Hayati İnanç

Hayati İnanç

Yazar
9.2/10
2.883 Kişi
·
8,3bin
Okunma
·
3.380
Beğeni
·
145,8bin
Gösterim
Adı:
Hayati İnanç
Unvan:
Hukukçu, Yayıncı, Yönetici
Doğum:
Denizli, Türkiye, 1961
Hayati İnanç 1961, Denizli'nin Çameli ilçesi doğumlu. Lisansını 1984’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Avukatlığın yanı sıra yayıncılık, yöneticilik, denetçilik, öğretmenlik ve sunuculuk yaptı. "En değerli iş insana yatırım" diyerek; klasik eserlerden edindiği heyecanı, her yaştaki gençlerle paylaşmak hayat tarzı oldu. TRT de "Can Veren Pervaneler" programını sunmaktadır.
Şeyhülislam Yahya bir beytinde, kalbinde başka bir tutkuya yer verirsen Kabe'ye put sokmuş gibi olursun, aklını başına al diyor.
160 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
"Allah bir kulunu severse onu insanlara da sevdirir..." diyor Hayati İnanç.
Bu kitap hayatıma yön verirken beni güzel yönde etkileyen mükemmel bir kitap oldu. İçerisinde müthiş duygular barındıran, insanları imana yönlendiren, sohbetin gücü ile kalbe huzur veren bir kitap.
Örneğin ağlamanın insana huzur verdiği, imanın mesuliyet gerektirdiği, kalbin Allah' a komşu olduğu, namazın aşkı beslediği, insanın zor bir yaratık olduğunu, nefsin küfüre olan yaklaşımını, okumanın faydalarını, sevmek için tanımamız gerektiğini, tövbe etmek için samimi olmamızı, Rabbimizi tanıyarak kamil ahlaka yaklaşımımızı, Allah' a karşı her zaman ümitli olmamızı, aşkın sadece bir duygu olmadığını, insanların yaşamından ve Allah sevgisini konu alan ve esir edici bir anlatımla kaleme alınan, insanların bir an önce güzel yaşamaya yönlendiren harika bir kitaptır.
Hedef tüm insanların olmadığını, yalnızca iman edenlerin güzel bir yaşam sebeninin olduğunu hatırlatır. Umarım, hayatımı Rabbim yolunda en güzel şekilde yaşamayı nasip eyler Allah' ım...
160 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitabı hemen bitirdikten sonra neden inceleme yapmadım bilmiyorum ama herşey vaktine esirdir demişler. :)
Gerçi inceleme konusunda çokta yetenekli olduğum söylenemez ama idare edeceksiniz artık. Hayati İnanç'ı yürüyüş yaparken yanıma yoldaş niyetiyle dinliyordum. Ve şunu söylemeliyim ki yürümek yormuyor, bilakis onu dinlerken anlatımı ses tonu şiirleriyle dinlendiriyordu. Ve virüs gelip çattı, her yer tatil olmadan bi kaç gün önce bi arkadaş bu kitabı bana hediye etti ve uzun bi zamandan beri veremediğini söyledi. Eğer biraz daha geciktirmiş olsaydı ben hala böyle bir kitabı okumamış olacaktım :) Ve sırada okunacak 10'larca kitabım varken içimden bu kitabı okumak geçti. Bilmiyorum belki de niyetim göz atmak olup birden bitirdiğimi farketmişimdir. :) Genelde kitap okurken alıntı yapacağım kısımlarda alıntımı yapar devam ederdim ama bu kitabı bölmemek için altını çizdim ve devam ettim. Bugün aklımdan okumuş olduğum kitaplarıma göz atmak geçti ve Fabrika Ayarı'nı elime alınca hem alıntımı yaptım hem de incemele yapayım dedim. Kitap hem sade hem derin. Aşk' tan bahsederken İman'da buluyoruz kendimizi. İmandan bahsederken samimiyeti anlatıyor. İman, Aşk, Samimiyet ve Teslimiyet bu kadar güzel anlatılabilirdi. Bir defa değil defalarca okunacak bir kitap.
İyi okumalar dilerim :)
210 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Gece gece analiz yazmaya güç yetiremem, ama denk geldiğim kitap Can Veren Pervaneler ise, kaldı ki müellifi de Hayati İnanç ise birkaç kıymetsiz düşüncemizi paylaşmadan durmak olmazdı.

