gibi geldi. İlk bölümlerde kapitalizmi kötüleyip sonlara doğru göğe çıkartıyor sonra tekrar yerin dibine sokuyor aslında bu insanı düşünmeye yönlendirdiği için özellikle seçilmiş bir üslup olabilir. Öte yandan kapitalizm hakkında yazarak bestseller olup dünyanın parasını kazanması ve sonra üzerine iki kitap daha çıkarması komik bir ironi. Soyut şeyleri kitap boyunca yerdiğini görebilirsiniz ama kitabın başında "babamın aziz hatırasına" yazar! Demek ki yazdığı şeylere kendi bile inanmamış.

Kısacası her kesim hakkında ileri geri konuşarak bu sayede her kesimi biraz mutlu biraz da mutsuz ederek olabildiğince fazla okura ulaşmış gibi görünüyor.

Bence kitabı bilimsel bir çerçevede okumak yerine kitabı nasıl kolayca para kazanırımı düşünen bir adamın tarih hakkındaki görüşleri olarak okuyun.

Bu arada kitabın üslubu kesinlikle çok akıcı, herkesin okumasını tavsiye ederim. Kitabı doğruları öğrenmek için değil kapsamlı bir şekilde düşünmek için okuyun saygılarımla iyi okumalar.
498 syf.
·8/10
Modern devrimlerden bahsedince genelde 1789 (Fransız Devrimi), 1848 (liberal devrimler) veya 1917'yi (Ekim Devrimi) düşünürüz, aslında günümüzde her yıl, devrim yılıdır. Bugün 30 yaşında biri bile kendisini dinleyen şaşkın gençlere "ben gençken dünya bambaşkaydı" diyebilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Haim Watzman
Unvan:
Yazar, Çevirmen
Doğum:
Cleveland, Ohio, Amerika Birleşik Devletleri, 1956
Haim Watzman, Amerikan doğumlu, Kudüs merkezli bir yazar, gazeteci ve tercümandır. Watzman, Cleveland, Ohio'da doğdu ve Silver Spring, Maryland'de büyüdü.