Hilmi Yavuz

Hilmi YavuzBüyü'sün Yaz! yazarı
Yazar
Çevirmen
Editör
8.0/10
327 Kişi
1.770
Okunma
244
Beğeni
19,8bin
Görüntülenme

Hakkında

Hilmi Yavuz 14 Nisan 1936'da İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki eğitimini yarıda bıraktı. İngiltere'ye gitti. BBC'nin Türkçe bölümünde çalıştı. Londra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli yayınevleri ve ansiklopedilerde görev aldı. Cumhuriyet, Milliyet, Yeni Ortam gazeteleri ve çeşitli dergilerde "Ali Hikmet" imzasıyla inceleme, eleştiri ve denemeler yazdı. Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İlk şiirleri Kabataş Erkek Lisesi'nde edebiyat öğretmeni Behçet Necatigil yönetiminde çıkan "Dönüm" dergisinde yayınlandı. Bu dönemde daha çok İkinci Yeni akımının etkisinde imgeci şiirler yazdı. Sonraki yıllarda gelenekçilikle çağdaş bir bakışı kaynaştıran, biçim ve özün dengelendiği bir düzey sergiledi. İslam mistisizmi, özellikle de tasavvuftan yararlanarak kendine özgü bir sözcük dağarcığı geliştirdi. Halen Zaman gazetesinde kültür yazılarına ve Bilkent Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Ayrıca İpek Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Talat Halman tarafından Şairi Azam sıfatı verilmiştir. BuTalat Halman ve Hilmi Yavuz arasındaki mizahi diyaloğun bir örneğidir.
Unvan:
Türk yazar, şair
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 14 Nisan 1936

Okurlar

244 okur beğendi.
1.770 okur okudu.
43 okur okuyor.
845 okur okuyacak.
30 okur yarım bıraktı.
Reklam

Editörlük Yaptığı Kitaplar

Tümünü Gör

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Reklam
. kendi elimizle kurduğumuz gurbetten daha zor bir sürgün yoktur .
Sayfa 102Kitabı okudu
¶¶ hüzün ki en çok yakışandır bize belki de en çok anladığımız ¶¶
ben daima uçurumlar edinirim bir yerden ötekine göçerken
¶¶ kendi elimizle kurduğumuz gurbetten daha zor bir sürgün yoktur ¶¶
Reklam
Bir gün nasip olur mu ?
"Sevmek için sebeb aramadım hiç. Sesi yetti kalbime.."
Hilmi Yavuz
Hilmi Yavuz
ŞİİR KİTABI OKUMA ETKİNLİĞİ
Herkese iyi akşamlar, sevgili okurlar canım dostlarım. Gün geçmiyordu ki 1000 kitapta güzel bir etkinlik olmasın. Beni tanıyan okur dostlarım biliyorlardır ki şiiri çok seviyorum. Şiiri eminim siz de çok seviyorsunuzdur, öyle umuyorum. Şiir sevmemek ne mümkün? Şayet sevmeyenler için de bu ilk adım olabilir. An itibariyle şiir kitabı okuma

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
240 syf.
7/10 puan verdi
·
31 saatte okudu
‘zamansız bahçeleri kucakladım’
1936 doğumlu Türk yazar,şair ve akademisyen Hilmi Yavuz’un çocukluğunun sımsıcak anılarından bugününe uzanan bir otobiyografi kitabı ‘Hüzün ve Ben’. “Hüzün ki en çok yakışandır bize.” diye yazdığından beri ‘hüzün şairi’ ne çıkmıştır adı.Haksızda sayılmaz hani,bizim kültürümüz hüzün kültürüdür. Kimliğimizin olmazsa olmaz parçasıdır hüzün.
Ahmet Hamdi Tanpınar
Ahmet Hamdi Tanpınar
‘ın deyişiyle Hüznün Türk insanının “his tarihi’nde yeri büyüktür”.Kısaca bizim insanımızı anlayabilmek için önce hüznünü anlamak gerekir kanımca. Bu vakte kadar
Hilmi Yavuz
Hilmi Yavuz
un daha önce hiçbir kitabını okumamış birkaç şiirine,pasajına denk gelmiştim sadece.Öyle gönlüme değmiş olacak ki yazarın yaşam öyküsünü merak etmistim,çünkü ben nerde hissiyatıma denk bir isme rastlasam hangi ortak acılardan,sevinçlerden ve tecrübelerden geçtiğimizin kanıtını ararım kendimce. “İki yanı ağaçlı yoldan yürürken,birdenbire,asfaltın üzerini,erguvan çiçeklerinin bir halı gibi kapladığını fark eder,o müstesna görüntüyü bozmamak için durur,üzerlerine basmamanın yollarını arardım.Ama ara sıra,benden önce onların üzerine basanların ayak izlerini de görürdüm:” “Ezilmiş erguvanlar! Siz benim kalbimin Söylemiydiniz!” Diye ezilmişliği güzelliğe atfedip kaleme alan, çiçekle arasında hüzünlü bir bağ kuran yazarın ise gönlüme değen yanına kanıttır bu satırlar.Zira; “Hüzün ki en çok yakışandır bize.” Sevgi ve Muhabbetle..
Hüzün Ve Ben
Hüzün Ve BenHilmi Yavuz · Timaş Yayınları · 201374 okunma
Reklam
444 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
"Hüzün, ömrümün öznesi."
"ben şimdi bir gülü kendi güvenliği için bir sevda şiirine dönüştürmeye yargılı bir şairim, yaptığım bu işte!" Hilmi Yavuz şiirlerini felsefik kişiliğinin katkısıyla da imgeler üzerinden yazmış. Kullandığı belli başlı imgeler vardı ve anlamak için şiirlerini birkaç kez okumak gerekiyor, her okuduğumda da ayrı bir anlam çıkardım.
Büyü'sün Yaz!
Büyü'sün Yaz!Hilmi Yavuz · Yapı Kredi Yayınları · 2006256 okunma
340 syf.
·
Puan vermedi
·
32 günde okudu
Kapak adı yanıltmasın içerisinde alafrangalığa gelene kadar bi dolu kavram anlatılır. Yavuz, önce Aydınlanma nedir, diye sorar okuyucuya. Cevapları çoktan seçmeli bi test misali sunar önümüze. Ordan rasyonalite ve rasyonalizm arasındaki farklara geçer . Bu iki kavramın da birbirinden farklı olduğunu ısrarla vurgular. Her şeyden önce Türkiye'de aydınlanma gereği gibi algılanamamış olduğundan dem vurur. 18. yy Avrupası bile gerektiği kadar anlayamamıştır durumu. Ve Foucault'u örnek gösterir, aydınlanmanın öteki yüzünü gösteren Foucault'u... Yazara göre aydınlanmanın temel koyucu kavramı bilim değil akıldır. Modernlik çağdaşlaşma ve asrilik kavramlarını da açıkladıktan sonra kitabı bitirir. Kitabı bitirmem uzun zamanımı aldı ama çok doyurucuydu. Tavsiye ederim.
Alafrangalığın Zihin Tarihi
Alafrangalığın Zihin TarihiHilmi Yavuz · Timaş Yayınları · 200941 okunma