Hilary J. Deighton

Hilary J. Deighton

Yazar
8.0/10
5 Kişi
·
19
Okunma
·
1
Beğeni
·
205
Gösterim
Romalıların kaydettikleri en önemli gelişmelerden birisi, gerçek kemer konstrüksiyonunu ve buna bağlı olarak da kubbe yapımını çözmeleridir bu, Yunanlıların başaramadığı ve yapılarının boyutlarını ve hacimlerini sınırlayan bir etkendir.
Krallıklar,politik düzenler,toplumsal yapılar yükselir düşerken,çocukların kaprisleri hiç değişmeden kaldığını bilmek ne kadar huzur verici.
Dişler, günümüzde kullanılan diş tozları veya sigara tiryakilerinin diş macunlarından farklı olmayan ponza taşı veya boynuz tozu ile temizlenirdi. Artık bu tür temizleyicilerden medet ummayacak durumdaki kişiler içinse altın bantlarla tutturulmuş ve "fildişi"den yapılmış takma dişler hazırdı.
Iuvenalis'e göre, eğer evinize köleleriniz tarafından, çevreniz meşalelerle aydınlatılarak ve emniyetli
bir şekilde götürülecek kadar zengin değilseniz, gece sokağa çıkmadan önce vasiyetinizi yazmanız yerinde olurdu.
Arkeolog için büyük bir trajedi kadar değerli hiçbir şey yoktur, çünkü insanlar doğal nedenlerle taşınırlarken tüm mal varlıklarını, yiyeceklerini ve ailelerini de birlikte götürürler.
Hatırlanması gereken, -eskiçağ tarihi öğrencileri bazen unutsa da- antik dünyada yaşayan insanların da bizler kadar akıllı, aptal, iyi veya kötü olduğudur. Zira değişen, insanların yetenekleri değil, içinde bulundukları ortam ve koşullardır.
En ünlü, en lüks ve en pahalı boya "krali mor" (erguvan) idi ve kabuklu deniz canlılarından elde ediliyordu. Azıcık bir boya için çok sayıda kabuklu deniz canlısının tüketilmesi gerekiyordu bu çok masraflı renk sadece dikkat çekmesi istenen ürünlerde veya toga ya da tunikler üzerindeki ayırt edici çizgilerin yapımında kullanılıyordu.
Yaşlı Plinius'a göre, Sergius Orata (M.Ö. 2. ve 1. yüzyıllar) adında biri duşlu banyoyu icat etmiştir; kendisinin sattığı sayfiye evlerine bu buluşunu ekleyerek büyük paralar kazandığı anlaşılmaktadır. (Naturalis Historia, IX.79)
83 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Adından da anlaşılacağı üzere Eski Roma da yaşam neye benziyor sorusuna cevap vermek üzere yazılmış bir kitap. Antik Yunan ve Roma tarihini çok seven biri olarak benim çok beğenerek okuduğum bir eser oldu.

Romalı zengin bir ailenin üzerinden bir günlük yaşam anlatılırken sabah, Öğleden sonra ve akşam olmak üzere 3 bölümde anlatılmış. Sabah çok erken başlayan yaşam yataktan kalkma ile başlayıp bir ailenin üzerinden ancak, tüm Romada geçen yaşam hakkında geniş bilgiler vermekte. Yani sabah kahvaltısında yedikleri yiyeceklerin nereden elde edildiği, nasıl yetiştirildiği, nasıl yapıldığı vs. ya da evde kullanılan süslerin, mozaik desenlerinin neler olduğu, evin hangi bölümlerinde hangi desenlerin kullanıldığına kadar ince ince anlatılmış.

Yemek, hamam, eğitim, oyunlar, iş bölümü, temizlik, makyaj, giyim, eşya ve ev düzeni gibi kültürel ve sosyal yaşam konularında ilgi çekici bir çok (hayli fazla ve de zevkle okuduğum) bilgi verilmiş. Örnek şehir olarak da Pompeii ve Herculaneum şehirleri kullanılmış. Antik çağ severler için tavsiye edeceğim bir kitap.
108 syf.
·3 günde
Bir Roma Cumhuriyeti/İmparatorluğu hayranı olan benim için bu kısacık kitabın tadı damağımda kaldı. Roma Tarihi ile ilgili birçok siyasi kitaba ulaşmak mümkünken, bu eser Roma Tarihi'nin farklı bir yanını, kültürel yaşamı ele alıyor. Cumhuriyet/Erken İmparatorluk Döneminde yaşayan bir Romalı'nın yaşadığı ortamı, çevresindeki eşyaları, sabah kalktığında yaptığı etkinlikleri, öğlen veya akşam ne yediğini, sadece temizlenmekten ibaret olmayan hamam kültürünü, Roma dönemi tuvaletlerini, kadın-erkek ilişkilerini, gıda malzemelerini ve mutfak kültürünü, insanların eğlenmek için oynadıkları veyahut izledikleri oyunları, kadınların makyaj yaparken kullandıkları veya taktıkları takıları, doğum kontrol yöntemlerini, okul hayatını, cinselliği, sporu ve diğer birçok konuyu kısa bir biçimde anlatıyor. Hilary Deighton, Antik Roma'da bir günün nasıl yaşandığı hakkında genel bir bilgiye sahip olmak isteyen herkese önerebileceğim bir eser kaleme almış. Okuduğunuzda pişman olmayacağınızı düşünüyorum. İyi akşamlar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hilary J. Deighton
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.