Hans Christian Andersen

Hans Christian AndersenKibritçi Kız yazarı
Yazar
8.2/10
1.898 Kişi
14,5bin
Okunma
292
Beğeni
13bin
Gösterim

Hans Christian Andersen Kimdir?

2 Nisan 1805'te bir ayakkabıcının tek oğlu olarak dünyaya geldi. 11 yaşındayken babasının ölmesi üzerine okulu bıraktı ve annesiyle birlikte temizlikçi ve çamaşırcı olarak çalışmaya başladı. 1819'da tiyatro oyuncusu olmak ümidiyle gittiği Kopenhag'da başarılı olmadı ve 1828'de Kopenhag Üniversitesi'ne girdi. 1829'da ilk önemli yapıtı sayılan "Holmen Kanalından Amager Adasının Doğu Ucuna Bir Yürüyüş"'ü yayımladı. Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye ve İngiltere'ye geziler yaptı ve yolculuklarından gezi kitaplarına birçok malzeme çıkardı. Oyun yazarlığındaki başarısız girişimlerinden sonra köleliğin kötülüklerini anlattığı "Mulatten" (1840) ile dikkat çekti. "Doğaçlamacı" (Improvisatoren, 1835) ve "İki Barones" (De to Baronnesser, 1847) romanlarından en tanınmışlarıdır. Asıl başarısını "Kibritçi Kız", "Küçük Claus ve Büyük Claus" ve "Güzel Prenses ve Bezelye" gibi masalları içeren "Çocuk Masalları" (1835) kitabıyla yakaladı. Masallarının bazılarında iyiliğin ve güzelliğin zaferine olan iyimser bir inanç açığa vurulurken; bazıları da oldukça kötümser ve acıklıydı ve kendi yaşamından güçlü izler taşıyordu. 1872'ye kadar masal yazmayı sürdüren Andersen 4 Ağustos 1875'te Kopenhag'da hayata veda etti. Kendine özgü masal anlatma yöntemiyle çocuk edebiyatına gerçek bir yenilik getirdi. Gündelik dilin deyimlerini ve kalıplarını kullandı. Masallarının çoğu Türkçeye de çevrildi.
Unvan:
Danimarkalı Yazar
Doğum:
Odense , Danimarka, 2 Nisan 1805
Ölüm:
Kopenhag , Danimarka, 4 Ağustos 1875

Okurlar

292 okur beğendi.
14,5bin okur okudu.
66 okur okuyor.
1.793 okur okuyacak.
46 okur yarım bıraktı.

Hans Christian Andersen Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
"Pek de yalnız olduğum söylenemez. Kafamı kurcalayan bin bir düşünce var."
"Ama gözleri görmez. Bildiğin en güzel masalları anlatmalısın ona!”
"Ne yazık ki hiç kimse bu dünyadaki yerini kendisi seçemiyor."
Sayfa 63 - İş Bankası Yayınları, 2021Kitabı okudu
"Küçük kızın yüzü nasıl da ışıldıyormuş! Hiçbir mum sevinçli bir çocuğun gözleri gibi ışıldayamaz!"
Sayfa 64 - İş Bankası Yayınları, 2021Kitabı okudu

Hans Christian Andersen İletileri

Tümünü gör
Hasan Âli Yücel Klasikleri Sıralı Tam Listesi;
"Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Âli Yücel Klasikleri Sıralı Tam Listesi" (14.01.2021 Güncel) Bu liste sürekli güncellenecek, yeni basılan her kitap yoruma ve konuya eklenecektir. Kitap ve yazar adları kolay ulaşım sağlanması adına yavaş yavaş link haline getirilecektir.

Hans Christian Andersen Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
298 syf.
6/10 puan verdi
·
27 günde okudu
İçerisinde birçok masalın bulunduğu hoş bir kitap. Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için iyi bir araç. Fakat bazı masalların çevirisinden mi kaynaklıdır bilemiyorum okurken zorlayan bir tarafı vardı.
Seçme Masallar
Seçme MasallarHans Christian Andersen · İş Bankası Kültür Yayınları · 2018462 okunma
40 syf.
9/10 puan verdi
·
1 saatte okudu
Kitap ta çocuk için sahip çıkan koruyup kollayan onu ersirgeyen bir ailenin özellikle annenin nekadar önemli olduğunu çıkarabilirsiniz. Yoksulluk keşke hiç olmasa bu yoksulluk eğer çocukken okuduysanız evdeki tüm kibritleri o gece o kız soğuktan donmasın diye o kıza vermek isterdiniz odunluğunuzdaki odunları kömürleri vermek isterdiniz. İnsanın içindeki o verebilen paylaşabilen çocuğu uyandırır bu hikaye.
Kibritçi Kız
Kibritçi KızHans Christian Andersen · Yapı Kredi Yayınları · 20144.940 okunma
140 syf.
·
Puan vermedi
Nazizmi desteklediği için kendi halkı tarafından protesto edilmiş ancak bu fikrinden utanmak şöyle dursun ısrarla savunan Knut Hamsun'un edebi eserleri dışındaki seyahat günlüğünü özellikle merak ettim ve bu savunusunun izlerini görmek istedim. Çoğu bölümünde çevirmenin "kulaktan dolma ya
İstanbul'da İki İskandinav Seyyah
İstanbul'da İki İskandinav SeyyahKnut Hamsun · Yapı Kredi Yayınları · 2009112 okunma