İlkin, kitabı bırakıp Hayati hocayı araştırın. Sohbetini, üslubunu, ilmini, en hası da mütevazi yanını bir görün. Saatlerce konuşsun da bitmesin denilecek insanlardan olduğu kanaatindeyim. Diğer yandan divan edebiyatına olan yürekten aşkı ona kitabını kalemle değil, yüreğiyle yazmayı da nasip etmiş. Aslen avukat. Onu mesleğini icra ederken hayal etmek de kalbe dokunur. Geç tanısam da iyi ki tanıdım demekten kendimi alıkoymam. (Sosyal medya hesabının biyografi kısmına yazdığı not bile şahsiyetini ilan ediyor: "İnancım o ki, söz hayâtîdir.")

Esere gelirsek...
Divan edebiyatının inceliklerini, yazılanların derinini ve onun toplumsal bağlantısını sohbet ediyor gibi, az sonra çay soğuyacak fakat ne gam havasında anlatıyor. Hiçbir şey olmazsa bile kitabı edinip yakınınızda bulundurunca belli aralıklarla şiirler, gazeller ezberleme imkânı oluyor. Bu bile huzur veriyor.

Tavsiye ehli için dursun.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı bir oturuşta bitirmek istiyor ama bitmesin diye yavaş yavaş okuyorsunuz, yani çok garip bir döngü.
Enfes bir kitap, samimiyeti iliklerinize kadar hissediyor aynı masada sohbet ediyor havasında okuyorsunuz.

"Bedenin, bindiğin eşek. Dizgin sendeyken ahire gidersin ama işi eşeğe bırakırsan ahıra gidersin."

Mutlaka okunması gereken kitaplardan
174 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Öncelikle bu kitabı bizzat "Hayati İnanç Hoca" ile kısa bir hasbihalin ardından imzalı olarak almanın mutluluğuyla başlamak istiyorum.
Bu serinin bütün kitaplarında, hafızamıza alıp ömür boyu hayat düsturu edinebileceğimiz beyitler yer almakta.
-Madem ki o büyük şairlerin divanlarını anlayamıyoruz, anlasak dahi tamamiyle idrak edemiyoruz işte bu noktada Hayati İnanç imdadımıza yetişiyor.. Bunu büyük nasip bilerek bu seriyi sizlere de tavsiye ediyorum.
210 syf.
Bir beyit bir kişinin hayatını (Hayati İnanç) ne denli değiştirebilir ki? Buyrun öğrenelim.

Belki bilenleriniz vardır, kitabın yazarı Hayati Bey, asıl mesleği avukatlık olmasına karşın tam bir divan edebiyatı aşığı bir isim. Bu işe nasıl gönül verdiği ise bizler için ders niteliğinde bence. Kendisi henüz Hukuk Fakültesi öğrencisi iken (1981) bir Yargıtay kararında karşısına çıkan “müncer” kelimesinin anlamını merak eder ve bu arayış esnasında Recâîzâde Mahmûd Ekrem’e ait olan kendi deyimiyle nefis bir beyitle karşılaşır:

"Müncer olur mu yâ Rab bir subh-i inbisâta
Vahdet-gehimde böyle mahzûn geçen leyâlim”

Müncer : Dönüşmek, bir halden bir hale inkılâb etmek, bir süreç sonunda gelinen nokta.
Subh : Sabah
İnbisât : Bast’tan (ferah, rahat; tersi kabz=sıkıntı)
…geh : Mekan eki (nişangâh, tâlimgâh gibi)
[Vahdet-geh: Bir kişilik mekân, yani hücre]
Mahzûn : Hüzünlü
Leyâl : Leyl’ in çoğulu; geceler

[Yâ Rabbî bu hücremde geçirdiğim hüzünlü geceler, gün olur da ferah bir sabaha dönüşür mü?]

