1000Kitap Logosu
Hilal Gümüş

Hilal Gümüş

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
9.8
5 Kişi
4
Okunma
5
Beğeni
435
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Antalya, Türkiye, 1997
Yaşamı
1997 yılında Antalya’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Antalya’nın Korkuteli ilçesinde tamamladı. Şu anda Akdeniz Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencisi. Hikayeleri ve şiirleri çeşitli dergi ve kitaplarda yayımlandı. Henüz on üç yaşındayken ülke genelinde düzenlenen bir hikaye yarışmasında Türkiye birincisi seçilmesi, kendi kitabını yazması için genç yazara ilk umut kıvılcımını yaktı. Şimdi ise Kurt Askerler serisinin ikinci kitabını yazmaktadır.
302 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitapta anlatılan konu İskandinav mitolojik terimleriyle harmanlanmış bir kurtadam efsanesi. Efsane demekten çok aslında günümüze uyarlanmış gizem/fantastik bir kurgu demem daha doğru olur. Çok beğendim. Gençlere yönelik dili ve duru cümleleri ile hiç sıkılmadan, bayılarak okudum. Baş karakterin yere sağlam basan ayakları bana örnek oldu desem yeridir. Kitap her ne kadar fantastik bir kurgu olsa da kesinlikle olağan hayattan da ayrıntılar taşıyor, en çok hoşuma giden yönlerinden birisi de bu oldu.
Pençe
10.0/10
· 3 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
2
302 syf.
·
8/10 puan
Korku filmleri de dahil olmak üzere bilim kurgu, fantastik, gerilim üçgeninde dolaşmak özellikle de boş vakitlerimde beni aşırı keyiflendirir. İşte yerli ve genç yazar Hilal Gümüş'ün kitabına da yine bir fantastik roman arayışım esnasında denk geldim. Kitabımızın adı Pençe. Gayet ilgi uyandıran ve insanı (en azından bu türe aşık insanlar için) okumaya teşvik eden bir ismi var, bu bir gerçek. Adından ve kitap kapağından da anlayabileceğimiz gibi, konumuz şekil değiştirenler, nam-ı diğer kurtadamlar. Kurtadamlık, konusu itibariyle pek çok filme ve diziye tema olmuş bir yarı hayvan-yarı insan olma durumu. Kitapta yer alan dönüşüm sahneleri ve kurt formundaki karakterlerin gözünden yansıtılan dünyadaki ayrıntılarla da çok açık ve net bir şekilde anlatılmış bu. Öyle ki, ana karakter Artemis Indigo'nun gözünden -birinci ağızdan- eserini yazan Gümüş'ün gerçek bir kurtadam olma olasılığını insan düşünmüyor değil hani. Her neyse, geyik kısmını geçelim. Baş karakterimiz Artemis Indigo, sürüde yasak bir eylem gerçekleştirmesinin sonucu olarak öz babası tarafından sürgüne gönderilmiş bir kurt-kadın. Santa Fe civarlarında kendisine bir hayat kuruyor ve üniversiteye başlayıp bitirmeye kadar varıyor. Ancak bir gün birdenbire, ne hikmetse diyelim, kendi türünden tanımadığı bir kurtadamla karşılaşıyor. İşte işlerin sarpa sarmaya başladığı nokta da burası. Geçmişinden kurtulamazsın sözüne bakılacak olursa, Artemis kızımız da geçmişin hayaletleriyle dans etmek zorunda kalacağı bir ortama, sürüsüne geri çağrılıyor. Hem de bizzat Alfa olan babası tarafından. Peki niçin? Elbette vahşi melez saldırıları yüzünden. Safkan ve melez kurtadamların savaşı arasında kalmak eminim okunduğu kadar eğlenceli ve keyif verici olmamıştır. Kitabı okuyanlarınız ya da okuyacak olanlarınız varsa, ne dediğimi pekala anlayacaktır. Pençe, okuması keyifli olduğu kadar düşündürücü de bir roman oldu benim için. Nitekim kitapta yer alan fantastik ögelerin altında yatan sübliminal mesajlar, hemen her sayfada karşıma çıktı. Dünyada ve ülkemizde kadının yerini sorgulatmasından tutun, güç arayışının insanlara neler yaptırabileceğine kadar pek çok gündem sorunsalı gayet anlaşılır ve akıcı bir dille okuyucuya verilmiş şahsımca. Ayrıca yazar, koltuk sevdası söz konusu olduğunda insanların neleri göze alabileceğini ve bu yolda feda edilen, ezilen, hakkı yenen insanların durumunu güzel bir sembolizmle de bizlere açıkça anlatıyor. Uzun lafın kısası, gençlere hitap ettiğini düşündüğüm ve yine ayrıca yetişkinlerin de kendilerinden bir parça bulacağına inandığım, duru anlatımlı fakat derin manalı bir kitaptı. Fantastik içeriği sayesinde seveni vardır eminim. Sevmeyeni de sevdireceğine eminim desem, yalan olmaz. kitapyurdu.com/kitap/pence/436629....
Pençe
10.0/10
· 3 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
2