Harold Bowen

Harold Bowen

Yazar
6.5/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
1
Beğeni
·
56
Gösterim
Adı:
Harold Bowen
Tam adı:
Harold Gardiner Bowen, Sr.
Unvan:
ABD Deniz Kuvvetleri Amirali.
Doğum:
Providence, Rhode Island, ABD, 6 Kasım 1883
Ölüm:
Providence, Rhode Island, ABD, 1 Ağustos 1965
1599 yılında İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in, Osmanlı Devleti ile ilişkilerini geliştmek adına bir hediye gönderir. 1599 Devlet kağıtları arasında şöyle bir kayıt geçiyor " Büyük Türk'e öyle büyük ve acaip bir hediye gidiyor ki bütün öteki milletleri, bilhassa Almanları şaşkına bırakacaktır. " Herkesi şaşırtacak olan bu hediye bir Orgdu; hem de öyle aleladelerinden değildi. Adeta kocaman bir Ergundu; saatleri vuruyor, kurulunca havalar çalıyordu; üstünde de yalandan bir çalılık vardı, bunun dallarında yapma karatavuklar ile ardıç kuşları ötüyor, kanatlarını çırpıyorlardı.
Türkler----'' Rumlar, Ermeniler, Yahudilerle bir ilişiği olmayanlar '' ve bilhassa Anadolu Yürükleri--- öyle namusluymuş ki zaptiyeye hemen hemen lüzum kalmıyormuş. '' Türkler bir şey çalmayı hor mu görüyorlar, insana yakışmayacak kadar aşağılık mı görüyorlar, yoksa, gerçekten şiddetli değilken kanunlardan mı korkuyorlar bilinmez, hırsızlık yahut yankesicilik edenlerine hiç rastlanmıyor. ''
Hemen onların ardından Büyük Türkün kendisi geldi, büyük bir debdebe ve tantana içindeydi, duruşlarında hareketlerinde eşsiz bir azamet vardı, iki yanında sadece birer içoğlanı vardı, onlar da altın dokuma giymişlerdi; kendisi güzel bir doru ata binmişti, üstü başına da güzel bir kavuk geçirmişti, kumaşı aşağı yukarı on beş yarda var ipekle pamuktan dokunmuş, biraz Kalküta dokumasını andırıyor, ama çok daha ince çok daha makbul bir dokuma, tepesinde de beyaz devekuşu tüyünden küçük bir sorguç var, atı da her bakımdan kendine uygun bir şekilde benzemiş.
Byron Yunanlıların tarafını tuttuysa da mektuplarında ve şiirlerine kattığı notlarda Türkler hakkında iyi sözler kullanır; mesala, '' Para işlerinde müslümanları daima dürüst, kendi çıkarını düşünmekten çok uzak buldum '' yahut '' Taşralı bir Türk ağasından, yani arazisine yerleşmiş bir Türk kibarından, daha saygı değer, dost yürekli, güler yüzlü bir insan bulunmaz '' der.
Urquhart, taşra Türklerinin gerçek değerlerini ancak altı yıllık bir habaplıktan sonra anlayabildiğini, ama sonunda onlardan '' Avrupa'da bilinmeyen en esaslı kaideleri... temizliği, nazikliği, fedakarlığı ve açık sözlülüğü '' öğrendiğini söylüyor. Bu sözler belki Türkleri övmek için olduğu kadar Avrupa'yı yermek için de söylenmiştir.
Redhouse'un Türk şiiri hakkındaki denemeyi yazmaktan maksadı şunu göstermekti ki: kendi kabahatleri değilken, siyasi mürailik, dini taassup, ve kökleşmiş kanaatler yüzünden son zamanlarda o kadar yanlış tanınan ve tanıtılan Türkler... savaş ve siyaset meydanlarında büyük işler başardıkları kadar şiir ve edebiyat sahasında da her zaman muvaffakiyet kazanmışlardır.
78 syf.
·65 günde·Beğendi·6/10
Kanun-i döneminde başlayan İngiliz tüccarların Anadolu üzerine seyhate çıkan Seyyahların gözlemleriyle Türk Milleti en ince ayrıntılarına kadar anlatışmış. Yer yer yergiler olsa da genel olarak Türklerin eşsiz Ahlaki değerlere sahip olduklarını, istemeyerek olsa da ifade etmişlerdir. Levent Company'den tutun diğer İngiliz şirketilerinin kuruluşunu ve yayılışı güzel bir şekilde ele alınmış. Okuyun bir şey kaybetmezsiniz kesinlikle

Yazarın biyografisi

Adı:
Harold Bowen
Tam adı:
Harold Gardiner Bowen, Sr.
Unvan:
ABD Deniz Kuvvetleri Amirali.
Doğum:
Providence, Rhode Island, ABD, 6 Kasım 1883
Ölüm:
Providence, Rhode Island, ABD, 1 Ağustos 1965

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.