Hasret Parlak Torun

Hasret Parlak Torun

Çevirmen
8.1/10
74 Kişi
·
141
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Çok güzel bir kitabı daha bitirmiş bulunmaktayım.

Bazı şeyleri sorgulamak gerektiğine dair çok güzel bir kitaptı. Düşündüren sözleri tekrar tekrar alıntılayabilirim. Bir şeyleri kaybetmenin ya da yaşamanın sonuçlarını görüyoruz. Geçmişe tamamen takılı kalmamayı, geçmişle ilgili çok kaygılanmamayı gösteriyor. Arada kurmamız gereken bir dengenin varlığından bahsedip, insanların bu dengeyi sağlayamadığını gözler önüne seriyor.

Bir nevi acizliğimizi de gösteriyor aslında. Her ne kadar söz de geçmişe çok takılmamayı dile getirsek hatta Bunu bazı yerlerde uygulasak da hepimizin zayıf yönleri var. Hepimizi bir yerden vurabilir hayat. O zaman belki de kurduğumuzu sandığımız denge tamamen bir tarafa devrilebilir. Kitapta bunu halat çekme oyununa benzetmiş. Ya bir tarafa çekileceğiz ya da sabit kalacağız ve o oyunda da olduğu gibi bazen denge şaşabiliyor.

Kitap, hiç konuşmayan bir çocuğun yaşadıkları üzerine ve tabiki bu yaşamın odak noktası olan Zelda karakteri; başrolümüzün yaşadıklarını yaşama sebebi. İki karakteri de çok fazla sevdim.

Ve final bölümü.. İncelemem spoi içermesin diye hiçbir şey söylemek istemiyorum. Tek kelimeyle muhteşemdi.

Kesinlikle tavsiye edilir.
256 syf.
·Puan vermedi
Her Şey İçin Teşekkürler, çok severek ve keyifle okuduğum bir kitaptı. Yaşamaya ve geçmişe dair pek çok güzel ve farklı düşünce barındırıyordu.
Konusundan spoiler vermeden biraz bahsetmek istiyorum. Parker 17 yaşında bir lise öğrencisidir ama zamanını okuldan çok otellere gidip etrafı boş boş seyretmekle harcayan bir öğrencidir. Yine otele gittiği bir gün gümüş saçlı Zelda'yı görür ve garsona verdiği paradan onun zengin olduğunu anlar. Zelda oradan gittiğinde Parker onun çantasını orada bıraktığını fark eder. İçindeki parayı düşününce iş işten geçmiştir artık. Onların hikayesi bu şekilde başlar.

Yaşamaya dair yazılan güzel bir gençlik kitabıydı, çok sevdim ve tavsiye ederim:)
256 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Otellerde hırsızlık yapan bir gencin, gümüş saçlı bir kızla tanışıp arkadaş olma hikayesi; ikisinin de birbirinden farklı hayatı ve -benim en beğendiğim kısımlar- çocuğun kız için yazmış olduğu masal kısımları gerçekten beklentim yüksek olduğu halde beklediğimden çok daha eğlenceli bir kitaptı, herkese tavsiyemdir
256 syf.
·14 günde·Beğendi·Puan vermedi
İlk olarak keşke kitabı pdf değilde basılmış haliyle okuyabilseydim. Bunun kesinlikle okurken aldığım zevki etkilediğini düşünüyorum.

