Hale Bilek

Hale Bilek

Çevirmen
8.6/10
32 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Adı:
Hale Bilek
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
412 syf.
·9/10
Yeni başladım ama kitaptaki karakterler oldukça merak uyandırıyor, özellikle Mr. Bennet'in kişilik ve kendi dünyasını bana aşırı derecede ilginç geliyor kitabın sonunda ne beklediğini merak ediyorum.
412 syf.
·3 günde·7/10
Evet, para gerekliydi. Ama mutlu bir evlilik için aşk her şeyden daha önemli değil miydi?.. Bu kitaptaki görünen konu ama Aşk ve Gurur sadece bir aşk romanı değil... Böyle düşünerek kitabı okumamak lazım. 1800lü yılların İngiliz toplumunu gözler önüne seren bir eser. Kadına verilen değer, kadının kendisine verdiği değer, zengin-fakir arasındaki duvar, cehalet-bilgelik arasındaki uçurum kitapta akıcı bir şekilde anlatılırken önyargının insan ilişkilerinde özellikle aşkta insanı ne büyük yanılgılara götürdüğünü görüyoruz. Aslında bir bakıma o dönemde aile bağlarının ne kadar kopuk olduğunu (bazı istisnalar dışında) öğrenmiş oluyoruz. Çünkü yazarın eserini kendi içinde bulunduğu toplumdan yola çıkarak yazdığı zaten çok açık. ( Yazarın hayatına bakıldığında bu anlaşılacaktır. Zaten her yazar eserlerinde kendi toplumunu da ele vermez mi?)
Akıcı, dinlendirici bir kitap okumak isteyen her okur gönül rahatlığıyla kitabı okuyabilir.
Not: Kitabı okuduktan sonra filmini izlemeyi unutmayın :)
İyi okumalar dilerim...
412 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Aşk; sen dünyanın en güzel, en karmaşık, maalesef en acı verici ama en harika şeyisin. :) Bazı insanlar diğerlerinin tutumlarına göre geçmiş deneyimleriyle de bakarak ön yargı yapar. Bazen haklı çıkar bazen haksız. Herkes kendi açısından ön yargılı düşünürken o karmaşık duygu gelip oturur karşına. Aşık olursun. Sonrası mı? Ön yargıları yıkmak için elinden geleni yaparsın... Aşk ve gurur, aşk ve nefret kadar yakın birbirine. Bu kitapta bunu gördüm. Aşk, sen iyi ki varsın.
412 syf.
·3 günde·10/10
Kitabı başından sonuna kadar büyük bir heyecan içinde okudum.'Bu kitap bitmesin' dediğim mutlaka olmuştur. Historical kitaplar her zaman ilgimi çekmiştir ve büyük bir zevkle okudum.
Jane Austen'in dili, üslubu modern yazarlara taş çıkarmayacak nitelikteydi kesinlikle.
Kitap Jane, Mr. Bingley, Elizabeth ve Mr. Darcy karakterleri arasında gelişiyordu. Elizabeth ve Mr. Darcy'nin aşkı anlatılsa da Büyük ölçü de Jane ve Mr. Bingley'e de yer verilmişti. Darcy'nin kibir algılanan gururu ve aşkı, Elizabeth'in de gururu, olaylara bakış açısı ve aşkı anlatılmıştı. Gurur'u fazlaca gözlemleyebileceğimiz oldukça düşündüren de bir kitaptı. Mutlaka okunmalı.
412 syf.
·4 günde·8/10
Kitap o kadar güzeldi ki. Hemen bitiverdi. Bol konuşmalı bir kitap ve duygular çok güzel verilmiş. Herkes kitapta çok fazla karakter olduğunu ve isimlerini sürekli karıştırdıları hakkında kitabı eleştirmiş.
Bende en başta karıştırıyordum hatta bazı karakterlere iki ismi var. (Elizabeth-Lizzy) biri ailede verilen kısa lakap sanırım.
Fakat kitabın bu kadar güzel oluşu her şeye bedeldi. Karakterlerle bazen kendimi benzettigim olmadı değil :D
Peki konuyu tam bilmeden kitabı okumama ne demeli. Jane baş karakter sanmıştım. Oysa Elizabeth ve Darcy ana karakter :D Çok fazla isim göreceksiniz ve karıştırabilirisiniz karakterleri. Bazen eski sayfalara dönüp bu kimdi diye bakicaksiniz.
Ama güzel bir Romantik Roman sizleri bekliyor. Romantik sevenler okusun. Pek bilgi dolu bir kitap değil. O dönemin evde kalmış kızlarını anlatıyor :D
412 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Gerçekten okuduğum klasikler arasında en çok sevdiğim kitap oldu. Okuduktan sonra filmini izledim ve gerçekten çok etkilendim. Okuyacak olanlara tavsiyem mutlaka filminide izlemeniz.