Hasan İhsan

Hasan İhsan

Çevirmen
8.5/10
19 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
190 syf.
·34 günde·Beğendi·5/10
Antropologlar tarafından ilkel kabilelerin incelenmesi ve ilk dönem tarihçileri tarafından da bu dönemle ilgili yapılan araştırmaların elde edilmesi sonucunda, Freud'un tezlerini destekleyecek nitelikte kesin bir netice ortaya çıkarılamamıştır. Zaten Freud kendisi de bu ilkel kavimlerin yapısının hiçbir yerde gözlemlenmediğini itiraf etmiştir. Fakat diğer taraftan da bu olasılığın tarihi bir gerçek olsa da olmasa da dinin, ilkel babanın karmaşasının içerisinde yer aldığını ve bunun karmaşadaki karmaşık istence dayandırır. Görüldüğü gibi Freud, alışılagelmiş varsayımlardan bir teori oluşturarak dinin, tarihsel süreç anlamında ilkel kaynaklarını tespite çalışmaktadır. Fakat bunu yapmaya çalışırken hiçbir toplumun ilk elden bilgisine ulaşamamıştır.
109 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Reich, bir tohum ektiğini düşünüyor. Bu tohum küçük insanların içinde büyüyecek ve insanın büyük özünü ortaya çıkaracak. Hepimiz insan olarak, potansiyel olarak, kıymet olarak çok büyüğüz. Bir kutsal varlığız, tanrının parçasıyız. Bu kurasallığımıza gölge düşüren bazı duygu ve davranışlarımız bizim kendimizi aşağı görmemize yol açıyor. Yazar demiri döver gibi insan egosunu dövüyor. İnsanı sevdiği için ve umudu olduğu için son çırpınışlarını yapıyor bu kitapla. Küçük kalma, büyüklüğünü yaşa, diyor. (Orgon akümülatörünü araştırmaya başladım.)
112 syf.
·2 günde·6/10
Dur! Korkma! Insan toplumunun temel direği olmak, kötü birşey değil. Gerçekleri yansıtan bu eser psikoloji açısından çok değerli bilgiler ve yöntemler sunmaktadır. Düşünceleri ve savundukları ile kendi kişiliğini, öz benliğini korumuş korkaklık yapıp düşüncelerini savunmaktan geri durmamistir.