Hatice Karademirci

Hatice Karademirci

Çevirmen
10.0/10
1 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Adı:
Hatice Karademirci
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
250 syf.
Balzac'ın müthiş bir eseri olan Goriot Baba hakkındaki düşüncelerimi aktaracağım. Bu kitaba birkaç yıl önce başlamıştım ama betimlemeler beni sıktığı için yarım bırakmıştım. Bitirdikten sonra keşke yarım bırakmasaydım, daha önce okusaydım dedim.
Balzac tam bir betimleme ustası. Kitabın başında yer, kişi tasvirlerini verirken arada sıkılmadım değil ama sonrasında kitap beni sürükledi.
Goriot Baba kitabı baba- evlat ilişkisini çok güzel anlatan bir kitap. Kitabı okurken kızları bu sevgiyi hiç hak etmiyor dedim her seferinde. Belki de ebeveyn olmadan bunu tam olarak anlayamayacağım.
Goriot Baba'nın iki kızı da iyi bir evlilik yapmamışlar. Goriot Baba kızlarının bu vefasızlıklarının sebebini damatları olarak görüyor aslında öyle görmek istiyor.
Bu kitabı okuduğum süreçte tüm karakterlere olan düşüncelerim değişti bir tek büyük kızı Anastasie hariç. Babasını, zor zamanında yardımcı olacağı bir para aracı gördü hep. Kız kardeşi de ondan pek farksız sayılmazdı ama kız kardeşi Delphine'nin yine de babasını sevdiğini düşünüyorum.
Goriot Baba'dan sonra kitapta beni etkileyen bir başka karakter de Goriot Baba ile aynı pansiyonda kalan hukuk öğrencisi Eugene. O da Paris'in şatafatlı ortamlarına girmek için birçok yolu denedi. Bu sayede Goriot Baba'nın kızlarıyla tanıştı. Bu karakteri de gösteriş meraklısı, paragöz, hırslı bir karakter olarak gördüm ama kitabın sonunda beni yanıltmayı başardı. Kızlarından daha vefalı olan Eugene, Goriot Baba'nın öz oğlu değildi belki ama kızlarının yapmadığı evlatlığı yaptı. Tabi Goriot Baba'nın son zamanlarında ona bakan doktor arkadaşı Bianchon'u da unutmamak gerek.
Kitapta çokça karakter var hepsine burda yer vermeyeceğim ama Vautrin karakterinin olduğu yerlerde sıkıldım diyebilirim. Aslında kitabı şekillendiren karakterlerden biri.
Bir babanın evlatları için neler yaptığını neler yapabileceğini bu kitapta göreceksiniz. Kesinlikle okumanız gereken klasikler arasında yer alıyor.