Hanife Öz

Hanife Öz

Çevirmen
8.6/10
46 Kişi
·
108
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
590 syf.
Aliya İzzetbegoviç’in Türkçe olarak da neşredilen otobiyografisi ‘Tarihe Tanıklığım’ sadece Aliya’nın hayatının değil onun kaderiyle sıkı sıkıya örtüşen Bosna tarihinin ve bağımsızlık savaşının da önemli ipuçlarını sunuyor bizlere. Aliya’nın kitapta yazdıklarına göre, dedesi İstanbul’da askerliğini yaparken Üsküdar’da yaşayan bir Türk ailenin Sadıka isimli bir kızıyla evlenir ve Bosna’ya döner. Yani, Aliya’nın babaannesi bir Türk’tür. Zaten babası da Türkçe anlar ama çok fazla konuşamazmış.

Aliya İzzetbegoviç, dine düşkünlüğünün temelinde kısmen de olsa annesinin yattığını söyler. Annesi dindar bir kadındır ve hiç aksatmadan her sabah namazına kalkar; bundan çok hoşlanan küçük Aliya’yı da kaldırır ve camiye gönderir. Hodzijizka Camiinin ihtiyar imamı Mujezinoviç ( Müezzinoğlu ) her sabah mutlaka Rahman Suresini okur ve bu küçük Aliya’yı adeta cezb eder.

Aliya’nın okul yılları Yugoslavya’da komünist fikirlerin hızla yayıldığı bir dönemdir. Ancak o, komünizmin Avrupa’daki faşizme karşı bir hareket olarak yayıldığını ve birinin kara totalitarizmse öbürünün de kızıl totalitarizm olduğunu düşünür. Yoğun ateizm propagandalarına rağmen içinde her zaman taşıdığı Allah inancı galip gelir ve kendi ifadesiyle ‘ inancı bir-iki yıllık sallantıdan sonra geri gelir.’ Üstelik bu kez sadece bir ata mirası, gelenek olarak değil, yeni baştan edinilmiş ve bir daha da hiç kaybedilmeyecek bir inançtır artık!

Aliya’nın aynı ismi taşıdığı diğer dedesi Bosna’da bir validir. Birinci Dünya Savaşını başlatan suikastın ardından Avusturyalılar suçlu olsun olmasın pek çok Sırp’ı tutuklamaya başlarlar. Bu sırada Aziziye’de kırk kadar masum Sırp da tutuklanır ancak dedesi bu haksızlığa izin vermez. Duruma müdahale edip onları kurtarır. 1944’te ise Ustaşalar’dan kaçıp, Müslüman bölgesine girmek isteyen Aliya, yolda Sırpların eline düşer. Çetnikler epey bir işkence yaparlar ve boğazını keserek onu öldürmeye karar verirler. Ancak Çetnik komutanlardan birisi olan Albay Keseroviç, Aliya’nın kim olduğunu öğrenir ve öldürülmemesi emrini verir. Çünkü dedesinin 30 yıl önce ölümden kurtardığı Sırplardan birisi de odur!

Tarihe Tanıklığım’da bunlar gibi pek çok kişisel hatırası var Aliya’nın. Kitap hacimce kalın lakin Bosna Savaşı’na ve Bosna’ya ilgi duyanlar için hiç de sıkıcı değil. Aliya’nın şahsi tarihine paralel olarak Boşnakların tarihini de okuyabiliyorsunuz. Hatta 1992-95 arasındaki kara günler o kadar ayrıntılı anlatılıyor ki Bosna iç politikasını ve savaşın seyrini dahi ince ayrıntılara kadar öğrenebiliyorsunuz.

Rahmetli Aliya İzzetbegoviç büyük bir adamdı. Bir entelektüel, bir aydın, bir mütefekkir. Belki bunların hepsinden daha az siyasetçi daha fazla demokrat idi. Genç Müslümanlar teşkilatıyla başlayan siyasi hayatında hep zorluklarla mücadele etmiş ancak Osmanlı/Müslüman kimliğini hiç unutmamış değerli bir şahsiyetti. Bugünkü siyasal İslamcı politikacılarla zerrece alakası yoktu.

Belki de son güzel Osmanlı idi…
590 syf.
·34 günde·Puan vermedi
okudukça Aliya'ya olan hürmet ve sevgim artıyor . Hem güzel bir mümin hemde siyasetçi olunurmuş, siyasette gerçekten adalet sağlanırmış, demokrasi denilen şey Aliya'nın düşündükleri gibi olunca meğer çok güzelmiş, özgürlük denilen şey işte buymuş..