Ana karakterleri de yan karakterlire de oldukça sevdim. Gerçekten orijinal bir gençlik kitabı. Asıl hoşuma giden noktaysa kitabın çok gerçekçi bir bakış açısıyla yazılmasına rağmen olağan üstü durumlar içermesiydi. Memnun olmadığım şey ise (burdan sonrası spoiler içerir) kızın hayatını sonlandırmasından hemen sonra ana karakterin nasıl hissettiği ve ne yaptığının yazılmaması, kız ölüyor ve sonra aradan belli bir süre geçiyor sonra yazar anlatmaya devam ediyor. Bu atlanan süreyi okumayı gerçekten çok isterdim. Severek okuduğum bir kitaptı, john green sevenlere kesinlikle öneririm.
256 syf.
·2 günde·8/10
Orijinal bir konusu olduğunu düşünebiliriz İnsanı hayata bağlayabilir. Bir kitabı okurken altını çizenleri hiç anlayamam hani zarar gelmesin karalanmasın diyenlerdenim ama bu kitapta bu olay imkansız o kadar özenle yazılmış satırlar paragraflar var ki...Okumanız gereken mükemmel kitaplardan biri
256 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Sürükleyici fantastik bir kitap şaşırdım, eğlendim, hüzünlendim. Duygularımı harekete geçirdi. Değişim için belki hepimize bir Zelda lazımdır kim bilir.
Parker, bir süre önce babasını kaybetmiş ve o zamandan beri travmaya bağlı konuşamayan bir genç. Okula gitmek yerine, otellerde takılıp insanları izliyor. Bir gün lobide otururken gümüş saçlı bir kız görüyor ve kızın elinde bir tomar para var. Kız masadan ayrıldığında parasını çalıyor ama hem pişman oluyor, hem de defterini unuttuğunu hatırlıyor. Bu sayede kızla tanışıyor.
Zelda, yaklaşık 250 yaşında ve yaşamaktan sıkılmış, ölmek isteyen bir kız. Golden Gate Köprüsü’ne gidip atlayacağını anlatıyor Parker’a. Böylece karşılıklı bir anlaşma yapıyorlar. Zelda’nın tüm parasını birlikte harcayacaklar, Parker da karşılığında üniversiteye gidecek. Para bittiğinde Zelda intihar edecek.
Kitap sadece üç günü anlatıyor fakat o kadar dolu dolu bir kitap, okurken çok eğleniyorsunuz. Sonunu biraz basit buldum açıkçası, başka şeyler bekliyordum. Yine de yazarın özgünlüğü benim ilgimi çok çekti.
256 syf.
·Puan vermedi
Parker, kaza geçimesi ve bu kazada babasını da kaybetmesinden dolayı beş senedir konuşamıyor, hikayeler yazıyor.
246 yaşında ve hala 18 yaşında gösteren Zelda ile tanışıp birlikte bir haftasonu geçiriyorlar. Kitap tam da bu haftasonunu anlatıyor. Zelda ile geçirdiği haftasonuyla asosyal olan hayatı değişiyor, kendin güvenini kazanmasında yardımcı oluyor.'1-2 Kasım' ı birlikte geçirdikten sonra Parker'ın hayatından çıkıyor.
Güzel ve akıcı bir hikayeydi. İçinde bol bol hoşuma giden alıntılar da buldum.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Gerçekten ilginç bir kitaptı. Aslında kitaba başlarken beklediğim hikaye bu değildi, ama olayların gelişimi beni hayal kırıklığına da uğratmadı. Babasının ölümünden beri konuşmayan Parker ve gümüş saçlı Zelda'nın üç kısa güne sığan uzun hikayesini okuyoruz kitapta. Parker hayatının kötü bir döneminde, kendini bırakmışken, gelecekten umudunu kesmişken tanışıyor Zelda'yla, hem de onun parasını çaldığı sırada. Böylece ilginç bir arkadaşlık başlıyor aralarında. Zelda Parker'ın kaybolan umudunu tamir ediyor yavaş yavaş, bıkkınlığını, bezmişliğini iyileştiriyor canlılığıyla.
Parker ve Zelda'nın yolculuğunu okumak, Parker'ın iyileşmesine tanıklık etmek çok keyifliydi. Kitabın kapağını kapattığımda, içimde tuhaf bir mutluluk hissi vardı. Biraz umut, biraz renk... Hepimizin ihtiyacı var buna.
256 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
3 günlük bir sürede hayatındaki değişimi ve bunu başaran "gümüş saçlı kız" ile bu sürede yaşadıklarını anlattığı bu hikayede hayatı ne geçmişte yaşamanın ne de her şeyi silebilmenin mümkün olduğunu çok akıcı, anlamlı ve sade bir dille anlatmış yazar. Çok severek okudum. Farklı bir hikaye arayanlara tavsiyedir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hasret Parlak Torun

Yazar istatistikleri

  • 141 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 62 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.