Hasan Kayıklık

Hasan Kayıklık

Yazar
9.3/10
4 Kişi
·
22
Okunma
·
3
Beğeni
·
75
Gösterim
Adı:
Hasan Kayıklık
Unvan:
Yazar
..insanın duygularını harekete geçirmeyen iman, soğuk, kuru, etkisiz, güçsüz ve donuk bir dinsel yaşayış biçiminde kendini göstermektedir.
Modern yaşam koşullarının zorlaması sonucu toplumsal değerlerden kopan insan yalnız kalmış olmakla birlikte, değersiz yaşamayı göze alamamakta ve bir anlam peşinde koşmaktadır.
İstediği gibi ‘icra’ etmesine izin verilen yegane faaliyetin keyfini çıkarmaya çalışacaktı: bu faaliyet okuma özgürlüğü ya da okuma yoluyla özgürlük demek oluyordu.
Çatışma ve yoksunluk yoksa dinsel değişimden bahsedilemez. İçimizdeki iyi ile kötünün, ruh ile nefsin çatışması… Mevcut benimiz ile ideal benimizin, sahip olduğumuz kimlikle olmak istediğimiz kimliğin, fanilik ( ölümlülük) ile beka (sonsuzluk) arzusunun meydan muharebesi. Dahası var: Ekonomik, toplumsal, fiziksel, psikolojik ve ahlaki yoksunlukların kimlik ve kişilik üzerine yaptığı dayanılmaz baskılar. Neticede savruldukça savrulan arzular kıskacında iç dünyaya yapılan yolculuklar, huzursuzluk, kaygı ve bunalımların kalbi sıkıştırması. Değişimin izini sürebilmek için değişimi besleyen faktörlerle yüzleşmek durumundayız.
Din, insanın duygusal ve zihinsel özelliklerini etkileyerek kendi arzularına uygun bir zemin hazırlayıp o zeminde varlığını sürdürebilir.
İnsan, kendisini birey olarak yaşamaya zorlayan koşullar tarafından kuşatılmış olduğu için dini artık toplumsal boyutundan daha çok bireysel boyutuyla yaşamak durumundadır.
Dünya değişmekte, yaşam koşulları değişmekte, bireyin duygu ve düşünce dünyası değişmekte, bütün bunlara bağlı olarak, onun dinsel yaşamı da değişip yeni bir biçim almaktadır.
315 syf.
·10/10 puan
Alanda okuduğum ilk kitap olduğundan dolayı benim için yeri çok ayrı olan bu kitabın din psikolojisine ilgisi olan herkes tarafından beğenileceğini düşünüyorum. Anlatım ve içerik gerçekten çok faydalı. Din Psikolojisi alanında sayılı isimlerden biri olan Prof. Dr. Hasan Kayıklık’ın bu kitabını (alana ilginiz varsa) okumanızı tavsiye ederim.
254 syf.
·10/10 puan
Prof. Dr. Hasan Kayıklık’ın editörlüğünde hazırlanan kitapta farklı akademisyenler tarafından yazılmış “dinsel değişim” konulu makaleler bulunmaktadır. İlk makalede dinsel değişimin tanımı ve çeşitleri açıklanmış, sonraki makalelerde dinsel değişim yaşayan tanıdık kişilerin hayatları incelenmiştir. Yusuf İslam, Gazali, Didem Madak, Necip Fazıl, Muhammed Esed, Malcolm X, Turan Dursun’un yaşadığı dinsel değişim somut örneklerle ve bilimsel verilerle açıklanmıştır. Akademik bir kitap olmasına rağmen akıcı bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Konuya ilginiz varsa okumanızı öneririm.
315 syf.
·Puan vermedi
- İnsanlık tarihine bir göz atıldığında, insanın şu ya da bu şekilde bir din ile ilişki içinde olduğu görülür.
Bu ilişki, bazen inanarak, bazen reddederek, bazen ilgi duyarak, bazen nefret ederek vs. sürüp gitmektedir. Ama inkar edilemez bir gerçek varki oda insanın dinden tamamen habersiz olmadığı ya da olamadığıdır.
240 syf.
·Puan vermedi
Oysa psikoloji, insan ruhunu inceleme konusu yapsaydı ona yaşama sanatını ve mutlu olmayı öğretecek en değerli bilim olacaktı... /Fromm

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasan Kayıklık
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.