Hayriye Güngör

Hayriye Güngör

Çevirmen
8.1/10
70 Kişi
·
215
Okunma
·
0
Beğeni
·
68
Gösterim
Adı:
Hayriye Güngör
Tam adı:
Shakti Hayriye Güngör
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
200 syf.
·8/10
Hiç silahım yok, hiç nükleer silahım yok, fakat çok daha etkili bir şeyim var. Öldürmek için değil, nerdeyse ölü gibi yaşayanlara hayat vermek için.
Tehlikeli yaşa !
200 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Tehlikeli yaşamak
Bu tam olarak ne demek? Basitçe, yaşamda her zaman seçenekler olması demek. Her zaman bir yol ayrımındasın, daima ve daima. Her an bir yol ayrımıdır ve nereye gideceğini, yolunun ne olacağını seçmen gerekir; her an seçmen gerekir. Her an belirleyicidir çünkü birçok yolu saf dışı bırakıyor ve birini seçiyorsun.
200 syf.
·6/10
İyi kötü tonlarca yorum yapıldı Osho hakkında. Ben okumaya devam ederim, yolunu yolum saymam belki ama söylediklerini dikkate aldığım az insandan biridir. Bu kitabı tavsiye etmek için birşey diyemem okuyucu, sen gerekli duyarsan zaten Osho’yu hayatında tutarsın.
264 syf.
·2 günde
Spoi içerir.İnsanın kendi olabilmesi için aşık olması,zihnin boş olması gerektiğini,özgür olmasını,bir şey yaparken zevk alarak ve karşılık beklemeden yapmak gerektiğini vurguluyor.

Çok keyif alarak okuduğum ve çok şey öğrendim.Ve bu kitaptan önce yazarın 'Aşk Devrimi' kitabını okumam gerektiğini ise kitabın sonunda öğrenmeme rağmen çok güzeldi.

Keyifli okumalar.
296 syf.
·8 günde·7/10
Osho'nun farklı kitaplari gibi bu kitapta, insani düşündürmeye faklı açıdan bakmaya iten konuları var. Konularını, yine düşündüren örneklerle süslemesi, kitaptan sıkılmadan okumaya olanak sağlıyor.Fazla dindar olan kesime hitap edilicek bir kitap olduğunu düşünmuyorum.Ben birçok kitabı gibi bunuda beğenerek okudum.
200 syf.
·65 günde·Puan vermedi
Bir hafta öncesinden okumayı bitirdiğim kitaplardan birini daha ancak bugün not düşebildim... Hayatına telkin isteyenler okusun(meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz bence).Osho'nun okuduğum ilk muhtemelen de son kitabı olacak:):) Olumlamalar ve sürekli bir düşüncesini dile getirip sonraki sayfalarda ve satırlarda onlarla çelişen başka düşüncelerinin olması,kendi içinde çelişkiler yaşadığını hissettirdi...Daha fazla yazmayayım bence... İyi okumalar herkese:)
296 syf.
·6 günde·3/10
Evini aramakta olan, tam gözlerinin önünde olan bir şeyi soran bir sarhoş gibisin. Ancak gözler temiz değildir onlar fikirlerle, ayrımlarla dolu, onlar kelimeler ve teorilerle dolu. Görüşünün bulanık olması bu yüzden, yoksa her ne arıyorsan, o tam senin önündedir. // Etkileyici değil mi? Her inanışa saygısı olan biri olarak betimleme benzetme sanatı güzel planlanmış bir kitap.
200 syf.
·8 günde·8/10
"Özgürlük öyle bir ruhsal gerekliliktir ki, o olmadan insan asla insanlığına ulaşamaz."
Bakış açısını pozitif buluyor ve çoğu açıdan katılıyorum. Ama bazı söylemleri sizi rahatsız edebilir, kızdırabilir hatta kitabı bıraktırabilir. Lakin bence baştan sona bir kez okunması gerekiyor. Çünkü sizinle aynı görüş ve inanca sahip olmasa da ortak hislerden bahsediyor.
200 syf.
·5 günde·8/10
Osho değerli bir bilgedir. Ve onun sorunu, söylediklerinin -yeniyi, farklıyı sevmeyen toplum karşısında- tehlikeli olmasıdır. İnsanların uyanmalarinı, kendilerini bilmelerini ve tanımalarını ister. (Yani çocukluğumuzda bizden alınmış olan öznelligimizin, bağımsızlığımızın önemini, kaybedilmesinin sonuçlarını ve tekrar kazanilmasinin elzemligini kendisine dert edinmiş bir kitaptır.)

Osho'nun muhatabı toplum değildir. Bireydir. Çünkü her birey kendi özgürlüğünden ve uyanışından sorumludur. Ve küresel devrimi başlatacak ve büyütecek olan, yaşamı daha anlamlı bir çabaya dönüştürecek olan bir kişidir, yani her bir kişidir. O sebeple UYAN! der Osho.

Bu rehberin içerisinde; özgün olma, taklit etmeme, aile, öğretmenler ve din kurumları tarafından dikte edilmiş olan katı kural ve tabulardan özgür düşünme ve yaşama anlatılmaktadır; her yönüyle. Çünkü tüm bunlar insanı insan yapan özeliklerdir.

Bu aşamada gerçeği arayan, soran, merak eden, sorgulayan her insanin geçeceği yollardan biri de Osho'nun yoludur. O bir aydınlanma insanıdır.
O; çoğunluktan, çoğunluğun haklılığından (!) ve bilinçsizliginden uzak, özgün bireyler yetiştirilmesi ve tüm dünyanın bu yolla yenilenmesi taraftarıdır.

Daha birçok önemli konu ve görüş de yer alıyor elbette kitapta. Ben en çok etkilendigim ve elzem bulduğum kısımları öne çıkarmak istedim.

Diğer yandan bilime, dine, eğitime, zenginliğe, yoksulluğa da sıkı bir eleştiri ve toplumsal çözüm yolları da yer alıyor kitapta.

Kısaca; değişme cesareti olan, farklı fikirlere açık olan, aydınlanmak isteyen, kendini gerçek anlamda -merkezden- değiştirmek ve dönüştürmek isteyen her insanın yararlanabilecegi bir rehberdir bu kitap.

Daha cesur, daha gerçek, daha anlamlı ve orjinal bir yaşam istiyorsanız, bu kitap doğru kitaplardan biri. En fazla; hiçbir şey kaybetmezsiniz. (:
264 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İnsanın kendini bulmasını aşkın gerçekten nasıl yaşanabileceğini anlatıyor. Hayatta bir şeyleri yaşamak istiyorsan önce zihnin boşaltılması gerektiğini vurguluyor. Aşkın , hiçbir karşılık beklenmeden yaşanan bir hissiyat olduğu , zihnin yanılmasına karşı aşkın gerçeği yansıttığı anlatılıyor.
Çok zevk alarak okudum herkesin de okumasını tavsiye ediyorum. Biraz egsantrik gibi gelse de derinlemesine düşündüğünde insanın gerçeğini anlatıyor. Üzerimizdeki yüklerin takip ettiğimiz kural ve kaidelerin bizlerin doğasına aykırı olmasına rağmen vazgeçilmezlerimiz olması mutsuzluğu da beraberinde getiriyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hayriye Güngör
Tam adı:
Shakti Hayriye Güngör
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 215 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 250 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.