Hilary J. Deighton

Hilary J. Deighton

Yazar
8.5/10
20 Kişi
·
58
Okunma
·
1
Beğeni
·
249
Gösterim
Adı:
Hilary J. Deighton
Unvan:
Yazar
Nişanlanma için belli bir yaş sınırı kabul edilmemişti. Evlenme konusunda getirilen
yaş sınırlaması, nişanlanma için söz konusu değildi. Ergenlik çağından önce de
nişanlanmak mümkündü.7 Bu durumdan, temyiz kudretine sahip olmaları şartıyla, her
yaşta kişinin nişanlanabileceği sonucu çıkartılabilir.
Nişanlı çift, birbirlerinin yakın akrabası olarak kabul edilirdi. Bu durumun aile mal
varlığının korunmasıyla ilgili olduğu söylenebilir. Nişanlı olarak aileye giren kişi, ailenin
bir parçası olarak görülürdü. Nişanlı çiftlerin arasındaki bu bağ öylesine güçlüydü ki,
nişanlı erkek, sanki kendisine yapılmış gibi, nişanlısına yapılan bir hakaretten dolayı,
hakaret eden kişiye dava açabilirdi. Ancak tam tersi bir durumda, nişanlı erkeğin sözlü
saldırıya uğraması halinde kadın böyle bir haktan yararlanamamaktaydı
Evin tanrıları Lares Ve Penates için lararium adı verilen bir kutsal alan bulunurdu.
Evin efendisi tanrılara her gün kurbanlar sunardı.
...Larariumda bebeklere isim verme, ergenliğe ulaşma ve evlilik törenleri de yapılırdı.
Roma şehirlerinde farklı sınıftan kişilere ait evlerin sımsıkı ve karmaşık bir düzende rastgele inşa edildiğini görürsünüz.Ancak bu nitelik düşük seviyeli konutların yoğunlaştığı alanların bulunmadığı anlamına gelmez; örneğin Suburra kötü bir üne sahipti.
Romalıların kaydettikleri en önemli gelişmelerden birisi, gerçek kemer konstrüksiyonunu ve buna bağlı olarak da kubbe yapımını çözmeleridir bu, Yunanlıların başaramadığı ve yapılarının boyutlarını ve hacimlerini sınırlayan bir etkendir.
Bu kitapları okumak zahmetli bir işti, zira okuyucu ruloyu bir ucundan açarken diğer ucundan sarmak zorundaydı. Kontrol etmek için geriye dönmek, detaylar için hızlı bir tarama yapmak, şöyle bir karıştırmak veya daha sonraki bölümlere göz atmak hiç de kolay değildi ve bu da farklı bir okuma yöntemini gerekli kılardı. Hafızasını geliştirme, duyma yeteneğini kullanma ve okuma sırasında dikkatle izleme koşulunun Romalıya, modern çağda körelmiş olan çok değerli bir zihinsel avantaj sağladığı söylenebilir.
Dişler, günümüzde kullanılan diş tozları veya sigara tiryakilerinin diş macunlarından farklı olmayan ponza taşı veya boynuz tozu ile temizlenirdi. Artık bu tür temizleyicilerden medet ummayacak durumdaki kişiler içinse altın bantlarla tutturulmuş ve "fildişi"den yapılmış takma dişler hazırdı.
Iuvenalis'e göre, eğer evinize köleleriniz tarafından, çevreniz meşalelerle aydınlatılarak ve emniyetli
bir şekilde götürülecek kadar zengin değilseniz, gece sokağa çıkmadan önce vasiyetinizi yazmanız yerinde olurdu.
110 syf.
·9/10
Adına bakınca sadece bir ailenin 24 saatini anlatacakmış gibi görünse de kitap, kısa bir biçimde dönemin genel durumunu da aktaracak şekilde düzenlenmiş.

Anlatım oldukça akıcı, dili sadeydi. Böylece zorlanmadan ve sıkılmadan keyifle okudum.

Zengin bir ailenin bir gün boyunca neler yaptığını örneklerken aslında dönemin Roma'sının yaşam tarzı, evlerin düzenlenişi, kıyafetleri, yemek türleri ve malzemelerin nasıl elde edildiği, gündelik yaşamda kullanılan ve tercih edilen aletlerin materyalleri, renklerin nasıl elde edildiği, eğlenceleri, özellikle oynadıkları oyunlar/ yaptıkları sporlar ve bunların gündelik hayatlarındaki yeri, kadın-erkek ilişkileri gibi pek çok bilgiye yer veriyor. Bunlara dair bilgilerin çoğuna Pompeii ve Herculaneum kalıntılarından ulaşıldığını ifade etmiş yazar.

Benim en çok hoşuma giden ise kitabın sonunda okuma önerilerinin yer alması oldu. Meraklılarına önereceğim bir kitap eklendi kütüphaneme.
83 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Adından da anlaşılacağı üzere Eski Roma da yaşam neye benziyor sorusuna cevap vermek üzere yazılmış bir kitap. Antik Yunan ve Roma tarihini çok seven biri olarak benim çok beğenerek okuduğum bir eser oldu.

Romalı zengin bir ailenin üzerinden bir günlük yaşam anlatılırken sabah, Öğleden sonra ve akşam olmak üzere 3 bölümde anlatılmış. Sabah çok erken başlayan yaşam yataktan kalkma ile başlayıp bir ailenin üzerinden ancak, tüm Romada geçen yaşam hakkında geniş bilgiler vermekte. Yani sabah kahvaltısında yedikleri yiyeceklerin nereden elde edildiği, nasıl yetiştirildiği, nasıl yapıldığı vs. ya da evde kullanılan süslerin, mozaik desenlerinin neler olduğu, evin hangi bölümlerinde hangi desenlerin kullanıldığına kadar ince ince anlatılmış.

Yemek, hamam, eğitim, oyunlar, iş bölümü, temizlik, makyaj, giyim, eşya ve ev düzeni gibi kültürel ve sosyal yaşam konularında ilgi çekici bir çok (hayli fazla ve de zevkle okuduğum) bilgi verilmiş. Örnek şehir olarak da Pompeii ve Herculaneum şehirleri kullanılmış. Antik çağ severler için tavsiye edeceğim bir kitap.
108 syf.
·3 günde
Bir Roma Cumhuriyeti/İmparatorluğu hayranı olan benim için bu kısacık kitabın tadı damağımda kaldı. Roma Tarihi ile ilgili birçok siyasi kitaba ulaşmak mümkünken, bu eser Roma Tarihi'nin farklı bir yanını, kültürel yaşamı ele alıyor. Cumhuriyet/Erken İmparatorluk Döneminde yaşayan bir Romalı'nın yaşadığı ortamı, çevresindeki eşyaları, sabah kalktığında yaptığı etkinlikleri, öğlen veya akşam ne yediğini, sadece temizlenmekten ibaret olmayan hamam kültürünü, Roma dönemi tuvaletlerini, kadın-erkek ilişkilerini, gıda malzemelerini ve mutfak kültürünü, insanların eğlenmek için oynadıkları veyahut izledikleri oyunları, kadınların makyaj yaparken kullandıkları veya taktıkları takıları, doğum kontrol yöntemlerini, okul hayatını, cinselliği, sporu ve diğer birçok konuyu kısa bir biçimde anlatıyor. Hilary Deighton, Antik Roma'da bir günün nasıl yaşandığı hakkında genel bir bilgiye sahip olmak isteyen herkese önerebileceğim bir eser kaleme almış. Okuduğunuzda pişman olmayacağınızı düşünüyorum. İyi akşamlar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hilary J. Deighton
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 58 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 52 okur okuyacak.