Halil Ermiş

Halil Ermiş

Tasarımcı
9.4/10
31 Kişi
·
139
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
406 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Bu kitapta; İslam dininin ilk emri " oku " olması ve bilenlerle bilmeyenlerin bir olmayacağı ilkesini kendilerine şiar edinmiş alimlerin " ilim yolculuğu " anlatılıyor.
Sekiz bölüm,sonuç ve dipnotlardan oluşan bu eserde konular sırasıyla şu şekilde..:
1-İlim uğruna zorluklara katlanmaları ve uzun yollar katetmeleri,
2-Dünya zevklerinden uzak kalmaları,
3- Fakirliğe karşı tahammülleri,
4-Günlerce aç ve susuz kalmaları,
5- Mallarını,ve geçim kaynaklarını kaybetmeleri,
6-Kitaplarını kaybetmeleri veya çeşitli ihtiyaçlarından kitaplarını satmaları
7-İlme hizmet yolunda iffetli olmaları,evlenmemeleri,
8-Mal ve mülklerini,ilim tahsili,yolculuk,şeyhlerle görüşme ve kitap satın alma uğruna harcamaları...
Geçmiştekilerin aylarca vakit harcayarak elde ettikleri bilgi veya kitap,günümüzde internet sayesinde parmaklarımızın ucunda...!
Fakat,heyhat buna rağmen.....
Ne diyelim,okumak isteyenlere tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
406 syf.
·86 günde·Puan vermedi
Abdülfettah Ebû Gudde..
Çok çok güzel ve bir o kadar da etkileyici olan bir eseri ile karşımızda..
Sanki bir masal, bir hikâye okuyor gibi oluyor insan çünkü gerçek olması, özellikle şu zamanda, bu kadar imkan içinde, az çaba sarf eden bizler için imkansız gibi görünüyor. Fakat bunların gerçek birer adanmış hayatlar olduğunu öğrenmek bizlere bir yol, bir iz sunuyor.
Çok zor şartlar altında, adeta hayatlarından feragat edip herşeyi bir kenara bırakarak, ilim uğruna ciddi çalışmalar yapmış çok değerli âlimlerimiz..
Hepsine ayrı ayrı hayran kaldım, kâh gözüm doldu, kâh tüylerim dikenlendi..
Rabbim hepsinden ebeden razı olsun..
Müellifimizinden de razı olsun..
İlim yolunda ışık tutacak bir kitap..
Mutlaka tavsiye ederim..
406 syf.
·Beğendi
@mucahideokurlar grubu için kitap listesi hazırlarken çok fazla düşündüm , ne okuruz , okuyunca neler katar bu kitap hayatımıza , iyiki okudum diyebileceğimiz kitapları seçmekti hedefim.
Vesile kılan Rabbime hamd olsun ki bunu seçmişiz.
Tabi ne kadar içten söylüyorum bilemiyorum, keşke okumasaydim dediğim anlarda oldu. Ki hala da öyle.
Nasıl kalkacagim altından bilemiyorum.
Şuraya iki üç cümle yazarken bile utancımdan ağlayasım geliyor.
Hep en çok hangi kitabı tavsiye edersin sorularını alıyordum. Okuduğum her kitap benim için çok fazla değerliydi. Ama hep "işte bu !" Diyeceğim bir kitabı bekledim.
Elhamdülillah buldum.
Ama açıp bı daha okur muyum, hatta sayfalarına göz gezdirir miyim bilmiyorum.
İlim yolunda çekilen o çileler, fedakarlıklar o tarif edilemeyen acılar nasıl sığacak şimdi bu yoruma..
Üzerinde saatlerce günlerce konuşabilirim.
Kağıt bulamayınca şalvarının bir kenarına yazan , ilim yolunda açlıktan toprak yiyen, belki bizim her gün her saniye hayalini kurduğumuz o mutlu aile tablosundan bile vazgeçen, günde 9 cilt kitap okumak şöyle dursun 9 cilt kitap yazan, evini barkını satan ve kitap alan ...
Bir sayfasında bile iki üç örneğe yer verilen ve toplam 407 sayfa olan bu kitap bana sanki 400 cilt kitap okumak kadar ağır geldi. Nasıl amel ederim diye düşünmek bile ağır geliyor. Uykularımı kaçırdı elhamdülillah. Daha büyük aşkla yola çıkmama vesile kıldı . Nefsinize ağır gelmezse okuyun... Okuyun ağlayın ve ayağa kalkın .
406 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Benim tam olarak kendim için “Kişisel Gelişim” kategorisine koyduğum bir kitap daha.. Kitapta iki hissi yaşadım; Tatlı bir mutluluk ve Acı bir Serzeniş..
Mutluluğum;
İlmiyle amil ve ihlas sahibi alimlerin hayat hikayeleri ve yanında ilmin hakikati, fazileti ve ahlaki değerleri ile ilgili derlenmiş, Kişisel Gelişim alanına koyabileceğim bir yapıt.. Hatta eğitim sırasında bir başucu olabilir..
Çünkü bu ibretli hikayeler sayesinde insan, ulvi ilim yolunda karşılaşacağı sıkıntılara ve engellere tahammül etmeyi öğrenir. Yine bu ibret dolu hatıralar en şerefli en yüce mertebelere yükselmek isteyen ilim yolcusunu azim ve gayrete sürüklüyor...
İçinizde ilme karşı büyük saygı, muhabbet, istek, azim ve hayret aşkı beliriyor..
Hatta bazen alimlerin hayatları, ilmin fazileti ve önemine dair yazılar okumakla, ilmin kendisinden daha fazla lezzet aldığım oluyor :)
Hatta bununla ilgili İmam-ı Azam’ın çok tatlı bir anektodu vardır :)

