Haluk Şahin

Haluk Şahin

Yazar
8.1/10
18 Kişi
·
35
Okunma
·
2
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Haluk Şahin
Unvan:
Yazar
Herkes bir şeylere bir şekilde düşmüştü; kimisi geçim derdine düşmüştü, kimisi ünlü olma derdine... Beriki sosyal medya fenomeni olma derdine düşmüştü, öteki kariyer derdine... Bazısı köşeyi kolay yoldan dönme derdine düşmüştü, gerisi evlenip çoluk çocuğa karışma derdine...
Bir deniz kızını arıyorum. Hem hayatımı kurtardı hem de onu benden çaldı. Tam boğulmak üzereyken beni sudan çekip çıkardı, sonra kaybolup gitti. Giderken de kalbimi yanında götürdü. Onu bulmak, kalbimi geri almak istiyorum.
190 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Deniz'i tanır tanımaz sevdim. Bir çocuğa göre tavırları farklıydı, o 6 yaşında olmasına rağmen büyümüş de küçülmüş gibiydi. Arkadaşları ile konuşmaları, asiliği ve minik yüreğine sığdırdığı Elif.. Aslında anlatım ve olaylar çok fantastik, her bir sayfası maceralarla dolu. Atlantis krallığı ve bir sürü dünya, hepsinde farklı farklı yerler keşfettik. En çok beni üzen kısım İbo oldu, arkadaşlarıyla kalkıştıkları macera minik adamı aldı. Ama yaşadığı yerde mutluydu da, Deniz o mutluluğa şahit olmasa belki inanmazdı ama inandı ve ordan geri döndürmek için uğraşmadı. Sonucunda sevdiğini kaybetse bile arkadaşına ne olduğunu öğrenmek uğruna vazgeçti. Söz verdiğini yerine getirdi, Elif aslında Elif değildi o Atlantis Krallığına ait biriydi. Deniz asi ruhunun getirisi macerayı seçti, aşka o macerada yer yoktu. 3 arkadaşın maceraları, farklı olsalarda birbirlerine olan bağları, minik hallerine rağmen boylarından büyük lafları harikaydı. Kitap bittiğinde dostluğun önemini, nelerden vazgeçilebileceğini ve en önemlisi her zaman aşkın kazanmadığını öğrendim. Küçük adamlar bana çok şey öğrettiler..
184 syf.
·4 günde·10/10 puan
"Her yolculuğun iki amacı vardır; birincisi, bize yolculuğa çıkma motivasyonu verir. İkincisi ise; ilk amacımızdan saptırıp aydınlanma yoluna sokar."
...
Merhabalar herkese Hayırlı günler dilerim. Nasılsınız bakalım? Umarım iyisinizdir. Ben ramazanda bozduğum uyku düzenimi yerine sokmaya çalışıyorum ki bu hiç kolay olmuyor. Mayıs ayının son kitap yorumunu da girmiş bulunuyorum. Size bugün en sevdiğim türden bir kitapla geldim. Kitabın kapağına baktığınızda seri katilli, polisiye türünü yansıtan hatta 6. Kat'ta işlenmiş bir cinayeti konu alıyor diye düşündürebilir ama çok farklı bir konuyu ele almış yazar ve sizi şoka uğratabilir. Gelin, o zaman fantastik kurgulanmış bu kitabın konusundan bahsedeyim biraz.

