Hasan Karafakı

Hasan Karafakı

Çevirmen
7.8/10
6 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
14
Gösterim
Adı:
Hasan Karafakı
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Franz Kafka'nın babası Herman Kafka'ya yazdığı mektuplar.

Kafka tüm çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde yaşadığı her türlü zorluktan sorumlu olduğunu düşündüğü, çocukluktan başlayarak bütün duygularını, sevinçlerini, hayal kırıklıklarını, örselenmelerini kısaca hayatının şekillenmesinde asıl figür olan babasına sitemlerini ilettiği otobiyografi tarzı kitabı.
80 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Baba çocuk için ne ifade edebilir.
Baba dayanak, barınak, çatıdır.
Ama bir evin içinde özlemini, hasretini hatta şefkatini beklediği bir çocukluk, içinde yaşadığı olayları anlatan hayranlık ve öfke ikilemiyle sıkışıp kalmış Kafkanın babasına yazdığı ve veremediği bir mektup.

Bazen çocuklarımıza bulunduğumuz bir davranışın onlara atacağımız bir tokattan daha kalıcı iz bırakabileceğini mektubun neredeyse her satırında ifade ediyor.

Bu yaşananlardan dolayı hep kendinde de suçluluğu ve duyduğu özgüvensizliği yansıtıyor.

Yazarın ilk kitabını okumuş olsam da
bana akıcı geldi. Kelimeleri ustaca kullanışı dikkatimi çekti.


Asılmak üzere olan bir adam düşün. Adam asılır v ölür, hepsi bu kadar. Ancak bir de o adamı, asılması için yapılan tüm hazırlıkları izlemeye zorla ve tam ilmek boğazına geçirildiğinde ona cezasının ertelendiğini söyle, bu şekilde geri kalan hayatı boyunca o adama eziyet edebilirsin.

Hem yalnızken hem insanların içinde, bunun beni nasıl küçük düşürdüğü hakkında en ufak bir fikrin yoktu. Çocuklarınla olan ilişkin her zaman halka açıktı.

Ne de olsa hırs dediğin bir kişinin mutsuz olduğunu gösteren en kesin işarettir.