Henri Lévy-Bruhl

Henri Lévy-Bruhl

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
10.0
1 Kişi
okuyor-dolu
1
Okunma
v3_begen_dolu
0
Beğeni
goz
175
Gösterim
Unvan
Sosyolog, Yazar
Doğum
Paris, Fransa, 18 Aralık 1884
Ölüm
Paris, Fransa, 2 Mayıs 1964
Yaşamı
Henri Lévy-Bruhl (1884-1964), modern hukuk sosyolojisinin kurucularından biri olarak kabul edilen Fransız bir hukukçu ve sosyologdu .Marcel Mauss'tan etkilenmiş ve Lille Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ve daha sonra Paris'te ve École des hautes études en sciences sociales'te hukuk profesörü oldu . Onun en iyi bilinen eseri Hukuk Sosyolojisi kitabıdır.
Kıyaslama yoluyla muhakeme yürütme
Mukayese yoluyla muhakeme Roma Hukuku'nda olduğu gibi islam Hukuku'nda da çok kullanılır; islam Hukuku'nda, "sevap denen eylemlerin temeli olan· bu muhakeme yolu, yasanın harfiyen yorumlanmasının yurttaşların güvenliğinin başlıca teminatı olduğu ceza alanında büyük tehlikeler doğurur.
Marksist Doktirinin Hatası
Marksist öğreti, devlet ve hukukun ortadan kalkmasını hayal ederken kendisini son derece idealist, hatta düşsel olarak gösteriyor; bu da övünmekten hoşlandığı maddeci sıfatının kendisine hiç uygun olmadığını ya da başka bir anlamda ele alınması gerektiğini gösteriyor. Ayrıca Marx ve Engels'in devlet hakkındaki düşüncelerinin yanlış ve güdük olduğu da gözlenebilir. Devlet derken, 19. yüzyıl ortalarındaki İngiltere ve Fransa'da işleyişini gördükleri baskıcı aygıtı, simgesi jandarma ve hapishane olan devleti kastediyorlar. Kazanılmış durumlar ile kurulu düzeni korumanın/sürdürmenin devletin öncelikli işlevlerinden biri olmaması gerektiğine kuşku yoktur,ama devletin tek işlevi de bu değildir.
;