Hüseyin Kartal

Hüseyin KartalTunus Kıyamında Bir Şehit Ömer yazarı
Yazar
Çevirmen
9.0/10
36 Kişi
227
Okunma
9
Beğeni
5,4bin
Görüntülenme

Hakkında

1953 Malatya doğumlu olan Hüseyin Kartal uzun yıllar İstanbul, Adıyaman ve İzmir'de yaşamış,daha sonra Malatya'ya dönmüştü. Malatya'da pankreas kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 15.08.2013'te vefat eden yazar Hüseyin Kartal'ın mezarı, Malatya Hanımınçiftliği Mezarlığı'ndadır. Evli ve 3 çocuk babası idi. Vefat etmeden önce en son yaptığı iş Ezcümle isimli bir edebiyat dergisini çıkardığı ve derginin genel yayın yönetmenliğini yaptığıdır. Yazar Kartal, Tunus Kıyamında Bir Şehit Ömer, Ve Yollara Günah Diktiler, Sevdama Kurşun Sıktılar, Deli Gömleği, Yetimlerin Sabahı ve Beyoğlu Kabadayısı adlı romanlar ile Kardelen isimli şiir kitabını kaleme almıştı.  
Unvan:
Gazeteci, Roman Yazarı, Çevirmen
Doğum:
Malatya, Türkiye, 1953
Ölüm:
Malatya, Türkiye, 15 Ağustos 2013

Okurlar

9 okur beğendi.
227 okur okudu.
3 okur okuyor.
33 okur okuyacak.
2 okur yarım bıraktı.
Reklam

Çevirdiği Kitaplar

Tümünü Gör

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
'her bir şehit yeni bir candı unutturulmak istenen İslam'a.. her bir şehit yepyeni bir muştuydu inanan insanlara..
Sayfa 147 - Bengisu yayıncılık
Reklam
-"Ne eylemi?" dedi Ömer. Namaz kılmak, sakal bırakmak ve de insanları İslam'a davet etmek nasıl eylem olabiliyor? Tunus halkının zaten çoğunluğu Müslüman'dırlar. O halde memleketimizde basın yoluyla olsun, diğer yollarla olsun, ala bildiğine Hıristiyanlık ve Masonluk propagandası yapılmakta dır. Nasıl oluyor da sosyalist rejiminiz, din afyondur derken yalnız İslam'ı kastediyor, Müslümanları hedef alıyor. Hayır, sa vunma yapmıyorum. Çünkü suçlu değilim. Uygar olduğunu iddia eden sizler, nasıl oluyor da vücudumdaki işkence izleri du rurken, uygarlıktan bahsedebiliyorsunuz? Benden istenen inan cımın suç olduğunu kabul etmemdir. Oysa benim inancım asalet verir insana, kişilik sahibi yapar. İnsana insanca davranmayı emreder. İnsanları inanç ve düşüncelerinden dolayı suçlamaz.. Ve de kulları, kullara kul olmaktan men eder. Tıpkı siz aydın ge çinenlerin, insanların insanlara kul olmasına karşı çıktığı gibi.
Sayfa 93 - Bengisu
SEROK: Birêz Ehmedê Xanî, tacê helbestvanan, fîlozofê nemir û gel perwerde hun çi difikirin? EHMEDÊ XANÎ: Herwiha berdewam be serkeftin / Salên pêş me êdî Kurd ne bindest in / Afirandina ziman, wêje û dewlet / Girêdayê bi serxwebûna siyaset SOKRATES: Ehmedê Xanî fîlozofekî, zaneyekî, wêjevanî berz e...
- Rızkı veren Allah’tır.
Sayfa 24 - İslamoğlu yayıncılıkKitabı okudu
Tunus Kıyamında Bir Şehit Ömer
Bu dizeler, Tunus`ta ve Mısır`da on yıllardır süren zulüm düzenine karşı gerçekleşen meşru halk ayaklanmasına ithaf edilmiştir. Her zaman olduğu gibi ateş düştüğü yeri yakacak, Tunuslu anne, Boazizi’nin acısını evinin salonunda küçük torununun ışık saçan gözlerine bakarak ve oğlunun izini onda arayarak dindirmeye çalışacaktır. Sanıyoruz, dünyanın dört bir yanında duyarlı yüreklerin empatisi acılı annenin ikinci tesellisi olacaktır.
Tunus Kıyamında Bir Şehit Ömer
Tunus Kıyamında Bir Şehit Ömer
Hüseyin Kartal
Hüseyin Kartal
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
152 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Kitabı geçen sene okudum. Abimden almıştım okumak için o önermişti okudum ve gerçekten çok beğendim. Huzur Sokağı tarzında bir kitap. İslamla yeni tanışmış ve kavramış insanların çevresinde bu dine karşı dini yanlış algılayan kişilere karşı mücadelesi anlatılıyor. Dili akıcı konusu sürükleyici ve bazı bölümlerde gözyaşlarınızı tutamayabilirsiniz.
Tunus Kıyamında Bir Şehit Ömer
Tunus Kıyamında Bir Şehit ÖmerHüseyin Kartal · Çıra Yayınları · 2009147 okunma
152 syf.
10/10 puan verdi
İlk okuduğum eser. Kapak fotoğrafıyla dikatimi çekmişti Hüseyin Kartalın bu güzel eseri. Çirkefin en sefillerinden, bilincin zirvesine çıkan... Cennet bahçesindeki şehadet lalelerini kanıyla boyayan, Bir Ömeri, Yiğit Ömeri anlatıyor. Hayatı herkese örnek ve ibret olacak bir yapıt. Rabbim Hüseyin abimize rahmetiyle muamele etsin.
Tunus Kıyamında Bir Şehit Ömer
Tunus Kıyamında Bir Şehit ÖmerHüseyin Kartal · Çıra Yayınları · 2009147 okunma
152 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
12 saatte okudu
Şehit Ömer, Hüseyin Kartal'ın ilk göz ağrısı, ilk romanı… Şehit Ömer romanını okuyalı sanırım 10 yıldan fazla olmuştur. O zamanlar bu romanı oldukça beğenmiş hatta bazı kısımlarını okurken birçok genç gibi ben de gözyaşlarıma hâkim olamamışımdır. Roman İslamı yeni öğrenmiş ve kavramış olan dürüst insanlar çevresinde yanlışlık birçok çarpıklık ve dini algılamada yaşanan bozukluğa karşı verilen bir mücadeleyi anlatıyor. Romanda geçen olayların ne kadarı hakikatli diye yazara sorulmuş ve cevaben bir çoğunu gerçek olduğunu ve bizzat yaşadığını bazısınıda duyuma göre yazdığını ifade etmiştir. Kitap edebi kaygıdan uzak, basit ve yalı dille yazılmış, kurgulanmış bir eser. Oldukça hızlı akıyor ve bildiğimiz tasvirler ya da olmasını arzuladığımız tasvirler kitapta yok. kitabın edebi amaçlı değil tebliğ amacıyla yazıldığını belirtebiliriz. Kesinlikle okuyunuz ve okuttunuz...
Tunus Kıyamında Bir Şehit Ömer
Tunus Kıyamında Bir Şehit ÖmerHüseyin Kartal · Çıra Yayınları · 2009147 okunma