İmam Ebû Hanife (r.a) şöyle der:
“Ulemanın güzelliklerini anlatan hikâyeler bana fıkhın çoğundan daha sevimli gelir, çünkü bu hikâyeler bize âlimlerin edep ve ahlakını öğretir.”

Serzenişime gelince;
İslam medeniyetinin ürünü olan rihlenin ortaya çıkardığı eğitim ile, bugünkü üniversitelerde üniversite öğrencilerinin eğitimini kıyas ediyorum.. Kitabın içindee bahsettiği şekliyle: Dört yıl, çoğunluğu da hocanın huzuruna gelip de ilmi bizzat duymadan, münakaşa etmeden ve kanaate varmadan ferdî ve hatalı okuyuşlar... Ne bir ahlaki etkileşim, ne bir hatanın düzeltilmesi ve ne de mesleklerine göre ayrım yapma söz konusudur...
Bugünkü ilmi duruma bakan; üniversitelerin çoğalarak arttığına ancak ilimde ve ilim ahlinin artışında azalmaya, anlayış ve kavramada sığlaşmaya, ilimle ânil olmadan büyük bir noksanlığa şahid olur..
406 syf.
Ilım yoluna yeni adım atmış talebeler için 1.sırada gösterilebilecek mihenk taşı mesabesinde bir eser . İlim kelimesini , kelime anlamından çok daha uzaklara götürüyor.
406 syf.
·37 günde·Puan vermedi
Dipnotlar sayfanın altında değil kitabın sonundaysa ne olur?
•Okuyucunun o kitaptan faydalanması ve zevkle okuması engellenmiş olur.
!! Güzel bir kitabı okuyucunun zevk alarak okumasını istiyorsanız dipnotlar sonda olmamalı,aksi zulüm oluyor.
406 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İlmin değerini, bu güne ulaşmak için hangi aşamalardan geçtiğini bu yolda canlarını,mallarını allah yolunda ilim için harcayan değerli alimlerin hayatlarını anlatan, derin manalara haiz olan ve bütün ilim yolcularına rehberlik edecek bir kitap. Kim ilim talep etmek istiyorsa bu kitaba bir göz atmalı, zira en güzel örnekler yaşanmış tecrübelerdir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 139 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 198 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.