1000Kitap Logosu
Hristo Stambolski
Hristo Stambolski
Hristo Stambolski

Hristo Stambolski

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.0
3 Kişi
7
Okunma
0
Beğeni
49
Gösterim
Tam adı
Hristo Tanev Stambolski
Unvan
Doktor,siyasetçi
Doğum
1843
Ölüm
1932
Yaşamı
Hristo Tanev Stambolski (1843 - 1932) Bulgar bir hekim , devrimci, devlet adamı ve Bulgar Ulusal Dirilişinin önemli bir figürüydü. Tıbbi terminolojiyi Arapça'dan Türkçeye çeviren ilk kişi oldu.
Şeyma Reyhan GZN
bir alıntı ekledi.
Anlatım çok güzel
Güneş artık batmıştı, oysa kılavuzun söylediğine göre, dinlenebileceğimiz bir kulübeye varmak için daha iki saat yolumuz vardı. Sadece kumla kaplı, uçsuz bucaksız bir mekan; hiçbir yerde ne ot, ne ağaç; sadece ara sıra develerin ve başka hayvanların beyaz kemikleri insan iskeletleriyle üst üste görünüyor. Bu manzara, benim gibi, tanımadığı ve yabanıl bir insanın peşinden üstelik 32-40 derece boğucu bir sıcaklıkta bilinmezliğe sürüklenen bir yolcuya hüzünlü bir umutsuzluktan başka bir şey telkin etmiyordu. Ruhen ve bedenen o kadar acı çekiyor ve üzülüyordum ki, bir ara, eğer aniden gelip beni götürse, ölümün bana bir sevap olacağını düşündüm.
10
Şeyma Reyhan GZN
bir alıntı ekledi.
Cidde
"Cidde, kutsal Müslüman şehirlerinin ön kapısı olmakla beraber, Hicaz'ın arkasında, yarımadanın ortasına doğru uzanan ve coğrafya haritalarında büyük boş bir ova olarak tasvir edilen, ayrıca en gözü pek seyyah ve araştırmacıların bile girmeye cesaret edemediği bütün o engin Arabistan'ı ana kapısı."
8
Şeyma Reyhan GZN
bir alıntı ekledi.
Çöl Seyahati
"Gözlerime dolaşan kum gözbebeklerimi acıtıyordu, o yüzden de sulanan gözlerimi sıkça mendille siliyor ve kısıyordum. Artık kimi kirpiklerimin altında hissediyor ve "İşte, gözleri kör eden tehlikeli iltihaplar, katar ve öteki hastalıkları böyle oluşuyor" diyordum.
4
Şeyma Reyhan GZN
bir alıntı ekledi.
Çöl Yalnızlığı
"Çöldeki yalnızlık hazin ve dehşet verici olur; çöl yalnızlığı orman yalnızlığından bin kat daha korkunçtur, çünkü yalnız insan için ağaçlar birer canlıya dönüşür. Boş ve uçsuz bucaksız çöle düşen, dünyadan yalıtılan ve kaybolan bir insan her yerde mekânı kendi mezarı gibi görür."
6
Şeyma Reyhan GZN
bir alıntı ekledi.
Arap Toplumu
"Görüldüğü gibi, her daha uyanık Müslüman, Peygamberin mirasçısı veya uzaktan akrabası, imam, şeyh veya hafız, bir mezhep kurma hakkı buluyor kendinde. Çeşitli kabileler arasındaki sürtüşmeler ve Arap cengaverliğinin kavimler aradı kovuşturmaları, bölünme ve zayıflamaları da buradan kaynaklanıyor. Dolayısıyla Arapların çöküşü ve yok oluşunun özünde de bu yatıyor; o Araplar ki bir zamanlar, bilinen dünyanın neredeyse yarısına boyun eğdirmişlerdi."
4