1000Kitap Logosu
Halim Demir
Halim Demir
Halim Demir

Halim Demir

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
11 Kişi
42
Okunma
0
Beğeni
704
Gösterim
şirişa
bir alıntı ekledi.
Devletin "kadiri mutlak" olduğu düşüncesi, Osmanlı toplumunda genel olarak "riayet" edilen bir kavramı ifade ettiği ve yine devletin hayatın her alanına müdahale edebileceği inancı, genel geçer bir kuraldı. Her türlü denetim ve inisiyatif, devletten ve onun "kutsal" yapısından kaynaklanıyordu.
5
şirişa
bir alıntı ekledi.
Her şey değişir...Bu ülkenin tarihi hariç...
1908-1918 yıllarında fiilen iktidar olan ya da iktidara hakim olan İttihat ve Terakki Partisi, muhaliflerini "öldürme" konusuna resmi gerekçeler sunmuştur. Olayların failini yakalamaktan çok öldürülen siyasi hasımları için "ülke, vatan düşmanları", "gerici, yaftacı teşkilat mensupları", "ülkenin birlik ve beraberliğini bozmak isteyen nifak tohumları, vb." sıfatlar yakıştırmışlardır. İttihatçıların muhalif gazetecileri "ortadan kaldırma" yöntemleri, muhalif düşüncelere olan tahammülsüzlüklerini gösterir.
4
şirişa
bir alıntı ekledi.
İstanbul halkı, ani gelen meşrutiyetle ne yapacağını şaşırdı. Abdülhamit'in sansürü yüzünden Makedonya ve Rumeli'deki olayları net olarak bilmeyen halk için meşrutiyetin ilanı ona, padişahın bir lütfu gibi geldi. Mesela meşrutiyetin ikinci günü olan 25 temmuzda "İkdam" gazetesi "Padişahım çok yaşa" gibi, padişahın taraftar olmadığı bir olayı padişahın yeni bir lütfu gibi göstermeye çalışıyor, halk da akabinde "padişah lehine" sokaklarda gösterilerde bulunuyordu.
3