Güç ele geçince düşmana aynısını uygulamak ister genelde insan veya kötü bir söz bile işitse insan aynı ile karşılık vermeye kalkar hemencecik. Aliya başka o farklı onun bir sloganı var '' Bizde zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı olmaz. Kitaba uyacağız!'' diyor ve şu fikri savunuyor; bizim öğreticimiz düşmanlarımız değil onlara benzemeyeceğiz..

seni senden öğrenmek ve seni yakından tanımak güzeldi Aliya ..
590 syf.
·Beğendi·10/10
Toplumların tarihini biraz da kahramanları yazar; en azından büyük dönüşümler öncü isimlerin damgasını taşır.Tarih yazan toplumların tarih yazan kahramanları vardır.İşte Bosna' nın tarihine bizzat tanıklık etmiş Aliya İzzetbegoviç için söylenebilecek en anlamlı söz,onun bilgeliği ile liderliğini en iyi tanımlayan " Bilge Kral " tanımlamasıdır.
..Ve bu liderin kaleminden " Tarihe Tanıklığım " kitabı..Tek kelimeyle muhteşem..Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
590 syf.
·3 günde
Toplumun medeniyet değerlerine sahip çıkmış, Bosnalı Müslümanları asimile ederek kimliklerini silmeye yönelik uygulamalara her alanda direnen, devlet başkanı olarak sergilediği siyasi ve askeri yeteneğinin yanısıra diplomatik alanda da başarı gösteren Aliya İzzetbegoviç'in otobiyografisi. Ve Birleşmiş Milletlerin ve Dünyanın Sırplara ve Hırvatlara "Hadi biz bakmıyoruz, siz katliam yapın" dediği coğrafya, Bosna. Bosnadaki olaylar ve müzakerelerin geniş halde yer aldığı bir eser.
590 syf.
·7 günde·8/10
Aliya'nın çocukluk günlerinden, Bosna-Hersek'in bağımsızlığını kazandığı döneme kadar yaşadıklarını anlattığı otobiyografik bir eser. Eserde, Yugoslavya'nın dağılmasından sonra yaşanan savaş ve savaşı bitirmek adına Amerika'nın Ohio eyaleti Dayton şehrinde gerçekleştirilen barış görüşmeleri oldukça geniş bir yer tutuyor. Aliya'nın ve Bosna'nın geçirdiği zor günlerle ilgili çok sayıda tutanak belgesi, rapor, mektup, konuşma ve röportaj bulunuyor. Boşnakların göstermiş olduğu mücadeleyi ve Aliya'nın bu mücadeleye  etkisini, katkısını anlamak için çok kıymetli bir eser olduğunu düşünüyorum. İyi okumalar...
590 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Kitabın bir yerinde şöyle diyordu: İnsanların inandığı bir ütopya, ütopya olmaktan çıkar. Aliya İzzetbegoviç' de Bosna'nın özgürlüğüne, birliğine yürekten inanmıştı.Edebi anlamda mücadelesini çok beğenerek okudum. Diğer yandan gerçeklerin acısı tokat gibi yüzüme vurdu. Müslüman alemine yapılan zulümler Bosna'da da vukuu bulmuştu. Okurken bir insan ve Müslüman olarak çokça üzüldüm. Unutmamak için okumak gerek velhasıl..
590 syf.
·19 günde·9/10
Kitabın son sayfasını şimdi kapattım ve söyleyecek o kadar çok şey var ki.Kitabın tanıtımında yazdığı gibi gerçek bir özgürlük savaşçısıymış o ve zamanı geldiğinde kendini geri çekmeyi de bilmiş.Saygım kat kat arttı Aliya İzzetbegoviç' e.Ve sen Bosna ,sen tarih kenti bu kadar katliama bu kadar dolup boşalmalara nasıl katlandı sen.İlk fırsatta Bosna-Hersek e gidip Bosnayla dertleşmek istiyorum.
400 syf.
·4 günde·9/10
Yazı yoğunluğu fazla ve biraz sabır gerektirmesine rağmen Bilge Kral'ı, verdiği mücadeleyi ve Bosna halkının kahramanlığını anlamak açısından çok faydalı bir kitap.

Sabırlı olmanız kaydıyla, kesinlikle okunmasını tavsiye ederim.
590 syf.
·10/10
Alija İzzetbegovic’in yaşadığı siyasi hayatını anlattığı bana göre harika olan bir eserdi. Her satırına ilgi duyduğum bu eser beni, Alija’nın bir hayranı kıldı. Zorlu günler atlatan Bosna-Hersek halkının Alija’ya neden bu kadar minnet duyduklarını bu eseri okuduktan sonra çok net bir şekilde anlamış bulundum.
Tarihe ilgi duyanların okuması gereken bir eser bence. Çok özel olduğunu düşünüyorum.
590 syf.
·Beğendi·10/10
Okudukça Aliya'ya olan hürmet ve sevgim artıyor . Hem güzel bir mümin hemde siyasetçi olunurmuş, siyasette gerçekten adalet sağlanırmış, demokrasi denilen şey Aliya'nın düşündükleri gibi olunca meğer çok güzelmiş, özgürlük denilen şey işte buymuş.. Güç ele geçince düşmana aynısını uygulamak , genelde insan veya kötü bir söz bile işitse insan aynı ile karşılık vermeye kalkar hemencecik. Aliya başka o farklı onun bir sloganı var '' Bizde zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı olmaz. Kitaba uyacağız!'' diyor ve şu fikri savunuyor; bizim öğreticimiz düşmanlarımız değil onlara benzemeyeceğiz.. Seni senden öğrenmek ve seni yakından tanımak güzeldi Aliya.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 108 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 191 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.