Bir kelimenin anlamını ararken diğer kelimelerinde anlamını öğrenip beyti kavrayınca bu işten büyük bir keyif alır ve kendini divan edebiyatına adar. Kitaba gelecek olursak Nabi’den İzzet Molla’ya, Muhibbi’ mahlaslı Kanuni’den, Avni mahlaslı Fatih Sultan Mehmet’e kadar onlarca şairin birbirinden güzel yüzlerce beyiti mevcut. Yazar bunları derlerken yukarıdaki beyitte olduğu gibi genellikle kelime anlamlarını güzelce izah edip sonrasında beyitlerin anlamını veriyor. Sonrasında kendi yorumlarıyla ve ilginç hatıralarıyla da destekleyip bize güzel bir imkan sunuyor.

Peki hediye bir kitap bir okurun hayatını nasıl değiştirebilir? Tabii ki divan edebiyatına olan hayranlığını ve ilgisini arttırarak :)
Kitabı büyük bir keyifle okudum, sizlere gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Bu güzel kitabı bana hediye olarak gönderen sevgili Ümmügülsüm'a da bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum. Biraz geç olsa da kitabı okudum ve söz verdiğim gibi alıntı paylaşırken de elimi korkak alıştırmadım. :))

Ve de son olarak yazarın kendi sesinden bir beyit hikayesiyle veda ediyorum. Keyifli okumalar dilerim. :)
https://www.youtube.com/watch?v=IHKFfqx6Yg8
210 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10 puan
Bazı kimselerin, yazıların insana iyi gelen yanları vardır. "Hayati İnanç"ı övmeye layık mı sözlerimiz bilemiyorum? Malum " Söz O'dur ki Hayati" kendileri...

Bitmesin, gönlüme şifa olsun diye peyderpey okumaya çalıştım.Benim gibi şaire, şiire ve gazele aşık biriyseniz okuyun vesselam...

Rabbim Hayati Bey gibilerin neslini çoğaltsın bizlerde nasiplenelim inşallah (amin)
191 syf.
·3 günde·4/10 puan
Kitab tədqiqat baxımından çox zəngindir. Və bədii əsər səviyyəsində olmadığı da diqqətdən yayınmır. Çünki yazıçı bizə zatən bədii əsər çatdırmaq niyyətində də deyil. "Əsər"də Hayati İnanç bir çox mövzulardan danışır. Eşq, nəfs, kamillik və s. Amma necə danışır?! Füzuli, Said Fenni, Şeyh Galib, Urfalı Yusuf Nâbı və başqa bu kimi qəzəl ustalarının əsərlərindən istifadə edir. Bir növ onların təhlilini verir. Yəni yazıçı kitabında bizə çatdırmaq istədiyi mövzunu şairlərin qəzəllərini təhlil edərək başa salır və ondan qırağa çıxmır. Əgər bu bədii əsər olsaydı, çox zəif bir əsər olardı. Çünki yazıçı hazır qəliblərlə əsər yazmamalıdır. Hayati İnanç qəzəllərin təhlilini çox gözəl şəkildə vermişdir və bu da onun sufi ədəbiyyatına yaxşı bələd olmasından irəli gəlir. Oxumağa dəyər bir kitabdır....
160 syf.
·2 günde·8/10 puan
Üstad diyor ki :” Umudumuz, belki de kurtulmuşumuza sebep olacak o bir kişidir.
Duamız, o bir kişiye ulaşabilmek, dokunabilmektir .
Niyazımız, o bir kişinin yarasına merhem olabilmektir. Ötesi değil, fazlası da değil: Sadece o bir kişi. (Amin)

Yazarın biyografisi

Adı:
Hayati İnanç
Unvan:
Hukukçu, Yayıncı, Yönetici
Doğum:
Denizli, Türkiye, 1961
Hayati İnanç 1961, Denizli'nin Çameli ilçesi doğumlu. Lisansını 1984’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Avukatlığın yanı sıra yayıncılık, yöneticilik, denetçilik, öğretmenlik ve sunuculuk yaptı. "En değerli iş insana yatırım" diyerek; klasik eserlerden edindiği heyecanı, her yaştaki gençlerle paylaşmak hayat tarzı oldu. TRT de "Can Veren Pervaneler" programını sunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 3.380 okur beğendi.
  • 8,3bin okur okudu.
  • 512 okur okuyor.
  • 6,4bin okur okuyacak.
  • 79 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları