Yazar
Hasan Kayıhan

Hasan Kayıhan

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
16 Kişi
50
Okunma
2
Beğeni
474
Gösterim
Unvan
Türk, Almanya'da Politikacı, Yazar
Doğum
Günyurdu, Bilecik, Türkiye, 1949
Yaşamı
Hasan Kayıhan, 1949 yılında Bilecik ilinin Günyurdu (bakraz) köyünde doğdu. Eğitim Enstitüsü ve Ortadoğu Amme idaresi mezunu olan Kayıhan, Edebiyat dünyasında Peyami Safa Ödülü kazanan Yoklar adlı romanıyla tanındı. Akıcı ve sağlam Türkçesiyle dikkat çeken yazarın Zincir (Türk Kültür Vakfı Roman Ödülü) Acı su, Sultan/Kölnde Bir Kız, Gurbet Ölümleri (TYB 1984 Yılının romanı), Beyler Aman, Dönüş gibi romanları bulunmaktadır. Uzun süredir yurtdışında yaşayan ve üç çocuk babası olan yazar, özellikle Batı Avrupa'da yaşayan Türk gençlerinin anadillerini geliştirebilmeleri yolunda büyük bir uğraş vermektedir. Bu konuda çeşitli dergi ve gazetelerde yüzlerce makalesi bulunan Hasan Kayıhan, özel bir televizyonda Yüz Yüze adıyla haftalık sohbet programı hazırlayıp sunmaktadır. Türkiye Yazarlar Birliği'nin kurucularından olan Kayıhan, Almanya'da aktif olarak politikayla da uğraşmakta, Türk asıllı adayların partilerinde etkin görevler alabilmesi için destek vermekte, Türk derneklerinin birleşmesi, Türkiye imajının olumlu yönde geliştirilmesi için çaba harcamaktadır.
248 syf.
Hasan Kayıhan’ın Yoklar adlı bu kitabı elime tesadüfen, çok ucuz bir fiyat karşılığı elime geçmişti. Üzerinde Peyami Safa Armağanı almış olduğunu gördüğüm için almıştım. Uzun zaman kitaplıkta durduktan sonra nihayet elime alıp okuma fırsatı buldum. Okumak için geç bile kalmışım. Elimde kitabın 2. Baskısı bulunuyor. Bol bol alıntı yapılacak cümleler var. Kitabımıza gelirsek yer olarak bir nahiyede geçiyor. Kahramanlarımız İyi Öğretmenler, Kötü Öğretmenler ve Halk. Kötü dediklerimiz de yanlış batılılaşmanın etkisiyle kendi benliklerini kaybetmişlerdir. Türklüklerini kaybetmişlerdir. Aslında temelde anlatılan konu bu… Türklük ve Yanlış batılılaşma… Tabi bunların yanında birçok konuda dallanıp budaklanmış. Aslında kitapta anlatılmak istenen sorunlar günümüzde de yaşanmaya devam ediyor. Dini konulardan da bahsediliyor. İnanmanın gönül işi olduğu vurgulanıyor. Halkın, Vatan millet sevgisinin ne olduğu, namusun değerini, namussuz vatan olamayacağı öğretilmeye çalışılıyor. Aslında birbirini sevmeyen insanların birbirlerini sever gibi yaşadıkları hayat anlatılıyor. Başka yazar, şair, sanatçılardan ve eserlerinden de bahsedildiğini, onlar ait cümle ve dizeler de görüyoruz.
Yoklar
8.4/10
· 15 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
7
zafer saraç
Bir Aşk Bir Kurşun ve Ötesi'ni inceledi.
288 syf.
·
9/10 puan
Bir aşk bir kurşunun peşine takılıp ancak bu kadar iyi bir şekilde menziline ulaşabilir. Kurşun bu güzel romandaki karakterleri sürüklediği gibi okuyanları da peşine katıyor. Yazılanların akıcılığına kapılıp maceranın çemberinden geçip sizde menzile varıyorsunuz. Kurşunun sesi ilk satırlarda yankılanırken uyandırdığı merak son satıra kadar devam ediyor. Mukaddesat kurşun olup aşkın bağrını delip geçiyor; kan sızıyor acıyı yaşıyorsunuz ama vatana muhabbet narkoz oluyor acılarınıza... Hasan Kayıhan'ın bu güzel romanı bir kurşunla başlıyor bir aşka varıyor ötesine geçtiğinde ise sizi meftun ediyor.
Bir Aşk Bir Kurşun ve Ötesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Martali Matyas
Acı Su'yu inceledi.
496 syf.
Türkiye Türklüğünün, onların varlığından bile bihaber yaşadığı topraklarda akan kan çeşmeleri, kan ırmakları, Acı Su'lar... Fergana'da yani Özbekistan'da olayların geçtiği bir kitap. Rus ayısının, Türklere yaptığı katliamı, dost! görünüp arkadan kahpece vuruşunu bütün çıplaklığıyla anlatan bir eser. Hâricî olarak, komünizmin çarpık ideolojik yapısına çok güzel eleştiriler getiren iyi bir kitaptı.
Acı Su
9.0/10
· 4 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7