Hasan Kavruk

Hasan Kavruk

Yazar
8.3/10
7 Kişi
·
16
Okunma
·
0
Beğeni
·
68
Gösterim
Adı:
Hasan Kavruk
Tam adı:
Prof. Dr. Hasan Kavruk
Unvan:
Yazar
Önemli olan kalbi değil, kalbi dolduran sevgiyi yetirebilmektir; yaşamayı sevmektir. Yani kalp yeter yaşamaya, yaşattığı hayat, size yettiği sürece.
Van Gogh da epilepsiden mustaripti. Onun yaratıcılığı arttırdı senin bu problem dediğin. Dostoyevski'ye, Flaubert'e sayfa sayfa kitap yazdıran; Büyük İskender'e ülkeler fethettiren, Nietzsche"ye yeni bir felsefe durduran, "Geçer" şiirini Neyzen Tevfik'e ilham eden; Hipokrat'ın ifadesiyle bu "kutsal hastalık"tır.

Sara nöbetleri, beynin resetlenmesidir. Odaklanmayı, algılamayı ve öğrenmeyi artıran bir faktördür. Bu nedenledir ki, epilepsi hastalarında depresyon ve panik atak hemen hemen yok gibidir...
Salyalar saçarak konuşan insanları görmüyorum. Mutluyum! Horlanan, hor bakan insanları görmüyorum! Mutluyum! Küçük dağları yaratan küçücük insanları görmüyorum! Mutluyum! Çarşıda, pazarda, televizyon kanallarında fotokopi insanları görmüyorum! Mutluyum! Bombalanan şehirleri görmüyorum! Mutluyum!
225 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İnönü Üniversitesi tarafınca başlatılan ‘’Her Hastalık Bir Hikayedir ‘’ projesi kapsamında 2011-2012 yılları arasında düzenlenen yarışmaya her yaş ve meslek grubundan gönderilen 346 hikayeden 40’ının yer aldığı bu kitapla Hacettepe ü. Halk Sağlığı Kütüphanesi’nde karşılaştım. Belki başka bir kitapçıda görsem almam dediğim bu güzel kitap, beklediğim medyatik tıbbi rivayet ve uydurmalardan fazlasıyla uzak. Haberim olsaydı ben de kendi öykülerimden göndermek isterdim yarışmaya. Sonrasında her yıl düzenlenen tıp öyküleri yarışmaları ile ilgili kısa bir araştırma yaptım netten:) Öylesine samimi, yaşanmış, güzelim hikayeler var ki…

Ben okurken çok eğlendim, bazen hüzünlendim, bazen de uzunca düşüncelere daldım. Çoğu hikayelerde bulmaca zevkiyle hastalıkların tanısını tahmin ettim öncesinde. Önsözünde geçtiği cümleyle ‘’ Hastalarımız bize kitaplardan çok şey öğretir’’ cümlesini okurken, ‘’ Tıpta hastalık yoktur, hasta vardır’’ cümlesi geldi aklıma. Bence tıp öğrencilerine çok şey katabilecek bir kitap. Monoton eğitime farklı bir bakış açısı ile niyetlenilmiş bir proje. Sadece sağlık çalışanları değil; hasta, hasta yakını hatta kanser bir doktor tarafınca yazılmış hikayeler.

Kendini aynada mayalı poğaca gibi gören obezlerden, hayatında bir kere bile diyet yapmamış olup ahkam kesen diyetisyenlerden, deniz kızı misal pul pul derileriyle bulaşıcı olduğu düşünüldüğünden herkesin uzak durduğu sedef hastalarından, 10 yaşındaki bir çocuğun ağzından dinlediğiniz lösemiden, ilk koruyucu hekimimiz olan annelerimizin titizliğinden, şizofren bir hastanın tedaviyle düzelmesi akabinde - hayal dünyasındaki tek dostuna- yazdığı veda mektubundan, migren atağı sonrası huzur içinde içilen o dünyalara bedel bir bardak çaydan ve daha nicesinden bahsediyor kitap.

En çok da işitme ve görme engelli hastaların yazdığı hikayeler beni etkiledi. İşaret dilini öğrenmek için ilk kez program yaptım kendime. Ve bilmiyordum dünyadaki en eski işaret dilinin Türk İşaret Dili (TİD) olduğunu.

Bir de son olarak, sigaranın söndürdüğü nice hayatlara (- sadece bu kitapta değil-) tanık olmuş bir kitap dostunuz olarak;
Allah hatrı için, içmeyin şu zıkkımı be…
Nefes almak güzel…
Hayat güzel, yaşamak öylesine güzel…

Sağlıklı, afiyetli, sigarasız ve huzur dolu nefesler eşliğinde keyifli okumalar efenim….

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Kavruk
Tam adı:
Prof. Dr. Hasan Kavruk
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 16 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.