Hüseyin Karaman

Hüseyin Karaman

YazarÇevirmen
7.9/10
8 Kişi
·
16
Okunma
·
1
Beğeni
·
236
Gösterim
Musiki temizleyicidir, genç ruhu bulaştığı kirlerden temizler. Musiki ile temizlenmeyen ruh, havalanamaz, uçamaz. Yerdeki bütün bayağı ihtiraslara bulaşır, kirlenir ve kararır, körleşir ve hoyratlaşır. Musikinin insana gerçekten doldurduğu sonsuz varlığın sevgisidir. Bizde erittiği ise kinlerimizle zaaflarımızdır.
Gerçek din adamını şöyle ifade eder. “İslam’ı yaşatacak gerçek din adamları, Kur’an’ın ebedi ruhunu ihtiva eden ahlâkın esaslarını önce kendi hareketleriyle yaşatacak sonra da büyük İslam cemaatına ilim, Hikmet ve felsefe halinde aşılayacak..
İnsan iyi’yi sadece iyi olduğun için benimsediği ve bütün benini onun hizmetine vermediği müddetçe ahlaki olgunluğa ulaşamaz.
Felsefe insanın kainatı görüşüdür. Her cemiyet insanın kainatı görüşünde başkalıklar vardır. Şu halde onda biz varız. Felsefe bir milletin benliğinden çıkarak kainatın her tarafına doğru uzanan iradesinin sistem halinde ifadesidir.
144 syf.
·Beğendi·10/10
Yüksek Lisans tezimide Râzî’nin bu eseri ana kaynaklarımdan biri idi. Râzî hekim filozof ünvanıyla yazdığı eserinde bedeni sağlık kadar ruhun da sağlığına önem vermesini daha 9.yuzyılda isbat etmiştir. Kitapta okurların anlayacağı dilde basit dil kullanılmış bedeni ve geçici hazlar uğruna gerçek olan akli hazları yatsımaması gerektiğini vurgulamıştır. Platon okulunun üyesi olarak karşımıza çıkan Razi ahlak felsefesini sadece Epikürosun yanı sıra kendisinden önceki Yakup İshak el Kindininin felsefesinden etkilendiği belirtmektedir.
144 syf.
·2 günde·Beğendi
Bütün klasik ahlak felsefelerinde olduğu gibi İslam filozoflarına göre de ahlak ilmi, mutluluğu elde etme ve mutsuzluktan kurtulma sanatıdır. İnsan bütün eylemlerini bu temel amaca ulaşmak üzere düzenlemelidir. Ancak burada söz konusu olan mutluluk, bedensel, dünyevi ve sonlu olan nefsani arzu ve istekleri tatmin etmek suretiyle elde edilen bir mutluluk değil, manevi, zihni ve akli bir mutluluktur. İnsanın bu mutluluğa ulaşabilmesi için, kendisini mutsuz kılacak tutum ve davranışlardan kaçınması, hayattan beklentilerini ve dünya ile ilişkilerini ona göre düzenlemesi gerekir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hüseyin Karaman
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 25 okur okuyacak.