Henri Lévy-Bruhl

Henri Lévy-Bruhl

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
10.0
1 Kişi
okuyor-dolu
1
Okunma
v3_begen_dolu
0
Beğeni
goz
175
Gösterim
Unvan
Sosyolog, Yazar
Doğum
Paris, Fransa, 18 Aralık 1884
Ölüm
Paris, Fransa, 2 Mayıs 1964
Yaşamı
Henri Lévy-Bruhl (1884-1964), modern hukuk sosyolojisinin kurucularından biri olarak kabul edilen Fransız bir hukukçu ve sosyologdu .Marcel Mauss'tan etkilenmiş ve Lille Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ve daha sonra Paris'te ve École des hautes études en sciences sociales'te hukuk profesörü oldu . Onun en iyi bilinen eseri Hukuk Sosyolojisi kitabıdır.
Kıyaslama yoluyla muhakeme yürütme
Mukayese yoluyla muhakeme Roma Hukuku'nda olduğu gibi islam Hukuku'nda da çok kullanılır; islam Hukuku'nda, "sevap denen eylemlerin temeli olan· bu muhakeme yolu, yasanın harfiyen yorumlanmasının yurttaşların güvenliğinin başlıca teminatı olduğu ceza alanında büyük tehlikeler doğurur.
Hukukun kendisi laik olmalı ki tarafsız olabilsin
Hukuk, ancak yavaş bir laikleşme sürecinin sonunda -ya da daha ileri uygarlıkların etkisi altında- din dışı dünyayı ruhani dünyadan ayırarak gerçek niteliğini kazandı. Çağdaş tipteki toplumlarda, çeşitli Kilise hukukları gibi, dini yasalar da insani adalet erki ve vicdan erki ayrımını yaparlar. Gerçek anlamda dini sadece bu sonuncusu ilgilendirir. Vicdan erki, ne düzenlediği eylemlerin doğası gereği, ne de bunlara uyguladığı yaptırımlar gereği hukukla karıştırılabilir.
;