Handan Yalvaç Arıcı

Handan Yalvaç Arıcı

YazarÇevirmen
7.4/10
10 Kişi
·
40
Okunma
·
3
Beğeni
·
609
Gösterim
Adı:
Handan Yalvaç Arıcı
Unvan:
Türk Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
88 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Celâl Hosrovşahi İranlı bir yazar. Onu Füruğ Ferruhzad’ın şiirlerini Türkçeye çevirilerinden de tanırız.

Kitap altı öyküden oluşuyor. Beni etkileyen hikayeler ise “Füruğ’un Öyküsü”, “Mühür” ve “Ben, Annem ve O Kadın” oldu.

Hikayeler gerçek ile hayalin birbirine karıştığı, zamanda oynamalar yapılarak anlatılıyor. Ve yazarın anlatımı, yazım dili çok güzel. Sanki elimde büyülü bir değnek vardı da bir ordan bir oraya uçuyormuşum gibi geldi. Aynalar içinde kendini gören ama aynadaki kişinin kendisi olduğunu bilmeyen bir adam... Harfler zinciri ile hayatının sonuna gelen genç. Gerçek nerede başlayıp nerede bitiyor, düş düşünceleri ne zaman araya katılıyor sonra anlıyoruz. Böyle olması ise çok farklı kılıyor öyküleri.

Beni etkiledi kitap. Belki hayalperest yapım daha çok sevdirdi kitabı. Eğer benim gibi hayal dünyasında yaşıyor iseniz seversiniz. İnce bir kitap. Derslerden sıkılan arkadaşlarımız olursa en çok onlara öneririm. Ders kitaplarının sıkıcılığı arasına birer öykü sıkıştırıp düşüncelerini toparlayabilirler diye düşünüyorum. Belki de tamamen koparlar :) şimdi kararsız kaldım... En azından denemek iyidir.

Sahaflarda denk gelirseniz almadan geçmeyin. Pişman olmazsınız.
88 syf.
·1 günde·6/10
İran edebiyatına ait bir eser, kitap hakkında üzerinde durulacak bir konu varmı bilmiyorum , öykülerden oluşan kısa bir kitap , sıkılmadan okunuyor. Bize İran kültürüne dair ipuçları veriyor, belki farklı bir ülkenin edebiyatını okumanın zenginliğini de sağlıyor. Mutlaka okunması gereken bir kitap değil ama birgün denk gelirseniz benim gibi okuya bilirsiniz.
88 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Şans eseri elime bir kitap alıyorum ve bir daha bırakamıyorum.Sadece elimden değil aklımın en sevdiğim yeri olan ruh halleri kütüphanesindende bırakamıyorum.Oraya konuşlandı tamda Yourcenar'ın Doğu Öykülerinin yanına.Hayatımda Doğu Öykülerinden daha güzel hikayeler okuyamayacağıma karar vermiştim ama bu hikayeler beni haksız çıkardı.Tamda Borges'in Babil seçkisine girebilecek türden ve bence hepsinden üstün.Bazı kitapları kıskanıyorum,kimseyle paylaşmak, benden başka kimsenin okumasını istemiyorum.Buna engel olmam imkansız olduğu içinde kitap hakkında olumsuz görüşleri okuyunca seviniyorum.Bu kitapta onlardan birisi diğerleride Franny ve Zooey ve Gün Ortasında Karanlık.Mümkünse kimse okumasın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Handan Yalvaç Arıcı
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 40 okur okudu.
  • 30 okur okuyacak.