Giriş Yap

Henri Pirenne

Yazar
8.2
64 Kişi
Unvan
Belçikalı Valon Tarihçi
Doğum
Belçika, 23 Aralık 1862
Ölüm
Belçika, 24 Ekim 1935
Yaşamı
Henri Pirenne (d. 23 Aralık 1862, Verviers - ö. 25 Ekim 1935, Uccle) Belçikalı Valon tarihçi. Daha 24 yaşında Gent Üniversitesi'nde profesör oldu. I. Dünya Savaşında Almanlara karşı savaşırken rehin düştü ve sürgüne gönderildi. Belçika Kraliyet Akademisi üyeliğine getirildi. Daha çok iktisadi ve sosyal tarihle ilgilendi. En önemli eseri, yedi ciltlik anıtsal Belçika Tarihi (Histoire de la Belgique), 1899 ila 1932 yılları arasında yayınlandı. Avrupa'ya ait bir tarihin kökenlerini ortaya koyan Muhammed ve Charlemagne (Mahomet et Charlemagne, 1935) ve Ortaçağ Şehirleri'nin (1926) oluşumunu açıklayan tezleri meşhurdur. Kendisine sık yöneltilen bir eleştiri, aşırı Belçika milliyetçiliği yapmasıydı. Belçika'nın kuruluşunu Verdun Antlaşması'na kadar dayandırır, bu iddiasıyla çelişmemek için Liège Prensliği gibi önemli tarihsel siyasi oluşumları görmezden gelirdi. Buna karşın, Belçika'daki etnik ayrımı asla inkar etmedi, Valonların ve Flamanların etnik kimliklerini yüzyıllar boyu koruduğunu kabul etti. Ressam Maurice Pirenne'in kardeşidir. Oğlu Jacques Pirenne de ünlü bir tarihçidir.

İncelemeler

Tümünü Gör
181 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ortaçağ kentlerinin oluşumu ve dönüşümü hakkında yararlı bilgiler içeren bir eser. Özellikle Akdeniz başlığı ile başlangıç sağlayan bu kitap Türk okurlarında dikkatini çekmektedir. Tüccarlar için "ayağı tozlu" deyiminden tutun, seçkin sınıfların yükselişi ve gerilemesi, yönetimlerin başarısızlığı hakkında ders niteliğinde bilgiler aktarıyor yazar. Tek eleştiri yapabileceğim kısım islam istilası olarak adlandırdığı yer alan bazı kısımlar oldukça birçok okur için antipatik olabilir.
Reklam
247 syf.
Genelde Ortaçağ Avrupası, askerî alanda incelenirken Henri Pirenne; ekonomik ve sosyal alanda incelemiş. Yer yer karmaşık gibi algılansa da, Avrupa'nın sosyal ve ekonomik tarihi hakkında zihinde bir profil oluşturuyor. Kronolojik olarak değil belli başlıklar altında (ekonomik) incelendiği için tarihî bir sıralamayı yakalamak da zor.
181 syf.
·
105 günde
Ortaçağ Batı Avrupası’nda uygarlıkların doğuşu, kentlerin oluşumu, kentsel, sosyal, ekonomik ve kültürel dönüşümleri anlatan bir kitap. Pirenne, Ortaçağ Batı Avrupası’nı tarihe bütüncül bir açıdan bakarak ve o dönemde yaşanan olayları birçok mesleki disiplini bir araya getirerek yorumlamış. Ben bu kitabı çok uzun süredir okuyordum ve nihayet bitirebildim. Birçok defa sıkılarak yarım bıraktım. Bunun nedeni akıcı bir anlatıma sahip olmaması olabilir. Baştan sona yoğun bilgiler içeren bu kitabı okurken, notlar almak okuyanlar için daha faydalı olacaktır.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42