Hilary J. Deighton

Hilary J. Deighton

Yazar
8.0/10
5 Kişi
·
16
Okunma
·
1
Beğeni
·
204
Gösterim
Krallıklar,politik düzenler,toplumsal yapılar yükselir düşerken,çocukların kaprisleri hiç değişmeden kaldığını bilmek ne kadar huzur verici.
Hatırlanması gereken, -eskiçağ tarihi öğrencileri bazen unutsa da- antik dünyada yaşayan insanların da bizler kadar akıllı, aptal, iyi veya kötü olduğudur. Zira değişen, insanların yetenekleri değil, içinde bulundukları ortam ve koşullardır.
Yaşlı Plinius'a göre, Sergius Orata (M.Ö. 2. ve 1. yüzyıllar) adında biri duşlu banyoyu icat etmiştir; kendisinin sattığı sayfiye evlerine bu buluşunu ekleyerek büyük paralar kazandığı anlaşılmaktadır. (Naturalis Historia, IX.79)
"Rhetorik yani toplum önünde ikna edici ve güzel konuşma sanatı, Yunan dünyasında yüksek öğretimin odak noktasıdır:önemli olan ne söylendiği değil, nasıl söylendiğidir."
Ovidius çok makyajlı hanımlarla ilgili olarak, bunların makyajının terle birbirine karışıp yüzlerinin rengarenk bir hal aldığını anlatır. Bu iştah kapayıcı görünüşü bir tarafa bırakırsak, kadınların makyajları ile erkekleri etkiledikleri ve bu amaçla kullandıkları kimi maddelerin sağlıklarına zarar vermesini bile göze aldıklarını söyleyebiliriz; örneğin beyaz kurşun en zehirli makyaj malzemerinden biriydi.
Yunanistan'ın tüm görkemini sanki hepsi aynı zamanda yaşanmış gibi sunmak, yanlış yapıları yanlış insanlara mal etmek eğilimi vardır. Yunanistan'la Atina'yı bir tutmak alışkanlığına olduğu gibi, bu yaklaşıma da karşı koymak gerekmektedir.
Üzerinde "cave canem" (Dikkat Köpek Var) yazan mozaikler bulunmuş olup köpeğin şimdi de hırsızlara karşı hala en caydırıcı olduğuna kuşku yok.
Üst sınıftan olan kız çocuklar mutlaka belli bir eğitim görür, ayrıca okula da gidebilirlerdi, ancak bu durum oğlanlar için olduğu kadar yaygın değildi.
Güreş, bir Olimpiyat sporu olmasına ancak günümüzde çok rağbet görmemesine karşın, Roma'da çok onurlu ve sevilen bir spor dalıydı.
Bir Roma Cumhuriyeti/İmparatorluğu hayranı olan benim için bu kısacık kitabın tadı damağımda kaldı. Roma Tarihi ile ilgili birçok siyasi kitaba ulaşmak mümkünken, bu eser Roma Tarihi'nin farklı bir yanını, kültürel yaşamı ele alıyor. Cumhuriyet/Erken İmparatorluk Döneminde yaşayan bir Romalı'nın yaşadığı ortamı, çevresindeki eşyaları, sabah kalktığında yaptığı etkinlikleri, öğlen veya akşam ne yediğini, sadece temizlenmekten ibaret olmayan hamam kültürünü, Roma dönemi tuvaletlerini, kadın-erkek ilişkilerini, gıda malzemelerini ve mutfak kültürünü, insanların eğlenmek için oynadıkları veyahut izledikleri oyunları, kadınların makyaj yaparken kullandıkları veya taktıkları takıları, doğum kontrol yöntemlerini, okul hayatını, cinselliği, sporu ve diğer birçok konuyu kısa bir biçimde anlatıyor. Hilary Deighton, Antik Roma'da bir günün nasıl yaşandığı hakkında genel bir bilgiye sahip olmak isteyen herkese önerebileceğim bir eser kaleme almış. Okuduğunuzda pişman olmayacağınızı düşünüyorum. İyi akşamlar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hilary J. Deighton
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.