Tüm hayatını savaş alanlarında geçirmiş bir muhabir, kendisini ölümden kurtaran gizemli bir adamın peşinde, yaşamını ve Tanrı'ya olan inancını sorgularken annesini ve babasını savaşta kaybetmiş bir çocuk, onları geri getirmek için ölüm diyarının basamaklarını inip, zebaniler ile yüzleşecek olan bir çocuk...
...
Kitapta yer alan çok güzel hikayeler öyküler ve efsaneler vardı. Ben en çok o kısımları sevdim. Kitap boyunca o gizemli adamı merak edip durdum. Savaş yaşanan bir ülkede nelerin zor ve acı verici olduğunu bir kez daha anladım.
Alıntı;
"Keramet tasta değil, tasın içine bakandadır."
184 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitap Yorumu//6. Kat-Haluk Şahin
.
Savaşta anne babasını kaybetmiş ve ölümün elinden onları almak için bir yolculuğa çıkan bir çocuk ve savaş alanlarında deklanşörüyle ölümü ölümsüzleştiren bir savaş muhabiri. İkisi de bir yolculukta, aydınlanmaya giden bir yolculuk. Yolları kesiştiğinde aydınlanacak olan siz olabilirsiniz..
.
Kitap çok iyiydi bee. Haluk Şahin'in yazım dili ile tanıştığım bu kitabında yazarın kelimeleri kurgulayış ve kullanış gücüne resmen hayran kaldım. Kurgu inanılmaz başarılı. Gerçek ve masalın iç içe geçmişliği, farklı hikayelerin zekice kurgusu ve birbirini tamamlayışı. Asıl kurgunun içinde kurgulanmış bir kaç masal vardı. Ben sanırım asıl kurgudan daha çok bu masalları sevdim. Çok iyiylerdi bee ️ Ayrıca verdiği sosyal mesajlar; savaş, insanın kötülüğü, zalimliği, sistem eleştirisi. Fantastik bir kitapta bu mesajları da başarıyla yansıtmış yazarımız. Tebrik edilmesi gerekiyor kesinlikle. Dili inanılmaz akıcı ve duru yazarımızın. Kurgunun içinde barındırdığı kaynaşmış ama farklı hikayeler kesinlikle zeka ürünü, profesyonel hikayeler. Kitap için @halyooka 'ya teşekkürler ve yazın hayatında başarılar diliyorum. Sen hep yaz ben okurum
184 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
"Hiçbir fani ölmeden önce cennete ayak basamaz." İşte bu güzel ve düşündürücü tümce, bu güzel kurgu denizinin içindeki bir damla. Anne babasını ölüm diyarından kurtarmak isteyen bir çocuğun olgunlaşması, yıllarını savaş bildirmenliği (muhabirliği) yaparak geçiren bir adamın içsel arayışı ile okuyucuya inceden iletiler gönderen öyküler... Bu üç boyutlu ama çok katmanlı kurgudaki düşlemsel evrenin gerçekliği okuyucunun deneyim ve yaşam süresine göre derinlik ve değişkenlik gösteriyor. Gerçek diyemeyeceğiniz bir evren, yalan diyemeyeceğiniz bir kurgu.
.
Başlarda kurgu da bir çocuk gibi doğuyor, ilerledikçe olgunluğa eriyor. Bu yönüyle ayrı bir tat katmış. Okudukça içinizde bir yerlerde aydınlanma olduğunu duyumsuyorsunuz. Hem bir sorgulama, irdeleme, bakış açısı kazandırma hem de bir serüven, arayış, içsel bir yolculuk barındıran 6. Kat, derin düşünce anlamında da katkısı olan bir betik. Soyut ile somut kavramların, eylemlerin iç içe geçtiği satırlar, hem yazarın hem okuyucunun beyninde bir yolculuğa çıkartıyor. Özellikle katmanlar arasındaki yolculuk gerçekten çok güzeldi. Çocuk deyip geçmemek, olgun deyip son dememek gerek. Her an yeni bir SEN'e gebe. Ne yaş ile yaşanılanlar ne de son ile sonlananlar belli değildir.
.
Öte yandan günümüz toplumunun, yeryüzünün işleyişinin, bireyin kara ve aydınlık yanlarının da güzelce işlendiği kurgu, hemen hemen herkesin ilgisini çekecektir. Seçtiğim bazı alıntıları da yana kaydırmalı olarak görsele ekliyor, okumanızı öneriyorum.
.
Biçemi duru ama katmanlı, algılaması akıcı ama derin, katkısı kişiye göre değişen bir betik. Bu güzel okuma deneyimi için yazara esenlikler diliyor, yeni kurgularını bekliyorum. Elimde "Son Yolcu" adlı betiği de bulunuyor. Merakla onu da okuyacağım.
.
Betikle ve esen kalın.
314 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Selam millet. Sizlere çok keyifli, başladığınız gibi bitirebileceğiniz, naif bir hikaye kitabıyla geldim. Bu kitap bana aile sıcaklığı verdi desem abartmış olmam galiba. Bence içinde aile olmaya yönelik çok güzel dip notlar vardı. Satır aralarını okumayı hiçbir zaman es geçmeyin keyifli okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Haluk Şahin
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 35 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.